Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Rinia Britaneze pranon Islamin .. Empty Rinia Britaneze pranon Islamin ..

Tue 2 Apr 2013 - 22:40
Rinia Britaneze pranon Islamin .. 534980_448956551854286_316994678_n
Sipas shumë studimeve që janë bër në Britani ,numri i Muslimanëve është ritur për 37% gjatë 6 viteve të fundit ,derisa numri i Xhamiave ka aritur 1.500 ,Raportoj Al -Jazera para disa ditëve .


Qindra të rinjë Britanez pranojnë Islamin ,Autoritetet Britaneze kanë konfirmuar se masa e gjërë që pranojnë Islamin janë Studentë .


Gjatë një reportazhe të Al-Jazeras në Qendrat Islamike raportohet
se shumica e të rinjve që kanë pranuar Islamin janë prej Brazilit ,Luksemburgu ,Panama dhe Suedis .


Gjatë Muajit të Ramazanit vitin e kaluar një prej familjarëve të Toni Blarit të afërt ka pranuar Islamin emri i Saj është Alexandra që ishte vetëm 12 vjet .


"Falënderojë nënën që më mori që të marë pjesë në një konferenc dhe njofta Islamin ,pranimi i fes Islame më ka dhënë qetësi dhe
kënaqesi shpirtërore," deklaroi Alexandra .

"Islami ka ndryshuar jetën time në të mirë kanë ndryshuar shumë gjëra gjë që nuk ndodhte në të kaluarën ,"shtoi Alexandra .

Në moshen 14 vjecare George ,me prejardhje prej Suedis, shkaku që pranoi Islamin ishte që ai ishte i interesuar dhe hulumtonte për Islamin dhe ishte i ndikuar prej disa familjeve që jetonin në Londër.


Duke ju referuar se si Mediumet perendimore paraqitnin Islamin nëper mediume dhe opinionin publik ,George tha kjo ishte stimulim dhe motivim që të studijoj edhe më shumë për Islamin ."C' është gjithë kjo kontroverze me Islamin ?"


"George ishte kurioz që të mësoj më shumë për Islamin dhe dashuria e thirjes së ezanit për faljen e namazëve ishte shkak per ta pranuar Islamin ," deklaroi Abdullahu shoku i afert i George.


Pasi që pranojne Islamin Britanezet pranojnë se në mbrendsin e tyre shijojn një kënaqesi dhe liri shpirtrore . CCN
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi