Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default “Shtohen divorcet për faj të grave. Ato nuk mund të barazohet me burrat”

prej Tue 7 May 2013 - 17:08
“Shtohen divorcet për faj të grave. Ato nuk mund të barazohet me burrat” Barazi%20burre%20grua
Aktivistët e të drejtave të njeriut kanë dënuar deklaratat e peshkopit të Kishës Ortodokse Maqedonase, i cili ka fajësuar gratë për rritjen e normës së divorceve, duke u përpjekur të jenë në pozita të barabarta me burrat.

Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut dhe një koalicion i OJQ-ve për të drejtat e grupeve të margjinalizuara, thanë se vërejtjet e peshkopit, Petar minojnë barazinë kushtetuese të grave dhe të drejtën e tyre për të zgjedhur.

Peshkopi duke komentuar statistikat e divorceve tha se, "për fat të keq shumë martesa po zgjidhen për shkak të kotësisë, sepse dy partnerët duan të jenë në krye, duke harruar se gruaja duhet të kujdeset për fëmijët dhe familjen, dhe duhet të jetë e varur nga burri.

"Kjo nuk do të thotë se ajo është e privuar nga të drejtat e saj”,- shtoi ai. “Ajo gëzon të drejta edhe më të mëdha se burri, sepse ajo rrit fëmijët dhe është shpirti i familjes”, - ka thënë ai.

"Për një kohë të gjatë, roli i një gruaje në Maqedoni ka qenë i portretizuar vetëm si një nënë dhe një grua. Kjo është e barazisë dhe të diskriminimit kundër grave, bazuar mbi seksin dhe gjininë",- thonë OJQ-të.

Ata shtuan se, "komentet dhe thirrjet e tilla ndaj grave që të kthehen në sistemin tradicional të vlerave dhe të përjashtimit social të saj nuk janë asgjë tjetër veçse një degradim i vlerave të dhe kontributeve e tyre në shoqëri."

/Shekulli Online/Përgatiti: E.Sh/


“Shtohen divorcet për faj të grave. Ato nuk mund të barazohet me burrat” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: “Shtohen divorcet për faj të grave. Ato nuk mund të barazohet me burrat”

prej Tue 7 May 2013 - 17:17
Ja puna e feve!!! “Shtohen divorcet për faj të grave. Ato nuk mund të barazohet me burrat” 770750


“Shtohen divorcet për faj të grave. Ato nuk mund të barazohet me burrat” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: “Shtohen divorcet për faj të grave. Ato nuk mund të barazohet me burrat”

prej Tue 7 May 2013 - 17:31
AnGeLiC shkruajti:Ja puna e feve!!! “Shtohen divorcet për faj të grave. Ato nuk mund të barazohet me burrat” 770750

Cka eshte puna e feve..

divorcet ndodhin te njerzit qe jan fetar te mirfillt apo tek ato qe nuk i perfillin rregullat fetare....nese flasim per fen Islame do te zhgenjehesh shuum enderuara Angelic..


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
“Shtohen divorcet për faj të grave. Ato nuk mund të barazohet me burrat” J5zhxd
Sponsored content

default Re: “Shtohen divorcet për faj të grave. Ato nuk mund të barazohet me burrat”

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi