Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”?

prej Sat 29 Dec 2012 - 19:10
Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”? F.1226224141268_m
Cilës gjinie i takon Zoti? Kjo është pyetja që në intervistën për “Die Zeit” e ka shtruar Kristina Schroeder, ministrja gjermane e Familjes, duke iniciuar kështu një ortek të polemikave.
Duke folur rreth roleve gjinore në letërsinë për fëmijë, Schroeder ndër të tjera preku edhe temën për Perëndinë. Në gjuhën gjermane janë tre përcaktues që vendosen para emrave: der (mashkullore), die (femërore) dhe das (asnjanës). Për Zotin zakonisht përdoret “der”, pra mashkullorja.

Schroeder beson se kjo është e panevojshme. Sipas saj Zoti mund të vendoset edhe te gjinia asnjanëse, sepse “kjo edhe ashtu nuk ka rëndësi”, transmeton “Der Spiegel”. Meqë Schroeder është anëtare e partisë në pushtet, Unionit Demokratiko-Kristian (CDU), kjo deklaratë nuk është pëlqyer nga kolegët e partive tjera simotra, që po ashtu përfaqësojnë vlerat e krishtera.

"Ky budallallëk cerebral më la pa fjalë", tha ministrja bavareze e Sociales dhe anëtare e Unionit Social-Kristian (CSU), Christine Haderthauer, për tabloidin “Bild”.

"Është e trishtueshme për mua kur fëmijëve tanë ua marrin imazhet e fuqishme që janë relevante për imagjinatën e tyre, dhe gjithë kjo për shkak të pasigurisë dhe korrektësisë politike", tha Haderthauer.

Stefan Mueller, kreu i grupit parlamentar të CSU-së, deklaratën e koleges e cilësohej si të padenjë, ndërsa shtoi se ishte i tronditur nga ajo. Në mbrojtje të "Zotit mashkull” ishte edhe Norbert Geis, anëtar i CSU-së në Bundestag, i cili tha: "Perëndia është paraqitur si babai i Krishtit dhe mendoj se kjo kështu duhet të mbetet”. /Telegrafi/


Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”?

prej Sat 29 Dec 2012 - 23:10
zoti eshte mashkull,kryeministrja gjermane femer dhe i vjen inat
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”?

prej Sat 29 Dec 2012 - 23:12
Se gjete Shaban...zoti eshte mashkull se sdonin tja fusnin Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”? 3791037746 Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”? 3791037746


shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”?

prej Sat 29 Dec 2012 - 23:14
paj se godita de,qe!
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”?

prej Sat 29 Dec 2012 - 23:17
qellofsh heres tjeter.


shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”?

prej Sat 29 Dec 2012 - 23:17
uroj
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”?

prej Sat 29 Dec 2012 - 23:19
i panjohur shkruajti:Se gjete Shaban...zoti eshte mashkull se sdonin tja fusnin Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”? 3791037746 Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”? 3791037746


Hahahahahhahaha, ketu shihet mencuria e Tij.
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”?

prej Sat 29 Dec 2012 - 23:52
Arian shkruajti:
i panjohur shkruajti:Se gjete Shaban...zoti eshte mashkull se sdonin tja fusnin Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”? 3791037746 Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”? 3791037746


Hahahahahhahaha, ketu shihet mencuria e Tij.
mendje mashkulli bre...megjithese kan dal disa lalka qe po ja prishin imazhin zotit Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”? 3791037746
Sponsored content

default Re: Skandali i ministres gjermane: “Pse Zoti të jetë mashkull”?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi