Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Mon 22 Apr 2013 - 23:21
Tema e nates :

Sonte do hapim nje teme cik serioze , ju kerkojme mirekuptim, edukate dhe cik open mind.

Anetar/e ,

jeni Pro apo Kundra Biresimit nese ju nuk arrini nje dite te keni nje femije me partnerin o partneren tuaj? (Larg qofte Razz ) Do perfundonte lidhja me partnerin/en nese ndodh nje fatkeqesi e tille apo Dashuria eshte me e forte se cdo furtune? :)
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Mon 22 Apr 2013 - 23:23
Pro...
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Mon 22 Apr 2013 - 23:24
Nuk e kuptoj fjalen Biresim.Natyrishte qe dua te keme nje femi te cilit/ciles do te ja ndjej kenaqesine dhe do ti le pasurine.
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Mon 22 Apr 2013 - 23:27
Ariani..... Biresim-eshte per te adaptuar nje femije nga nje familje apo ne maternitet dhe per t'a shikuar dhe rritur sikur t'a kishe femijen tend ...
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Mon 22 Apr 2013 - 23:31

Kush jeton pa femi nuk e din cka eshte vuajtja,kush vdes pa femi nuk e din cka eshte lumturia thot nje thenje gjermane.
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Mon 22 Apr 2013 - 23:32
PRO pasi dhe Çifti qe ska femi te ndjej te qenurit Prind
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Mon 22 Apr 2013 - 23:33
BeSaa shkruajti:Ariani..... Biresim-eshte per te adaptuar nje femije nga nje familje apo ne maternitet dhe per t'a shikuar dhe rritur sikur t'a kishe femijen tend ...

Flm Besa.Nuk ka sevap me te madh te marresh nje femmi ta rrisesh kur ke mundesine dhe deshiren.
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Mon 22 Apr 2013 - 23:36
Jam kunder kur nuk ma jep Zoti,nuk du as nga njeriu,dot vazhdoj jeten me dashuri,edhe pse nuk eshte leht pa femij.
Inshalla Zoti na fal evlad te hajrit
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Mon 22 Apr 2013 - 23:44
Dasa une jam ne nje fare menyre me thenjen qe thua ti por jo me fjalen qe thua ti... Se ne nje fare menyre kur Zoti nuk t'a jep mos e kerko thone nga njerezit,sepse Zoti e di me mire se kushdo tjeter se pse nuk t'a jep nje femije.. Por ne njeren ane Zoti edhe te sprovon se sa ti mundesh me qene i durueshem dhe se a mund te perballosh ate qe nuk t'a jep ai....
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Mon 22 Apr 2013 - 23:56
BeSaa shkruajti:Dasa une jam ne nje fare menyre me thenjen qe thua ti por jo me fjalen qe thua ti... Se ne nje fare menyre kur Zoti nuk t'a jep mos e kerko thone nga njerezit,sepse Zoti e di me mire se kushdo tjeter se pse nuk t'a jep nje femije.. Por ne njeren ane Zoti edhe te sprovon se sa ti mundesh me qene i durueshem dhe se a mund te perballosh ate qe nuk t'a jep ai....
Ktu pra eshte edhe esenca,Zoti ndoshta don te na sprovoj se si po e perjetojm kur nuk kemi femij,i cili eshte dhurata me e madhe ne ket dynja nga ana e Zotit.
Bindja ime eshte kjo nuk dota birsoj asnje femij,edhe pse thash se shum veshtir eshte pa ket dhurat te Zotit

Un ne vendin tim shoh shum njerz qe i falin femij vllezerve,ndersa kur po rriten femija po e perjetojn shum rend.
Sefundi ni rast kur mu drejtu ni femij,baba dhe nena nuk mekan dasht apo qka eshte puna qe me kan fal per mixhen,ndersa baba i vertet me tha vertet jam pendu,kur nuk i dha vllaut Zoti ku u bera me i menqur une
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 0:03
Jo kete as une nuk do e pranoja nga te afermit.. Por nga ndonje famlije e panjohur ... Sepse edhe une kam degjuar shume rate te tilla...

P.s ne nje familje qe njoh une Zoti nuk u fali femije 20 vite dhe pas 20 viteve u fali nje dajle por pas 3 viteve u vdiq djali dhe me nuk mund te kishin femije... Ata biresuan nje femije ne maternitet por ai u be nje femij jo edukuar sa qe kur u rrit edhe i malltretonte te dy prinderit biresues.. Prandaj nganjehere them se kur Zoti nuk t'a dha mos e kerko nga te tjeret... Por deshira e njerezve eshte e madhe per te pasur te pakten nje trashigimtare...
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 11:19
Po kjo eshte pra,femin e birsuar nuk e ke as fis as far,nuk e ke te gjakut tend,qka te vyn,nese kemi dhimbje per femijet e braktisur kem metoda qete kujdesemi per te,amo une vetit nuk ja lejoj ne asni menyr me birsu ni femij te huaj
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 12:03
Jam pro biresimit por shoh qe nga mentaliteti akoma i prapambetur nuk pranohet.
Dhe kam vene re qe kur eshte gruaja "shterpe" (sa fjale e shemtut,kerkoj ndjese) braktiset nga mashkulli- e kunderta ndodh anasjelltas,femra nuk e braktis mashkullin "steril" (dhe kjo po aq e shemtut si fjale)
Edhe pse cdo njeri i afte per te lindur ka te drejten e gjithe botes per te patur gjakun e gjakut te tij ne krahe.

Tani persa i perket asaj qe ka thene Besa me siper qe si dihet se cfare femije del edhe mund te bej te 100-at kur te rritet ky eshte nje arsyetim me shume per mua nga ana e prinderve qe biresojne nje femije duke u munduar te shfajesojne veten si prinder per bemat e tij dhe akuzojne per kete prinderit biologjik te femijes se kush e di cfare soj njerezish kane qene dhe keshtu u be dhe femija i prapte..Por ne fakt mesa kemi pare realisht ne jeten tone jo pak here femije biologjik te nje familje marrin rruge te gabuar duke bere te vuajne keshtu prinderit e tyre,madje edhe nga familje te nje niveli edhe kulture te larte...Pra sjellja dhe kultura e nje femije nuk varet nese ky femije eshte i biresuar apo biologjik por nga aspekte te tjera si menyra jetesore,shkolla,shoqeria.familja etj qe ndikojne ne zhvillimin e nje femije...
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 12:09
Jam pro.Ne ne Gjermani kemi shume prominete persona qe adaptojne femi nga rusia dhe Afrika.Eshte gje shume emire.
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 12:11
ZOTI dikuj ja fal femi meshkuj dhe vajza ama dikuj vetem meshkuj apo vetem vajza a disave nuk ju fal femi zoti edin arsyen nuk ka ne kuran udhzim a lejohet te adaptohet femiju i huj
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 12:22
Kushtrimi4 shkruajti: ZOTI dikuj ja fal femi meshkuj dhe vajza ama dikuj vetem meshkuj apo vetem vajza a disave nuk ju fal femi zoti edin arsyen nuk ka ne kuran udhzim a lejohet te adaptohet femiju i huj
Ka ka edhe ne Kur'an,amo nuk e paske vrejt
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 12:25
AnGeLiC shkruajti: Jam pro biresimit por shoh qe nga mentaliteti akoma i prapambetur nuk pranohet.
Dhe kam vene re qe kur eshte gruaja "shterpe" (sa fjale e shemtut,kerkoj ndjese) braktiset nga mashkulli- e kunderta ndodh anasjelltas,femra nuk e braktis mashkullin "steril" (dhe kjo po aq e shemtut si fjale)
Edhe pse cdo njeri i afte per te lindur ka te drejten e gjithe botes per te patur gjakun e gjakut te tij ne krahe.

Tani persa i perket asaj qe ka thene Besa me siper qe si dihet se cfare femije del edhe mund te bej te 100-at kur te rritet ky eshte nje arsyetim me shume per mua nga ana e prinderve qe biresojne nje femije duke u munduar te shfajesojne veten si prinder per bemat e tij dhe akuzojne per kete prinderit biologjik te femijes se kush e di cfare soj njerezish kane qene dhe keshtu u be dhe femija i prapte..Por ne fakt mesa kemi pare realisht ne jeten tone jo pak here femije biologjik te nje familje marrin rruge te gabuar duke bere te vuajne keshtu prinderit e tyre,madje edhe nga familje te nje niveli edhe kulture te larte...Pra sjellja dhe kultura e nje femije nuk varet nese ky femije eshte i biresuar apo biologjik por nga aspekte te tjera si menyra jetesore,shkolla,shoqeria.familja etj qe ndikojne ne zhvillimin e nje femije...
Ti fondatore ke hap tem edhe ke them meju qas me maturi,ndersa ti mendimin ekundert e quan te prapambetur,kjo eshte turpi i turpit.
Me befason qe kerkon edukat ne tem,kur po dihet edukat kush sa ka
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 13:52
Dasa shkruajti:
Ti fondatore ke hap tem edhe ke them meju qas me maturi,ndersa ti mendimin ekundert e quan te prapambetur,kjo eshte turpi i turpit.
Me befason qe kerkon edukat ne tem,kur po dihet edukat kush sa ka

Dasa une nuk quajta mendimin tuaj te prapambetur por mentalitetin Shqiptar duke ditur si reagohet zakonisht ne te tilla raste neper ciftet dhe te theksoj ketu qe shpesh ne keto raste femra akuzohet dhe diskriminohet me shume edhe pse ajo mund te mos e kete problemin vete por te jete "steril" mashkulli...Per kete permenda fjalen "prapambetje"

Sa per te tjerat qe keni diskutuar me Besen me siper thash mendimin tim e si me duken ato komente mua..por ti cfare frike te kesh fundja je Mysliman e si i tille kurani te lejon te martohesh me femer tjeter nese gruaja e pare ste ben femije...Pra dashuria ne cift nuk eshte aq e forte sa ti mbijetoje cdo pengese!!
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 14:08
AnGeLiC shkruajti:
Dasa shkruajti:
Ti fondatore ke hap tem edhe ke them meju qas me maturi,ndersa ti mendimin ekundert e quan te prapambetur,kjo eshte turpi i turpit.
Me befason qe kerkon edukat ne tem,kur po dihet edukat kush sa ka

Dasa une nuk quajta mendimin tuaj te prapambetur por mentalitetin Shqiptar duke ditur si reagohet zakonisht ne te tilla raste neper ciftet dhe te theksoj ketu qe shpesh ne keto raste femra akuzohet dhe diskriminohet me shume edhe pse ajo mund te mos e kete problemin vete por te jete "steril" mashkulli...Per kete permenda fjalen "prapambetje"

Sa per te tjerat qe keni diskutuar me Besen me siper thash mendimin tim e si me duken ato komente mua..por ti cfare frike te kesh fundja je Mysliman e si i tille kurani te lejon te martohesh me femer tjeter nese gruaja e pare ste ben femije...Pra dashuria ne cift nuk eshte aq e forte sa ti mbijetoje cdo pengese!!
Ne ket tem te gjith mesa e di jemi shqiptar,te gjith e pranuan se e kishim birsu,vetem une thash jo,pse i fajson pra shqipetaret............
Jeni mesu me dasht te hujin e me sha tanin,ky pra eshte mentlitet i dobet dhe i prapambetur..........
Un nuk frigohem ngase JAM MUSLIMAN e muslimani nuk ka frig nga asgje perveq Zotit.
Un edi se qka me lejon Islami,ndersa ti nuk edin ti fol met ndegjume,me mir i marr 10 gra por ne niqah se 10 lavire qe edhe qent i kan pas perfuni.
Eh te dashnija ktu ju folni per dashni ne teori kur vjen praktika ku jeni
Un thash e du grun edhe nese Zoti sme fal femij,dota du deri ne vdekje,dhe nuk dot martohna me gru tjeter vetem pse nuk ka femij,ngase edhe ajo ka deshir me pas femij ne preher,pastaj nuk du te birsoj kopila(me falni ne shprehje por jan mbush spitalet me kopila),ngase lirija qe po thirrni ju naka pru ne ket gjendje,hala pa dal nga pampercat me i ndrru frjerat se demokracila e thot kete dhe te drejtat e njeriut,ndersa femijet qe mbesin neper kontinjera ne ti marrum.
Nejse dola nga tema ngase ti dole ne fillim pastaj une e vazhdova.
Ne ket tem nuk ke pas nevoj me perfshi Islamin edhe pse ISLAMI eshte jeta ime dhe ne qdo tubim foli me kshillat e Kur'anit,por ktu ke tem e lir por urrejtja juaj ndaj Islamit nuk ju len vend pa e permendur.
Nitta
Nitta
Komplet
Komplet
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3811
<b>Hobi</b> Hobi : Pushimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te Motra ime Essi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/07/2011

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 14:13
Kushtrimi4 shkruajti: ZOTI dikuj ja fal femi meshkuj dhe vajza ama dikuj vetem meshkuj apo vetem vajza a disave nuk ju fal femi zoti edin arsyen nuk ka ne kuran udhzim a lejohet te adaptohet femiju i huj
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 14:33
Dasa shkruajti:
Ne ket tem te gjith mesa e di jemi shqiptar,te gjith e pranuan se e kishim birsu,vetem une thash jo,pse i fajson pra shqipetaret............
Jeni mesu me dasht te hujin e me sha tanin,ky pra eshte mentlitet i dobet dhe i prapambetur..........
Un nuk frigohem ngase JAM MUSLIMAN e muslimani nuk ka frig nga asgje perveq Zotit.
Un edi se qka me lejon Islami,ndersa ti nuk edin ti fol met ndegjume,me mir i marr 10 gra por ne niqah se 10 lavire qe edhe qent i kan pas perfuni.

Dasa pse rrembehesh kot spo te kuptoj une ty,ku te preka tani ne fe apo ne mendimin qe shprehe ti!! Une shpreha thjeshte nje realitet te mentalitetit Shqiptare dhe kjo jo nga ato qe kam degjuar vetem por edhe nga sa kam perjetuar e kam pare vete te ndodh realisht ne ciftet Shqiptare kur femra nuk mund te beje femije..Pra burri arrin dhe e ndan nje femer nese ajo sben femije dhe kjo femer gjykohet e diskriminohet 100 here me shume se mashkulli edhe kur ajo vete nuk posedon problemin si problem,pra ajo mund te beje femije por burri jo,,por gjithsesi femra gjykohet perseri edhe ne kete rast..Tani nese ne Kosove apo Maqedoni se di ku jeton ti!! keni mentalitet tjeter e nuk ndodh kjo eshte muhabet me vete edhe pse se besoj sepse pak a shume me ato qe kam degjuar e njejta gje ndodh e tek ju por une flas per vendin ku linda ku jam rritur e kam jetuar..Ty te duket ofenduese pse them te verteten une?

Dasa shkruajti:Eh te dashnija ktu ju folni per dashni ne teori kur vjen praktika ku jeni
Un thash e du grun edhe nese Zoti sme fal femij,dota du deri ne vdekje,dhe nuk dot martohna me gru tjeter vetem pse nuk ka femij,ngase edhe ajo ka deshir me pas femij ne preher,pastaj nuk du te birsoj kopila(me falni ne shprehje por jan mbush spitalet me kopila),ngase lirija qe po thirrni ju naka pru ne ket gjendje,hala pa dal nga pampercat me i ndrru frjerat se demokracila e thot kete dhe te drejtat e njeriut,ndersa femijet qe mbesin neper kontinjera ne ti marrum.

Dashuria eshte relative ajo e ashtu me kohen fillon e zbehet sepse lindin femijet,shtohen hallet etj gje qe e con ciftin te bashkejetojne me resspekt ndaj njeri tjetrit e te cajne se bashku..Por dua te them ketu se dashuria ne cift nuk eshte aq e forte sa ti mbijetoje cdo pengese qe mund te kete cifti,sidomos nje problemi si ky kur femra quhet e pa afte per te sjell nje trashegimtar ne familje atehere ajo sulmohet nga te gjithe dhe mashkulli edhe pse mund ta doje ate femer shume por megjithate ai dorezohet nga fajlet e opinionit duke i dhen ndarjen femres..Une nuk flas per te gjithe se kam raste brenda familjes ku te aferm skan mund te bejne femije por nuk kane gjetur si rrugezgjedhje te ndahen ata luftojne se bashku dhe mundohen te biresojne ndonje femije por procedura dhe kushtet ne vend jane teper te veshtira e nuk po u jepet mundesia e thjeshte..Por shumica veprojne ne kete menyre pra nuk biresojne dhe ndahen nga grate e tyre...Edhe dicka se e zgjata te mundesh te dhurosh dashuri e jete ne nje femije qe erdhi ne kete bote dhe per nje apo dy arsye e braktisen prinderit e vete eshte gjest human dhe vetem si i till mund te shihet jo te quhen kopila e te mohohen nga shoqeria..Keni mundesine beni mire ne te kunderten me mire mos flisni fare te pakten jo ne kete menyre kaq fyese..

Dasa shkruajti:Nejse dola nga tema ngase ti dole ne fillim pastaj une e vazhdova.
Ne ket tem nuk ke pas nevoj me perfshi Islamin edhe pse ISLAMI eshte jeta ime dhe ne qdo tubim foli me kshillat e Kur'anit,por ktu ke tem e lir por urrejtja juaj ndaj Islamit nuk ju len vend pa e permendur.

Me trashegime atehere,cfare te shtoj me teper,mbaje Islamin si femije ne rast se ke nje problem te till te shohim sa te mbush ate boshllekun e tu ndjerit "BABA" meqe feja nuk lejon biresimet!! Very Happy
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 23 Apr 2013 - 15:23
jam PRO dhe do asht nji gja shum e mire me e ba dikush kur ka munsi......po kuranet fillun e ktu tek biresimi fmive? .........zoti dhe ne qoftese nuk fal fmi ciftit sdo thot se ai fmi tjeter nuk asht dhurate e zotit vec se nuk e ka majt nana ne bark...e leni fet per gjana tjera dhe mos e fusni gjithkun ska lezet
Bleroo
Bleroo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1333
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/04/2013

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Tue 7 May 2013 - 0:20
Message reputation : 100% (1 vote)
Jom PRO, sepse edhe ti behesh me femije, edhe ai femije behet me familje, gje te cilen eshte ne te mire per te dyte edhe per prinderit, edhe per femijet.
W0rld
W0rld
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 570
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika,leximi&stervitja
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Your Dreams!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/04/2013

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Fri 10 May 2013 - 20:33
Message reputation : 100% (1 vote)
Une jam shume dakort me adoptimin e femijeve jetim, sepse keshtu i jepet edhe atyre mundesia te rriten ne ambient familiar, e drejte qe i perket cdo njeriu. Por shpesh here eshte edhe qeveria qe behet pengese per adoptimet, e shume cifte, nga deshira e madhe per te pasur femije, detyrohen te adoptojne larg vendit te tyre, kur ne fakt do ishte me kollaj te adoptohej nje po nga Shteti te cilit i perkasim. Jam shume dakort qe ne raste te tilla ligjet te jene strikte sepse behet fjale per jeten e nje femije, por sidoqofte kur shtrengimi i ligjeve ka si baze perfitim financiar s'ka me keq si per femijet ashtu edhe per prinderit qe duan femi.
Une do adoptoja per vete pa diskutim: "prind nuk eshte ai qe te lind ne natyre, eshte ai qe te rrite ne jete".
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Fri 10 May 2013 - 20:52
Message reputation : 100% (1 vote)
Bukur e tha Parafolsi kete -"prind nuk eshte ai qe te lind ne natyre, eshte ai qe te rrite ne jete". Like it..=)

Jam pro per a'qe kohe sa i kemi kushtet dhe mundesite pse mos ti japim rastin nje femije te rritet ne nje ambient familjare ,dihet qe nuk eshte e leht te rrisesh nje femije ne ditet e sotme...Jetes nuk i dihet ,edhe do i adoptoja nje pse jo...i du shume femijet!
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Fri 10 May 2013 - 21:07
nuk me pelqen
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Fri 10 May 2013 - 21:09
Une per vete jam pro ,e ku ka me bukur se ti japesh nje femije "te hedhur poshte" te drejten qe i eshte mohuar qe nga dita qe ka lindur ,fundja te gjithe e kane te drejten per te qene pjesetar i nje familjeje ,keshtu qe biresimin une do ta quaja shancin e dyte per te jetuar si gjithe te tjeret ,ne nje vend ku gjen ngrohtesi .... Very Happy
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Fri 10 May 2013 - 21:10
shuj bre ste perfill femiu i yt,jo i adaptuari
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Fri 10 May 2013 - 21:20
shaban cakoli shkruajti:shuj bre ste perfill femiu i yt,jo i adaptuari
qe nje prind te quhet i mire duhet te jete i tille ,qe dikush te behet prind kete duhet ta mendoje mire dhe nese nuk deshiron te behesh prind nuk e ke te detyruar ,askush ste shtyn ,e ke gabim kete qe thua ...
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Fri 10 May 2013 - 21:42
pro...
olsi
olsi
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1015
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/09/2012

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Fri 10 May 2013 - 21:43
Per mendimin tim nuk ka arsye per te qene kundra, mjafton qe cifti te jete mashkull-femer Very Happy
Sponsored content

Jeni Pro apo Kundra Biresimit? Empty Re: Jeni Pro apo Kundra Biresimit?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi