Shko poshtë
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default MASAKRA E REÇAKUT

prej Wed 16 Jan 2013 - 14:06
Demir Krasniqi: Masakra e Reçakut


Në përkujtim të 14 – vjetorit të dëshmorëve dhe viktimave të luftës:
MASAKRA E REÇAKUT
Nga: Demir KRASNIQI
Po i këndoj me lot Reçakut ,
Ku s’ janë terë gropat prej gjakut,
Nga masakra ma brutale ,
Që banë forcat kriminale !
Këtë masakër mbi shqiptarë –
E bënë shkijet sllav barbarë
Me policë e me ushtarë,
Me çetikë , paramilitarë !...
Më 15 Janar , Nëntëdhjetë e Nëntë ,
N’ mëngjes herët , n’ gjumë të rëndë ,
Beogradi kishte urdhëruar –
Reçakun për ta rrethuar !
Forca t’ mëdha mobilizuan –
Shqiptarët n’ gjumë na i rrethuan !
Shkojnë me mjete të blinduara
Dhe ato t’ motorizuara ...
N’ mëngjes herët , në Reçak –
Mbarë lugina u mbush me gjak !
Na u mbush fshati zjarr e tym –
Mbi shqiptarë duke bërë krim !
N’ ora gjashtë e tridhjetë –
Ndodhi krimi i vërtetë !
Me artileri të randë –
Granatojnë fshatin nga çdo anë !
N’ këto momente nga ky krim –
Bëjnë përpjekje të gjejnë shpëtim !
Kërkojnë vende për strehim –
Për t’ shpëtuar nga ky rrethim !
Por përpjekjet kot iu shkuan –
Barbarisht u masakruan ,
45 shqiptarë janë pushkatua ,
Bashkë me ta edhe një grua !
Me t’ kuptuar për këtë tmerr –
Ambasadori Viliam Voker ,
Shkoj n’ Reçak, nën ato male ,
Për t’ pa ngjarjet kriminale !
Sheh kufomat shtrirë për toke –
T’ vrarë nga armët afër koke !
Pesëmbëdhjetë t’ vrarë në një gropë –
Këso masakre s’ është parë n’ Evropë !
Kur pa njerëzit e masakruar –
Keq Vokeri ishte trishtuar !
Ca minuta kishte kërkuar –
Çfarë do t’ flet për t’u koncentruar !
Mbasi frymë mirë kishte marrë –
Mbajti fjalë për gazetarë !
Mezi fliste prej trishtimit :
“Ky është krim kundër njerëzimit!”
Dha sinjale Perëndimit –
T’ marrin hapat e shpëtimit !
Ta shpëtojnë popullin shqiptarë –
Nga gjenocidi i pa parë !
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi