Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kinë: Më shumë se 330 milionë aborte 40 vitet e fundit Empty Kinë: Më shumë se 330 milionë aborte 40 vitet e fundit

Sun 17 Mar 2013 - 12:33
Kinë: Më shumë se 330 milionë aborte 40 vitet e fundit Femijet-300x201Më shumë se 330 milionë abort janë bërë në Kinë gjatë periudhës 1971 2010.
Ministria e Shëndetësisë së Kinës bëri publike një raport me të dhëna të hollësishme për sterilizimet dhe abortet para bashkimit të Këshillit Kombëtar të Popullsisë me atë të Programeve Familjare javën e shkuar.

Analistët pohojnë se kjo ky bashkim do të ndikojë në lehtësimin e masave që kufizojnë lindjen e fëmijëve, por kjo gjë u kundërshtua fuqishëm gjatë javës që shkoi nga zyrtar të larët kinezë.
“Programi familjar pritet të fuqizohet dhe jo dë lehtësohet”, deklaroi për agjencinë Kina e Re Uang Feng, zëvendës drejtor i Zyrës së Reformave në Sektorin Publik, ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i qeverisë Ma Kai theksoi: “Pa reformave Kina do të vazhdoj politikat e saj për programin familjar”.
Kufizimi i caktuar me ligj i lindjes s fëmijëve për të gjithë dhe politikat e ashpra për lindjen e një fëmije të vetme që janë në fuqi që nga 1980-ta i kanë lejuar Pekinit të shmang 400 milionë lindje në vend, ku e gjithë popullsia deri në fund të viti të kaluar arrinte në 1.34 milardë banorë./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi