Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km! Empty XL-1, makina që harxhon 1 lt për 100 km

Fri 22 Feb 2013 - 11:56
Në 2002 kreu i përgjithshëm i sektorit të kërkimit dhe zhvillimit në kompaninë gjermane të prodhimit të automjeteve, Volkswagen kërkoi me ngulm ndërtimin e një makine që të harxhojë vetëm 1 litër karburant për 100 kilometra rrugë të përshkuar.

Dhe premtimet mbahen. Sot një makinë e tillë është realitet falë punës 11-vjeçare të grupit të ekspertëve gjermanë. Për të qenë të saktë, thotë Ulrich Hackenberg, kreu i VW, makina harxhon vetëm 0.87 litra në 100 kilometër rrugë.

Si u arrit? Hapi i parë ishte lehtësimi i automjetit. Sic dihet një pjesë e madhe e energjisë motorrike, automjetet e përdorin për të zhvendosur veten e tyre, ndërsa diferenca për të zhvendosur ngarkesën. Modeli XL-1 i Volkswagen peshon vetëm 795 kilogram, rreth 500 kilogram më pak se makinat me të njëjtin volum. XL-1 është e ndërtuar me plastikë të përforcuar me fibra karboni, ka një motorr turbodiesel dy-pistonësh nga 830 cc, 48 kuaj fuqi në total dhe bëhet fjalë për një sistem hibrid me bateri litiumi 5.5 kWh e rikarikueshme.

XL-1 është më e vogël se një Polo, më e ulët se një Porsche Boxster, pasqyrat e jashtme janë zëvendësuar me kamera të vendosura që transmetojnë sinjalin në monitorin e vendosur në kroskot. Të gjitha këto elemente e ndihmojnë krijesën e VW të reduktojë në maksimum forcën aerodinamike. Rezultatet janë mbresëlënëse, përvec konsumit të paktë, emëtimi i dioksidit të karbonit të XL-1 është vetëm 21 gram për 1 kilometër.
Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km! Xl1-vw
Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km! Xl1-vw1
Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km! Xl-1
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km! Empty Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km!

Sat 23 Feb 2013 - 11:47
Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km! Xl-1-300x225Kompania Volkswagen ka arritur që të fusë një risi në prodhimin e makinave. Pas një kërkimi disavjecar, ajo ka arritur të nxjerrë në treg një makine e cila harxhon afro 1 litër karburant për 100 kilometra rrugë të përshkuar. Ishte viti 2002 kur kreu i përgjithshëm i sektorit të kërkimit dhe zhvillimit në kompaninë gjermane anoncoi fillimin e punës dhe sot një makinë e tillë është realitet.
Më saktësisht, sipas Ulrich Hackenberg, kreut të VW, kjo makinë harxhon vetëm 0.87 litra në 100 kilometër rrugë. Ai shpjegon se si hap i parë për të arritur tek kjo makinë ishte lehtësimi i automjetit. Kështu modeli XL-1 i Volksëagen peshon vetëm 795 kilogram, rreth 500 kilogram më pak se makinat me të njëjtin volum. Ajo është e ndërtuar me plastikë të përforcuar me fibra karboni dhe ka një motorr turbodiesel dy-pistonësh nga 830 cc, 48 kuaj fuqi. Në total bëhet fjalë për një sistem hibrid me bateri litiumi 5.5 kËh e rikarikueshme.
Një hap tjetër i rëndësishën janë edhe elementët aerodinamike. XL-1 është më e vogël se një Polo, më e ulët se një Porsche Boxster, pasqyrat e jashtme janë zëvendësuar me kamera të vendosura që transmetojnë sinjalin në monitorin e vendosur në kroskot. Kjo makinë është edhe më ekologjike pasi emëtimi i dioksidit të karbonit është vetëm 21 gram për 1 kilometër./alb-observer.com/
Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km! Xl1-2Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km! Xl1-1Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km! Xl-1
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km! Empty Re: Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km!

Mon 4 Mar 2013 - 11:32
"XL-1, makina që harxhon 1 lt për 100 km "
me
"Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km!"

temat u bashkun
Sponsored content

Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km! Empty Re: Ja makina që nuk harxhon as 1 litër për 100 km!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi