Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 37
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default "Kathimerini": Forca ushtarake greke tërhiqet nga Kosova

prej Fri 4 Jan 2013 - 17:17
"Kathimerini": Forca ushtarake greke tërhiqet nga Kosova Largea_20100526_100521a-010-21357314770Sipas saj, forca ushtarake greke është tërhequr pas 13 vjetësh të pranisë në këtë rajon të nxehtë të Ballkanit perëndimor, për shkak të krizës ekonomike që po kalon Greqia.
"Qeveria e Athinës ka deklaruar se buxheti nuk mund të përballojë një shpenzim të tillë, në kohët e vështira që po përjeton shoqëria greke dhe i ktheu përsëri në vend rreth 200 ushtarë e oficerë, të cilët ishin të vendosur në bazën "Rigas Feraios" në Ferizaj, e cila u evakuua", citohet në shkrimin që ka për autor gazetarin e njohur Stavros Ximas.
Sipas tij, me largimin e forcës greke, ELDYK, shuhet tani prania ushtarake greke në Ballkan, që u zhvillua në periudhën e krizës jugosllave, me njësitë e organizuara në Bosnje, Shqipëri dhe Kosovë, por edhe me konsulencë teknike, pajisje e furnizime ushtarake për ushtrinë sllavomaqedonase, gjatë konfliktit të vitit 2001 në ish Republikën Federale të Maqedonisë.
Në këndvështrimin e gazetarit, ky zhvillim nuk është i mirë për interesat kombëtare greke. “Greqia nuk mund dhe nuk duhet të mungojë (edhe ushtarakisht) në formësimin realitetin e ri në kufirin verior, ku ka interesa të mëdha ekonomike dhe ku çështjet kombëtare mbeten të hapura.
Autori thekson se “ushtria greke, me praninë e saj diskrete, sjelljen e patëmetë kontribuoi shumë në ndryshimin e klimës armiqësore që përfshiu elementin shqiptar, i cili e shihte Greqinë si një aleat besnik të serbëve”.
Në fund citohen fjalët e ish - kryetarit të komunës së Ferizaj Bajrush Xhemajli, drejtuar komandantit të forcës greke ELDYK, Jorgos Haxitheofanus: "Ne kurrë nuk do t’ju harrojmë dhe kjo trashëgimi e ushtarëve grekë nuk duhet të humbasë”.
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: "Kathimerini": Forca ushtarake greke tërhiqet nga Kosova

prej Fri 4 Jan 2013 - 17:19
Message reputation : 100% (1 vote)
LE TE THYAJNE QAFEN;CKA NA DUHEN ATA;QE NJE PJESE TE VENDIT TONE E MBAJNE TE PUSHTUAR
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21428
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: "Kathimerini": Forca ushtarake greke tërhiqet nga Kosova

prej Fri 4 Jan 2013 - 21:15
Sa per sy e faqe ishin per NATO-n, me teper si informacion i Serbise veprojne!

Qente e qeneve...


"Kathimerini": Forca ushtarake greke tërhiqet nga Kosova 6ds9w0
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 37
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: "Kathimerini": Forca ushtarake greke tërhiqet nga Kosova

prej Fri 4 Jan 2013 - 21:20
kosova nuk ka nevoje per paqeruajtesi huaj kosova duhet te krijoj ushtrite e vet siq i ka hije


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21428
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: "Kathimerini": Forca ushtarake greke tërhiqet nga Kosova

prej Fri 4 Jan 2013 - 21:25
Legjenda shkruajti:kosova nuk ka nevoje per paqeruajtesi huaj kosova duhet te krijoj ushtrite e vet siq i ka hije

Per kete e ka hallall Kosova fisnikerine qe mbart, se ne Shqiperine e copetuar "ushtria moderne" ndodhet vetem ne zemer dhe jo ne te vertet!


"Kathimerini": Forca ushtarake greke tërhiqet nga Kosova 6ds9w0
Sponsored content

default Re: "Kathimerini": Forca ushtarake greke tërhiqet nga Kosova

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi