Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Bjondina
n'Progres
n'Progres
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 95
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika & letersia...
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hapat e jetes ...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/12/2010

default Dhuna ne familje, psikollogjia e gabuar!

prej Sat 18 Dec 2010 - 15:25
Femijet nuk duhen rrahur, por duhet bisedosh me to. Nuk eshte e thene
qe cdo bisede mund te ecen sic e mendon ti. Edhe perse femija mund te
jete i vogel, ka deshirat dhe mendimet e veta.
Ka llastime te teperta. Eshte dashuria e prinderve nga nje here shume
gabuar qe per deshire te tyre te rrine te qete, mbase nuk i rrahin por i
blejne cdo gje ne se jane kushtet.
Ka te tjere qe nervozizmin e tyre e hedhin mbi femijet.

S'duhen rrahur, por duhet biseduar me to shume. Ka edhe raste qe mbase
dikujt do i duket keq, por duhen rrahur. Jo ti rrahesh ne menyre te
forte dhe egoiste, por shume here e meritojne.


Femija merr shume nga familja dhe rrethi ku jeton. Por kur eshte jashte dhe ne kontakt me femij te tjere merr edhe veset e tyre.


Te ju japesh gjithcka , edhe ne se jane mudesite eshte shume e gabuar,
sepse vete jeta te thote qe s'ke asgje gati. Gjithcka fitohet me pune.


Cdo prinder mundohet te dhuroje femise se vet, cdo te mira edhe me teper sec din vete.

Bejne shume sakrifiza per to, por sic eshte fjala vete jane femij dhe kuptojne , por jo aq sa nje i rritur.
Duhet rrahur femija si mendoni ju?Η ευτυχία δεν έρχεται έτσι. Η ευτυχία είναι συνέπεια προσωπικής προσπάθειας.
Παλεύεις, αγωνίζεσαι, επιμένεις και, καμιά φορά, κάνεις ακόμα και το γύρο του κόσμου για να τη βρείς !
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi