Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Tahiri e Çitaku, kundër simboleve fetare në shkolla

prej Sat 16 Mar 2013 - 17:43
Tahiri e Çitaku, kundër simboleve fetare në shkolla Femra-me
Gratë intelektuale në Kosovë janë kundër përdorimit të simboleve dhe lëndëve fetare në shkolla.
Aktiviste dhe gra intelektuale i janë drejtuar Kuvendit të Kosovës me një letër ku i kërkojnë të mos pranojnë futjen e fesë nëpër shkolla. Kjo pasi një grupi i arsimtarëve të shkollës “Sami Frashëri” kundështuna futjen e lëndës së edukatës fetare në shkolla.

“Në bazë të informacionit të publikuar në media, jemi njoftuar se janë bërë dy propozim amendamente të mbështetura nga 27 deputetë të Kuvendit të Kosovës, për modifikimin e nenit 3, paragrafi 7 të Ligjit për Arsimin Parauniversitar, si dhe për shtimin e një paragrafi të ri në nenin 3 të këtij ligji. Këto dy propozim-amendamente janë të karakterit fetar dhe synojnë legalizimin e përdorimit të shamijave në shkolla si dhe futjen e lëndës së Edukatës Fetare dhe Morale në planprogramet mësimore” thuhet në letrën publike dërguar Kryetarit Krasniqi dhe deputetëve.
Më tej ato kërkojnë që shteti është laik dhe të mbrohen vendosmërisht vlerat shtetërore dhe kombëtare. “Duke u nisur nga fakti se Kosova është shtet laik i definuar me kushtetutë si dhe duke marrë parasysh se kombi shqiptar me tri religjione është mbajtur unik duke i dhënë rëndësi kombit para fesë, ne intelektualet dhe aktivistet për të drejtat e grave kërkojmë nga ju si përfaqësues të popullit që t`i mbroni me vendosmëri vlerat shtetërore dhe kombëtare duke votuar kundër amendamenteve të propozuara” thuhet në letër.
Sipas tyre, legjislacioni në fuqi i Republikës se Kosovës garanton te gjitha liritë fetare sipas standardeve evropiane, prandaj nuk ka nevoje të ndryshohet. Në këtë letër janë nënshkruar edhe dy anëtare të kabinetit qeveritar, Vlora Çitaku dhe Edita Tahiri.
Gratë intelektuale qëfirmosën letrën:
1. Alberta Troni
2. Alije Zogaj
3. Alba Loxha
4. Arjeta Emra
5. Advije Morina
6. Afërdita Saraqini – Kelmendi
7. Argjentina Grazhdani
8. Afërdita Rushiti
9. Arjeta Rexha
10. Bylgjyzare Muharremi
11. Besa Luzha
12. Besa Shehu
13. Besa Ilazi
14. Besa Shkodra
15. Blerina Leka
16. Brikenda Rexhepi
17. Drita Gunga
18. Gjoksere Rizvanolli
19. Edi Shukriu
20. Elife Krasniqi
21. Edita Tahiri
22. Emine Bakalli
23. Engjellushe Morina
24. Exhlale Dobruna-Salihu
25. Florije Shunjaku
26. Hasnije Ilazi
27. Igballe Rogova
28. Ilirjana Loxha-Basha
29. Kumrije Hoxha
30. Lejla Pula
31. Luljeta Vuniqi
32. Luljeta Demolli
33. Lule Krasniqi
34. Mirlinda Kusari
35. Myfide Cecelia
36. Naxhie Buqinca
37. Nafije Latifi
38. Resmije Kryeziu
39. Sanije Gashi
40. Sevdie Ahmeti
41. Safete Rogova
42. Sibel Halimi
43. Shqipe Breznica
44. Teuta Berisha
45. Valdete Perolli
46. Vjosa Dobruna
47. Vjosa Mullatahiri
48. Vlora Çitaku
49. Vlora Baruti
50. Valdete Idrizi
51. Xheraldina Cernabregu
52. Xheraldina Buqinca-Vula
53. Zana Rudi


alb-observer.com


Tahiri e Çitaku, kundër simboleve fetare në shkolla Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi