Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Zbulohet një pykë alumini me moshë 11.000 vjeçare

prej Sat 13 Jul 2013 - 19:36
Zbulohet një pykë alumini me moshë 11.000 vjeçare Thumb_250x150
Edhe pse historia humbet diku rreth 6-7 mijë vjet para erës së re, sendet me moshë më të hershme gjithmonë vijnë në dritë duke befasuar arkeologët dhe historianët!

Kështu interes shumë të madh ka ngjallur dhe një pykë alumini me moshë 11.000 vjeçare, e cila u zbulua në Rumani në vitin 1974, në shtratin e lumit Mures pranë qytetit Ayud, në thellësinë e 11 m.

Kjo pykë ngjanë shumë me një çekanë, për këtë arkeologët e Institutit të Cluj-Napoca morën vendimin dhe çuan zbulimin një laborator specifik ku dhe u zbulua se kjo pykë përbëhej nga një aliazh alumini, të mbuluara me një shtresë të trashë hekuri./alb-observer.com/

Aliazhi përbëhet nga materiale të ndryshme dhe më e çuditshmja në këtë çështje është përqindja më e madje është alumin.
Kjo është dhe çudia, pasi alumini u zbulua në vitin 1808!!!
Edhe pse ka formën e një çekani, arkeologët pohojnë se ky “çekan” përdorej për të lidhur murin e gurëve...!!!


Zbulohet një pykë alumini me moshë 11.000 vjeçare Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi