Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

24 vjet burg ish-presidentit të Kirgistanit Empty 24 vjet burg ish-presidentit të Kirgistanit

Wed 13 Feb 2013 - 10:46
24 vjet burg ish-presidentit të Kirgistanit Kirgistani1202

Një gjykatë në Kirgistan dënoi me 24 vjet heqje lirie ish-presidentin Kurmanbek Bakijev, për shpërdorim detyre dhe korrupsion.

Dënimi ndaj Bakiyev, një prej njerëzve me më shumë ndikim në historinë pas-sovjetike të Kirgistanit erdhi në mungesë, pasi ai jeton në Bjellorusi, si azilant politik.

Vëllai i ish-presidentit, Zhanysh, mori një dënim më të rëndë, me burgim të përjetshëm, për abuzim me pushtetin si kreu i shërbimeve sekrete dhe vrasje.

Ish-presidenti u largua përballë protestave të përgjakshme popullore, në vitin 2010.

Kirgistani ishte një prej vendeve ish-sovjetike që kaloi një prej tranzicioneve më pak problematikë nga komunizmi në demokraci, por situata mori një kthesë dramatike kur presidenti Akyev u rrëzua me një grusht shteti në 2005-n, nga Bakiyevi.

Një vend pa dalje në det me përmasa të ngjashme me Rumaninë, i shtrirë në Azinë Qëndrore, Kirgistani është shtëpi e 5,5 milionë banorëve, që sipas statistikave kanë një standart jetese rreth dy herë më të ulët se të vendit tonë (vlerësuar sipas të ardhurave për frymë).


Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi