Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Artikulli profetik i viti 1988: “Kështu do jetë bota në vitin 2013”

prej Wed 3 Apr 2013 - 18:27
Artikulli profetik i viti 1988: “Kështu do jetë bota në vitin 2013” Los-1-300x234Edhe pse profecitë janë kthyer në modë kohët e fundit, mosr harroni faktin se ato në shumicën e rasteve kanë rezultuar të vërteta!
Kështu, në vitin 1988 fotoreporteri i “Los Angeles Time”, Jerry Lokenor, shkroi një artikull se si do të ishte jeta në Los Angeles 25 vjet më vonë, pra pikërisht sot…

Lokenor, para se të shkruante artikullin e tij u këshillua me specialistë të së ardhmes, historian dhe specialistë të teknologjisë, ndërsa krijuesit e imazheve inxhinierike dhe pamjeve të arkitekturës së imagjinuar, krijuan gjithçka duke u bazuar në artikullin e tij dhe krijuan “Los Angeles në vitin 2013”.


Në figurën kryesore shfaqen makina elektrike që lëvizin me një rrejt urbanistik dhe kulla të larta (rrokaqiell) që ngjajnë shumë me ndërtesat e stomet bashkëkohore që ekzistojnë në SHBA! Artikulli përshkruante jetën e një familje me katër antarë, e cila jeton në një sistem dhe shtëpi të automatizuar, me robotët që kryejnë punët e shtëpisë. Një gjë e tillë nuk ndodhe ende, por në parashikime të tjera, artikullshkruesi ka parashikuar gjithçka me saktësi.
Fliste për makina që dispononin sisteme navigimi, për një shtrirjeje dhe përhapje marramendëse të rrjetit telefonik, që jepte mundësinë e videofilmimeve dhe padyshim për një “kartë të zgjuar” në madhësinë e një libri të vogël, ndërmjet së cilës njerëzit mund të bëjnë çdo lloj shkëmbimi, shitblerje etj, deri dhe në kërkimin e informacioneve.
Sot, sigurisht që makinat disponojnë sistemin GPS, telefonojmë dhe shihemi nëpërmjet ekraneve të vegjël të telefonave si dhe shihemi në skype duke komunikuar lirshëm, gjithashtu kemi në duar dhe tablet apo smartphone!
Jerry Lokenor, edhe pse e tërhoqi artikullin e tij nga arshiva, u entuziazmua shumë me parashikimet e tij të sakta ashtu siç miliona njerëz!/alb-observer.com/


Artikulli profetik i viti 1988: “Kështu do jetë bota në vitin 2013” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Artikulli profetik i viti 1988: “Kështu do jetë bota në vitin 2013”

prej Wed 3 Apr 2013 - 18:36
e nderuar arijana po te thoja qe Muhanedi a.s. ka than hadithin e tij keshtu ose ashtu do te habiteshin dhe dikush do te tallej me mua andaj spo e them kete hiq. muslimanet e dijne se para shkaterrimit te kesaj bote njerezit do te garojne ne ndertimin e ndertesave te larta dhe ate qe 1434 vjet na eshte kumtu kjo. dhe nuk kane dyshu nuk dyshojne dhe skan per te dyshu ne ato fjale qe i ka the. ne Muhamedi a.s. sepse ai nuk ka fol nga vetja e tij vetem se nga ajo qe iu eshte shpalle atij . nese e doni te plote thenien e tij mund tua sjellim as per info.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Artikulli profetik i viti 1988: “Kështu do jetë bota në vitin 2013”

prej Wed 3 Apr 2013 - 19:58
Muhamedi a,s na ka lajmruar jo vetem per kete po edhe er shum gjera qe dri me tash kan ndodhur po edhe por edhe per disa te tjera qe priten te ndodhin..


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Artikulli profetik i viti 1988: “Kështu do jetë bota në vitin 2013” J5zhxd
Sponsored content

default Re: Artikulli profetik i viti 1988: “Kështu do jetë bota në vitin 2013”

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi