Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Siri, dezertojnë në Turqi katër kolonelë

prej Sat 26 Jan 2013 - 10:12
Siri, dezertojnë në Turqi katër kolonelë Siriaaaa2501

Katër kolonelë të ushtrisë siriane dezertuan ditën e premte, duke kaluar së bashku me familjet e tyre kufirin për në Turqi.

Lajmi u raportua nga e përditshmja më e madhe turke “Hurryet”, e cila citoi burime zyrtare.

Kolonelët, drejtues të operacioneve të rëndësishme ushtarake në luftën kundër kryengritësve ndodheshin në një grup prej 79 civilësh, të cilët kaluan kufirin në orët e para të mëngjesit.

Sipas mediave turke, funksionaret e larte te ushtrise siriane janë vendosur nën mbrojtje në një kamp refugjatësh te luftes.

Paraprakisht, ne dorezimin e tyre ata cituan shkeljet gjithmonë e më të rënda ndaj të drejtave të njeriut dhe ligjeve të luftës si arsyen e dezertimit të tyre.

Nëse lajmi do të konfirmohet zyrtarisht, dezertimi i kolonelëve do të përbënte një groditje të rëndë kryesisht për moralin e ushtrisë dhe milicisë së Bashar al-Assad, të cilat kanë humbur të paktën 15 mijë efektivë të vrarë dhe dhjetëra mijëra të tjerë të plagosur, dezertorë apo rob lufte gjatë 22 muajve të luftës civile.

Në total, sipas vlerësimeve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, mbi 60 mijë sirianë kanë humbur jetën në luftën siriane që prej fillimit të saj në mars 2011, mbi gjysmë milionë banorë kanë gjetur shpëtim në vendet fqinje dhe pothuajse katër milionë të tjerë janë zhvendosur brenda Sirisë, duke provokuar një krizë humanitare në vend.
*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Siri, dezertojnë në Turqi katër kolonelë N
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Siri, dezertojnë në Turqi katër kolonelë

prej Sat 26 Jan 2013 - 10:12
Inshalla sa ma shpejt vjen fundi i regjimit te Asadit..


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Siri, dezertojnë në Turqi katër kolonelë J5zhxd
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi