Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno Empty Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno

Fri 15 Mar 2013 - 15:37
-Josip Broz Tito Ka pasur 18 femra, katër gra dhe 14 dashnore gjitha feve dhe kombeve , por jo edhe shqiptare. Tito ishte ndoshta njëri nga figurat më të diskutueshme në historinë moderne jugosllave. Ai ishte një komunist, një agjent, një ushtar, një sekretar, një politikan i përjetshëm dhe president i Jugosllavisë, pra ishte gjithcka, ai nuk ishte vetëm “bravar”, ai kishte ditur t’i “ndreqte edhe gratë”. E tham edhe ketë të fundit sespe ai nëpër duart, apo thënë me troc në krevatine tij kishin kaluar po aq sa Republika e krahina kishte “Jugoslaliva”. Nga to, ai kishte katër gra legalisht dhe katër dashnore tjera…njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke ju referuar mediave kroate dhe gjermane.
Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno Tioshoki1-300x210
Tito Ka pasur 18 femra, katër gra dhe 14 dashnore gjitha feve dhe kombeve , por jo edhe shqiptare.

Tito vishej bukur, pinte cigare havana, i lyente flokët dhe kishte dëshirë të ishte i rrethuar me femra. Che ishte idealist i përbetuar; ndërsa Tito një aventurier, ndoshta mashtruesi më i suksesshëm në historinë moderne të botës.

Megjithse jeta e tij private është më shumë ose më pak të njohura, por pala tjetër e saj – romantike – deri më tani ka mbetur misterioze. Çfarë është e sigurt është se ai e donte gruan e tij, por nganjëherë edhe të tjerëve. Ai u martua katër herë dhe pati të paktën po aq edhe dashnore.

Që ai nuk kishte asnjë paragjykim kundër popujve të tjerë dhe kombeve ai ihste tolerant dhe demokrat sidomos kur ishin në pyetje femrat… Kështu ai kishte për grua e dashnore serbe, ruse, sllovene,kroate, maqedone por vec n’Kosovë s kishte mundur me e “ngul” sespe duket s e kishte kuptuar karkaterin e shqiptarëve që herën e parë kur kishte vizituar Kosovën, në një fushë të Rugovës ulur në një sofër bashkë me “titon” e Kosovës, siq i thuanin Fadil Hoxhës, duke drekuar bukë, pasur e pogaqë me ajran.
Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno Titajovanka-300x253
Në vitein 1970 të shekullit të kaluar, Filip Radulovic kihte boton librin me titull “Dashuritë e Josip Broz Titos” i cili bën fjaqlë se Tito ishte martuar 18 herë dhe se me shumicën e grave të tij ai kishte fëmijë.
Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno Titoofemr-245x300
Nga hulumtimet e fundit del se dashnore të Titos ishin edhe Elizabeth Taylor, Gina Lollobrigida, Sophia Lauren, Josephina Baker, princesha Margaret (motra e mbretëreshës angleze)… Por, në shumicën e biografive për të, përmenden 4 femrat – kryesore – të jetës së tij: Pelagija Demsovna Bjelousovna (nëna e Zharkos), Herta Haas (nëna e Mishos), Davorjanka Paunoviq dhe Jovanka Budisavleviq.
Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno TitoZirka-193x300
*Druze Tito mi ti sekunemo, da bez ljubava nema Jugoslavije”

Shkojmë nga fillimi gruaja e tij e parë ishte ruse Belousova Pelagius, e cili kishte vetëm 15 vjeq kur ajo u martua me të. Ajo kohë ishte kur Titoja ishte zënë rob në Rusi. Ata u martuan dhe kishin një fëmijë Zarka. Ata u zhvendos në Kroaci, por pas një kohe ajo u kthye në Rusi, ku ata ishin martuar.

Në veprën “Tito, Jeta e tij dikskrete” në dokumentet e tij personale, të cilat janë ruajtur në arkivat shtetërore ruse në insitutin e Historisë Sociale dhe Politike në Moskë mësojmë se një herë Titoja në Prill 1936 Moska kishte refuzuar martesë e parë me gruan e tij Pelagia dhe një vjet e gjysmë më vonë, po ashtu në Moskë u martua një grua gjermane. Ajo quhej Anna Johanna Konig, ka lindur në qytetin gjerman Himnicu. Ajo ishte e martua me një Komsomol rangut të lartë gjerman, i cili pasi Hitleri erdhi në pushtet, u arrestua dhe u dënua me 15 vjet burg. Kur eveja Johanna në kuadër të organizatave ndërkombëtare të kyrqit të kuq qe angazhuar në Moskë për të ndihnuar, shpëtuar njerizit, ku ra në lidhje me Titon që e kishte “shpëtuar” edhe atë. Ajo ka punuar në radiot e fabrikës moskovit, si Titoja është martuar nën atë emër (supozuar rreme tij emrin Walter) .Ajo në gjysmën e parë të 1937 shkoi në Parii, ajo i shkroi katër letra dashurie, të cilat tregojnë se ajo ishte dashuria e jetës së Titos.
Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno TitoZhura-247x300
Pas ruses Pelagia, ai për gua të dytë pati Lucy Bauer, i cili në fund të 1937 u ekzekutua në Moskë nën akuzën e rreme se ai ajo ishte një spiun gjermane në Rusi. Gruaja e tij e tretë ishte një hebreje e pasur një sllovene Herta Haas. Kjo e terta ishte më e rëndësishme për Titon. Ata u takuan në Paris në vitin 1937 vit. Me të kishte një djal me emrin Misha i cili edne është gjallë. Me te u divorcua pas vetëm katër vitesh, dhe romancë e tij me Davorjanke nuk ishte më një sekret.

Davorjanka, ndërkohë, u sëmurë dhe vdiq nga tuberkulozi, dhe Tito i ka kërkuar të varrosej pranë qëndrimit të tij në Beograd. Pas vdekjes së saj, thuhet se u përpoq për t’u kthyer në ish-gruan e tij Herta Haas, i cili është refuzuar. Hertha, e cila vdiq rreth dy vjet më parë në Beograd, si dhe për jetën e saj me Tito kurrë nuk është folur, njofton agjencia e lajmeve “Persheva Jonë”



Zura , muslimanja që ja kihste thyer zemrën shpejtë Titos

Meqë nuk kishte dokumente, më 1918 – gjatë Revolucionit të Tetorit – Tito arrestohet dhe dërgohet në Sibir. Nga treni i të burgosurve kërcen afër Omskit. Aty prezantohet si tregtar bagëtish, nga Xhalal-Abaduri. Me identitet të ri, e takon kirgizin e pasur, Zahd Badahur (i cili kishte 5.000 dele dhe 3.000 kuaj).

Një natë rastësisht takohet me vajzën e Zalidit, Zuhra Badahur. Që të mos pushkatohet nga Armata e Kuqe, mendon se si t’i ofrojë martesë. Për ta bindur dhe fituar zemrën e atit të saj, Tito bëhet bari. Më 18 mars 1918, Zuhra martohet me Joze Brozdunin (emri i trilluar i Titos). Pas disa muajve të martesës, ajo ngel shtatzëne. Por, Tito më nuk e donte. Një natë

e vjedh arin e saj dhe ikën. Djali, Kadi Badahur (inxhinier i naftës), u lind më 1918, në Baku.

Vida, Elza, Jeanne…

Në mars të vitit 1934, Tito del nga burgu i Ogulinit, për të qëndruar për pak kohë në rezidencën e një ipeshkvi rus. Aty prezantohet si inxhinieri Rudi, përfaqësues i një kompanie austriake. Duke shëtitur, e takon një vajzë të re, Vida Kogejin, e cila gjithmonë i rrinte në distancë. Ajo kishte ca provime në Vjenë, dhe ky e lut që ta marrë me vete, meqë nuk kishte dokumente. Ata vishen si alpinistë dhe kalojnë ilegalisht kufirin, ka shkruar Telegrafi i Prishtinës.

Nga Vjena Tito shkon në Moskë. Ai punon në Kominternë. Në zyrën pranë tij punonte Elza Gerlach. Emri i tij i koduar ishte Valter; emri i saj – Kalorësi. Tito dashurohet në Elzën, por ajo nuk ia var shumë. Një ditë ai e fton në Podmoskovje. Ata flinin në të njëjtën dhomë, kur rastësisht ajo kërkon të bëjë **** me të. Në shenj hakmarrjeje, për mospërfilljen e mëparshme, Tito i thotë: “Ne kroatët jemi të ngadalshëm në këtë punë. Pastaj, jam shumë i dehur”.

Por, ky refuzim do t’i sjellë atij probleme. Një ditë Titon e ftojnë në raport, meqë shpenzonte shumë rrymë në dhomën e hotelit. Pastaj, Elza, bolshevikja e përbetuar, e akuzon se – për një komunist, si shtiret të jetë – ai po bën jetë komode. Tito, nga frika, i ofron martesë. Kominterni e lejon, por e pyet se a ka ndonjë pengesë. Tito thotë jo, duke refuzuar të tregojë se është i martuar me Pelagian dhe se ka fëmijë me të.
Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno Titosofialoren1-300x253
Ata martohen dhe fitojnë një dhomë – me radio! Ajo udhëton në një detyrë sekrete në Gjermani dhe Francë. Ndërsa, gjatë kësaj kohe, Tito kalon me Vasilitsa Koveshkovën (së cilës po ashtu i ofron martesë). Elza, në ndërkohë, ngel shtatzënë dhe i fillon t’i shkaktojë telashe burrit të saj. Tito planifikon hakmarrje. Ai trillon akuzën se gruaja e tij po takohet me spiunët gjermanë dhe francezë. Më 6 nëntor 1935 Elza arrestohet.





Titoja e kishte daahur shume dhe deri në vdekje kishte vuajtur për Irinën- Ira



Pas plagosjes, Titon e dërgojnë në spital. Në spital ai kalon edhe më shumë kohë me Irën, meqë ajo ishte infermiere. Ira kërkon nga Tito të martohet me të, dhe ai – që të shpëtojë nga arrestimi i Armatës së Carit – pranon.

Më 17 korrik 1915, bëhen burrë e grua. Djali i tyre, Serjozov Gligoriev (aktivist politik), lindi më 1915. Ira vdes gjatë lindjes. Pas vdekjes së gruas, Tito shpërngulet në banesën e mjekes Daria, me të cilën ishte njoftuar gjatë kohës sa ishte i shtrirë ne Spital. Meqë ajo ishte shtatzënë, vendos ta njoftojë Titon me prindërit e saj në Moskë.

Në Moskë, Tito takohet me Ola Kutinën. Romanca e tij e re i acaron raportet me Darian. Këtë problem ai mundohet ta zgjidhë duke i ofruar Olës martesë. Por, ajo e refuzon. Daria ia fali gabimin dhe e fton të kthehet, por ky kërkon gjysmën e pasurisë së saj. Dara nuk pranon, ndërsa Tito – si shumë herë më parë – ikën në San Petersburg.

Djali, Josip Andirelov, u lind më 1916. Ai vdes gjatë bombardimeve të Berlinit, më 1944. Në Petersburg Tito takohet me Ninën 25-vjeçare, dhe motrën e saj binjake, Svetlana Bazan. Të dyja ishin të dashuruara në Titon, dhe të dyja ato vidhnin para nga babai për t’ia dhënë atij. Për të hyrë në zemrën e babait mjek – i cili vëren se paratë mungojnë nga arka – Tito fejohet me Ninën. Pas fejesës, ai tri ditë i kalon me Svetlanën, duke i lënë që të dyja motrat shtatzëne. Svetlana detyrohet të thotë se babai i fëmijës së saj është një profesor.



Djali, Viktor Gerlach, lindi në Moskë më 1937. Askush nuk di për fatin e tij.

Më 1937 takohen në Paris Jeanne Coitier dhe Jozhko Broz (emri i ri i Titos). Ajo që një vit ishte e ve – burri i saj, oficer marine, vdiq në një aksident dhe trupi i tij kurrë nuk u zbulua. Ajo ishte në të zeza, por ky i thotë që e zeza nuk i shkon për trupi. Jeanne i mbante Titos orë të frëngjishtes dhe ajo nuk mund të rezistonte më: ia shpreh dashurinë dhe e fton të jetoj me të. Meqë Titon nuk e donte vajza e saj, Danielle, Jeanne e përzë. Tito kurrë më nervoz nuk ka qenë. Kjo ishte hera e parë që një femër ta braktisë atë. Djali, Olivier Coitier (ekspert i fizikës nukleare), lindi më 1938, në Paris. Jovanka Budisavljevic

Broz ishte gruaja e ardhës dhe e fundit e Titos që e kishte njohur gjatë sulmit në Drvar. Ai më vonë atë solli në Shtëpinë e Bardhë të jetë zonjë e parë e Jugoslalvisë.k.d
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno Empty Re: Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno

Fri 15 Mar 2013 - 16:49
filip radulovic nuk eka botua librin ne vitin 1970 sepse ne at koh ka qen gjall tito dhe ajo liber nuk esht batua ne vitin 1970 sepse ka qen cenzura e ashper por pas vitin 1980, kur ka vdek tito armiqt serb e titos kan fillua te botojn ket liber dhe shum tjera, ne ket tregim ka te vrteta ama ka shum trillime per titon sepse serbija pas vdekjes e titos ka fillua te akuzon titon per shum gjera po dhe per dashnoret e ti ne ish jugosllavin i pari lajm ne gazeta te serbis ishte tito ika pas 18 dashnore dhe 4 gra keto lajme ja filluan ne vitin 1981 te botohen ne gazeta serbe
Ajlin
Ajlin
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 472
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/01/2013
http://www.engjujtshqiprare.com

Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno Empty Re: Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno

Fri 15 Mar 2013 - 19:03
eemmoooo te lumte...ky paska qen burree Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno 3631317773
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno Empty Re: Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno

Fri 15 Mar 2013 - 19:10
po,mirepo edhe Enver Hoxha,rastesisht kishte pas fjetur nje nate me te shoqen e Titos,Jovanka Broz,kjo i bie kur te hengsh pulen e huaj,tenden lidhe per kembe
Sponsored content

Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno Empty Re: Edhe shoku Tito ish pas kan kogja merakli… Kishte pasur 18 femra, 4 gra dhe 14 dashno

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi