Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Zbulohet harta ilire 2. 200-vjeçare

prej Sun 31 Mar 2013 - 13:53
Message reputation : 100% (1 vote)
Zbulohet harta ilire 2. 200-vjeçare Harta%20zodiake%203Në Kroaci është zbuluar harta më e vjetër në botë. Harta në fjalë i përket 2 200 viteve përpara. Kjo hartë, që është zbuluar nga një ekip arkeologësh besohet t’u përkiste ilirëve të lashtë, dhe dyshohet se është harta më e madhe që vjen nga lashtësia. Sipas arkeologëve, kjo hartë është dëshmia më e qartë se në Ilirinë e Lashtë kanë ekzistuar harta zodiake dhe shkenca e shenjave zodiake ka qenë prezente në Europë . Zoologjia dhe shkenca që ka të bëjë me shenjat e horoskopit është zbuluar për herë të parë në Babiloni, në vitet 2 4000 p.l se Krishtit, por më u vonë u përhap në të gjithë pjesën e Egjeut.

/Shekulli Online/Përgatiti: E.Sh/


Zbulohet harta ilire 2. 200-vjeçare Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Zbulohet harta ilire 2. 200-vjeçare

prej Sun 31 Mar 2013 - 16:30
edhe atje shtrihet toka jone,e grabitur me dhune
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Zbulohet harta ilire 2. 200-vjeçare

prej Sun 31 Mar 2013 - 17:25
po tirona ka qene ne kete harte ????
Sponsored content

default Re: Zbulohet harta ilire 2. 200-vjeçare

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi