Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Greqi, më në fund dënohet me burgim të përjetshëm politikani i parë që vodhi shtetin! Empty Greqi, më në fund dënohet me burgim të përjetshëm politikani i parë që vodhi shtetin!

Thu 28 Feb 2013 - 1:50
Greqi, më në fund dënohet me burgim të përjetshëm politikani i parë që vodhi shtetin! Andreas-300x200Më në fund Greqia jep sinjalin, politikanët e korruptuar e kanë vendin pas hekurave!
Lajmi i ditës së sotme, se një politikan i të djathtës greke ka marrë dënimin maksimal, me burgim të përjetshëm, duket se do të funksionojë si “ilaç” për të qetësuar nervat e tendosura dhe të papërmbajtura të qytetarëve të këtij vendi.

Kështu, gjykata vendosi që ish kryebashkikau i Selanikut, Vasilis Papageorgopoulos të shoqërohet për në burgjet e Diavata.
Ish-kryetari i baskisë së Selanikut, është politikani i parë në Greqi që merr dënimin maksimal për korrupsion, pra për shpërdorim detyre dhe vjedhje të pasurisë kombëtare.
Edhe pse ai pretendoi se “u dënua me burgim të përjetshëm pa asnjë provë kundër tij”, gjykata nuk hezitoi aspka ta marrë këtë vendim duke marrë parasysh se Papageorgopoulos kishte vjedhur arkat e bashkisë së Selanikut dhe pronën publike, edhe në kohën para se të bëhej kryebashikak i qytetit.
“Jam shumë i sigurt se fshehurazi, asnjë qytetar i Selanikut dhe asnjë qytetar grekë, nuk beson se Vasilis Papageorgopoulos i tradhtoi. Do të pres vendimin e gjykatës së apelit. Disa do të vdesin me fajet e tyre”, delaori ish-kryetari i bashkisë së Selanikut.
Ndrëkohë, pak më parë, tre anëtarë të Gjykatës së Apelit kishte dhënë dënimin me burgim të përjetshëm, veç ish kryebashkiakut të Selanikut dhe bashkëpunëtorin e tij më të ngushtë, M. Lemousia dhe ish-arkëtarin-dhe i akuzuari kryesore i çështjes P. Saxoni rastin e përvetësimit të 18 milionë euro në bashki./alb-observer.com/

Në vijim pamje filmike nga kanalet televizive greke:
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi