Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Të Krehim Flokët Është E Rëndësishme, Ja Disa Këshilla Praktike

prej Sat 20 Apr 2013 - 17:30
Të Krehim Flokët Është E Rëndësishme, Ja Disa Këshilla Praktike Floke1-300x199Për disa, krehja e flokëve është një makth i vërtetë, për të tjera është një sekret i vërtetë bukurie. Kujdesi i përditshëm i flokëve meriton më shumë vëmendje. Ja përse.

Krehja e flokëve

Krehja i bën mirë flokëve, sepse kjo lëvizje e përsëritur lejon yndyrnat natyrale të mbërrijnë në të gjithë flokët, çka i ushqen ata dhe u jep shkëlqim. Krehja eleminon papastërtitë dhe u jep më shumë volum flokëve. Këshillohet që flokët të krihen për një minutë çdo ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje.


Teknika

Krihi flokët me kokë poshtë, duke filluar nga qafa te balli e më pas nga anët drejt qendrës së kokës. Mos i krihni kur janë të lagur sepse janë më të brishtë. Sigurisht që duhen krehur me kujdes dhe ngadalë.

Përdorni gjithmonë krehërin e duhur.

- Nëse doni të shkoklavisni flokët përdorni një krehër me dhëmbëza të gjera.

- Flokët e gjatë do të duken më mirë nëse i krihni me një krehër të gjerë dhe të sheshtë, me qime derri.

- Në flokët e shkurtër është mirë të përdorni një krehër të vogël dhe të sheshtë.

- Flokët kaçurrelë nuk kanë marrëdhënie të mirë me krehërit. Për ta është mirë të përdorni një krehër të vogël me formë të rrumbullakët, ose përdorni thjesht gishtat.


Këshilla

Me krehërat duhet të veproni njësoj si me furçat e grimit. Ato duhen larë me ujë dhe sapun një herë në javë. Shmangni përdorimin e krehërave të metaltë të cilët këpusin flokët, si dhe krehërat plastikë të cilët i elektrizojnë./noa.al


Të Krehim Flokët Është E Rëndësishme, Ja Disa Këshilla Praktike Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi