Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Sun 9 Jun 2013 - 15:18
Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Ekuiliber.com-356-300x225
Alma Bashkim Lamaj të kthehet në katundet e Krujës nga ka ardhur
FRM ka denoncuar fjalimin urrejtjenxitës të refugjates Alma Bashkim Lamaj ne parlament dhe gjuhen e njejte te perdorur edhe ne nje emision ne nje televizion privat.

Forumi i të Rinjve Muslimanë ka lexuar në internet fjalimin që fshatarja e Krujës nga Shqipëria, Alma Lama ka mbajtur në parlamentin e Kosovës në lidhje me videon e hoxhës së nderuar Irfan Salihu.

Në fjalimin e saj, refugjatja Alma Lama ka sulmuar hoxhën patriot Irfan Salihu dhe hytben e tij, në të cilën hoxha ynë i nderuar, ne popullin e Kosovës na mëson që gratë ti kemi të ndershme, ti marrim të virgjëra, besimtare dhe jo !@#, siç u bënë shumë gra në Shqipëri në vitet 90 të cilat u trafikuan në Itali për prostituta.

Në fjamin e saj, emigrantja Alma Lamaj hoxhë Irfan Salihun e cilëson si armik të demokracisë e të vlerave njerëzore i cili sipas Almës sulmon « traditat tona ne emër të anakronizmave. »

Alma Lama, të cilën fati e solli nga katundet e Shqipërisë në Kosovë, dhe nuk e çoi si shumë nga shoqet e saj në semaforët e Italisë si prostitutë, është një në vendin tonë. Edhe pse e këtillë ajo është futur në mënyrë dinake në Parlamentin e Republikës së Kosovës nga Lëvizja Vetëvendosje. Sikur të ishte në Shqipëri ajo do të vuante për bukën e gojës por në Kosovë merr rrogë nga taksapaguesit kosovarë ! Alma Lama nuk përfaqëson popullin e Kosovës dhe asaj duhet ti hiqet leja e qendrimin në vendin tonë e të kthehet në katundet e Krujës nga ka ardhur! /eku/.
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Sun 9 Jun 2013 - 17:08
alma lamaj ka lindur ne xhakove por u shkollua ne shipri dhe ka jetua nje koh te gjat por ajo ka te drejt te jeton kudo doja ne KS OSE NE SHIPRI por nuk ka te drjet ta fyen fen islame sepse ajo e ka perdor foltoren ne parlamet per ta ofendua fen islame alma lamaj ka deklarua se feja islame esht fe e shpikur dhe nuk ka zot une per ket furje te madhe e lus zotin ta denoj ne maksimum ket femer shejtan
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Sun 9 Jun 2013 - 17:14
Kur behet fjala per fene ju shisni dhe nenat tuaja kjo eshte me e keqja...Tani na doli fshatare dhe rrefugjate per Kosovaret Alma!!

O njeri i perendise mos mallko e mos fol keq per njeri te gjall nese e konsideron veten shume me te mire nga kjo atehere lere Allahun te veproje si di ai me mire...Mendon se ta ka nevojen Allahu ty per ta mbeshtet? Ti po mekaton dyfishin e kesaj tani si njeri i fese! Ah mjere ti per veten tende thuaj
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Sun 9 Jun 2013 - 17:26
ti oj hipokrite si po te dhem aj mendim imi dhe lutja ime drejtua te alahu gjeleshan u hu per nje femer shejtan si quhet alma lama
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Sun 9 Jun 2013 - 17:50
AnGeLiC shkruajti:Kur behet fjala per fene ju shisni dhe nenat tuaja kjo eshte me e keqja...Tani na doli fshatare dhe rrefugjate per Kosovaret Alma!!

O njeri i perendise mos mallko e mos fol keq per njeri te gjall nese e konsideron veten shume me te mire nga kjo atehere lere Allahun te veproje si di ai me mire...Mendon se ta ka nevojen Allahu ty per ta mbeshtet? Ti po mekaton dyfishin e kesaj tani si njeri i fese! Ah mjere ti per veten tende thuaj
-Mos ja fut kot pash Zotin, edi qe ke nga zemrimi dhe nga emocionet,por ndash beso ndash Jo te na Prinderit jan te shejt. dhe kujdes pak, mos na ofendo edhe kaq rand...
ngase feja pikrisht ne urdheron , Madje për këtë rol të rëndësishëm që kanë prindërit, pra, si ndërmjetësues për sjelljen e njeriut në këtë botë Allahu i Madhëruar e ka bashkëngjitur urdhërin për të respektuar prindërit me adhurimin dhe njësimin e Tij, ku thotë: "Adhuroni Allahun dhe mos i bëni asgjë shok Atij, dhe respektoni prindërit …" Suretu En-nisa, 36. Madje në një ajet tjetër Kur'ani Famëlartë e personifikon të barabartë njësimin e Tij me respektimin e prindërve ku thotë: "Allahu ka urdhëruar që të mos adhuroni gjë tjetër veç Tij dhe të respektoni prindërit, … " dhe më poshtë ky ajet na tregon mënyrën se si të sillemi, të kujdesemi me ta duke thënë : "Ndoshta njërin apo të dy prindërit i kap pleqëria atëherë ti mos u thuaj uf, dhe mos u bëj i ashpër, i vrazhdë me ta, por thuaju atyre fjalë të mira (respektuese, të buta) dhe shtrij për ta krahët e tu të përulur (respekt dhe mirësi për ta) dhe thuaj: O Zoti im mëshiroi ata ashtu siç më rritën, më edukuan kur isha i vogël " Suretu El-Isra 23-24. Në këtë ajet shihet qartë jo vetëm urdhëri i Allahut për të respektuar ata (prindërit) që ishin shkak për ardhjen tënde në këtë botë, por të lutemi për ta, dhe të sillemi me ta me edukatë dhe të shprehemi me fjalët më të mira, më të bukura. El _Kurtubiu në komentin e fjalës "respektoni prindërit" ka thënë: respektimi i tyre bëhet me kujdesin, ruajtjen, shpenzimin ekonomik, mirësinë ndaj prindërve dhe bindjen ndaj urdhërave të tyre. Gjithashtu Allahu na ka ndaluar që të themi (Uf) kur prindërit të na urdhërojnë për ndonjë punë, ose ata na kërkojnë diçka të themi (uf) ose (ohu..)
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Sun 9 Jun 2013 - 20:14
Bla bla bla..ore Princo behuni pak me serioz dhe argumentues ne teme jo me kopy past e hadithe apo ajete te shkruara nga kurani...Ne te vertet cfare ndodh? Ne jeten reale cfare shohim? Respketohet nena nga i biri nese ajo bie ne kundershtim me besimin e tij dhe ato qe zgjedh te bej ne jeten e tij..?Une them jo madje kam pare raste vete kur nje familje qe i perkiste fese muslimane por sishin praktikante djali i asaj familje ishte bere nje pjesetar i ketyre mjekerroshave me pantallona trecerkshe e ter diten i perkushtohej xhamise ne fjale ose me mire te them Arabeve..Per shkak se djali ishte i papune nena dhe i jati sillnin kundershtime me kete gje jo se kishin dicka me fene Islame por sepse i perkushtohej me shume nga cduhej si pasoje te mos gjinte kohe per te kerkuar pune e te punesohej...Ne fillim gjinte nje arsyetim per ti qetesuar prinderit e u theshte se do e punesoj Arabi sa kalonte koha asgje nga keto nuk ndodhi pervecse te prisheshin marredheniet prinder femije e te kishin grindje cdo dite..Zero resspekt nga djali i tyre prinderit,asnje mirekuptim e vetmja gje qe theshte djali "keni besim e Allahu do ju shperblej"...E dini ju se sa e sa familje janne percare per shkak te ketyre feve jo vetem Islame qe eshte lavazh truri komplet dhe imponim per ta reklamuar ate me cdo kusht e kudo fjalen e Allahut por e ne fete e tjera ushtrohet nje presion i pa pare,aq sa i hutojne fare nder veti besimtaret e njeri kryen vetvrasje sepse i thone qe ka jete ne boten tjeter dhe tjetri shnderrohet ne nje kamikaz me ata njerez qe i prekin fene apo thone dicka...Sjane te pakta rastet e dhunes nder njerezit per shkak te fese fatkeqesisht!!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Sun 9 Jun 2013 - 20:20
Kushtrimi4 shkruajti: ti oj hipokrite si po te dhem aj mendim imi dhe lutja ime drejtua te alahu gjeleshan u hu per nje femer shejtan si quhet alma lama

Ofendimet qe vijne nga balta nuk me njollosin aspak...perkundrazi me le fare indiferente...sidomos kur keto fjale vijne nga personi tend krt
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Sun 9 Jun 2013 - 22:30
ofendimet me kan ardhur shum me heret por une kam pas durim sepse ishte mikeshe e vjeter dhe sekam njohur mir
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Sun 9 Jun 2013 - 23:05
Shyqyr Zotit qe foli hoxha e ju doli pune edhe deputeteve se nuk kane pas me me cfare te mirren, nuk e konsideroj te hijshme aspak fjalimin e hoxhes,por ato deputetet nuk i kane kryer punet e tyre ne lidhje me popullin vetem rrine e flejne pastaj dalin me deklaratat e tyre kunder dikujt qe i ka ofenduar...
Hoxha flet per ate qe nuk e lejon feja islame e ka thene troc ate qe te tjeret e thone me rrotlla edhe pse ishte nje ofendim i rende per te gjithe femrat duke i perfshfire te gjitha... Nje gje do te thoja nje lidhje me ate fjalim te hoxhes, sepse nje mashkull musliman nese merr nje femer te tille dhe e fut ne rrugen e Zotit do te ishte shume me i vlershem tek Zoti, sesa te merr nje femer qe nuk ka pasur asnje mashkull ne jeten e saj e me pas ta tradhetoj...

A sa per deputeten Alma Lama shkrimi i mesiperm eshte teper ofendues nga kushdo qe eshte shkruar, e meta jone eshte se 100 te mira i bejme 1 e keq i harron gjitha te mirat....
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Mon 10 Jun 2013 - 2:48
por ato deputetet nuk i kane kryer punet e tyre ne lidhje me popullin vetem rrine e flejne pastaj dalin me deklaratat e tyre kunder dikujt qe i ka ofenduar...

Besa mire qe i dhane dhe thronin sthua shyqyr si kesaj e shume te tjerave qe i kane hyre politikes,pra nje hap drejt gjinise femer kshu sa per te lene shijen se femra ne Shqiperi ka te drejten e angazhimit dhe punesimit ne cdo institucion akoma dhe ne qeveri por e verteta eshte sic e dime te gjithe qe me shume jane sa per te plotesuar postet e keshtu reklamohet pak edhe partia qe i ka vendos aty si "pro feministe" gjojash por mundesite e hapesirat per te bere dicka te madhe nje ndryshim apo detyren e saj si deputete mundesite qe i ofrohen jane shume te vogla gati xero,keshtu qe smund ti akuzojme as per kete gje,,Te pakten si deputete i jepet e drejta te marr pjese ne angazhime te ndryshme te hape gojen e te perfaqesoj sado pak dhe te drejtat e femrave pergjithesisht..

A sa per deputeten Alma Lama shkrimi i mesiperm eshte teper ofendues

“Të dashur miq, kurrë në jetën time nuk kam dëgjuar të fliten kaq shumë fjalë fyese denigruese, të fëlliqura për gratë, vajzat, sa sonte në një video, ku një imam nuk lë gjë pa thënë kundër grave shqiptare. Është e paprecedent që një udhëheqës fetar të fyejë gjithë gratë e një kombi, t’i shpallë ato të pamoralshme, të përdorë gjuhë denigruese, fyese dhe gjuhë të urrejtjes, të bëjë thirrje që ato të hidhen në rruge si leckë, sepse qenkan të pamoralshme sipas kutit të tij. Kjo gjuhë fyese dhe urrejtjeje është shkelje e Kushtetutës, është thirrje për dhunim të lirive njerëzore. Kërkoj nga Bashkësia Islame që të distancohet publikisht nga ky imam dhe të gjithë ata udhëheqës fetare që në vend të edukojnë po helmojnë të ardhmen e këtij vendi, të rinjtë. Kërkoj gjithashtu nga mediet që të mos u japin hapësirë këtyre njerëzve të sëmurë, por të raportojnë me kriticizëm veprimtarinë e tyre. Besoj që edhe institucionet do t’ia japin përgjigjen e merituar”. (Alma Lama).

Ja dhe shkrimi i Almes,nuk me duket dicka ofenduese aty mesa po lexoj une,vetem nese flet per dicka tjeter e jam ngaterruar une!!

Forumi i të Rinjve Muslimanë ka lexuar në internet fjalimin që fshatarja e Krujës nga Shqipëria, Alma Lama ka mbajtur në parlamentin e Kosovës në lidhje me videon e hoxhës së nderuar Irfan Salihu.

Në fjalimin e saj, refugjatja Alma Lama

Per fene po behen e rracista pervec te tjerash...
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Mon 10 Jun 2013 - 22:03
[quote="AnGeLiC"]

A sa per deputeten Alma Lama shkrimi i mesiperm eshte teper ofendues

“Të dashur miq, kurrë në jetën time nuk kam dëgjuar të fliten kaq shumë fjalë fyese denigruese, të fëlliqura për gratë, vajzat, sa sonte në një video, ku një imam nuk lë gjë pa thënë kundër grave shqiptare. Është e paprecedent që një udhëheqës fetar të fyejë gjithë gratë e një kombi, t’i shpallë ato të pamoralshme, të përdorë gjuhë denigruese, fyese dhe gjuhë të urrejtjes, të bëjë thirrje që ato të hidhen në rruge si leckë, sepse qenkan të pamoralshme sipas kutit të tij. Kjo gjuhë fyese dhe urrejtjeje është shkelje e Kushtetutës, është thirrje për dhunim të lirive njerëzore. Kërkoj nga Bashkësia Islame që të distancohet publikisht nga ky imam dhe të gjithë ata udhëheqës fetare që në vend të edukojnë po helmojnë të ardhmen e këtij vendi, të rinjtë. Kërkoj gjithashtu nga mediet që të mos u japin hapësirë këtyre njerëzve të sëmurë, por të raportojnë me kriticizëm veprimtarinë e tyre. Besoj që edhe institucionet do t’ia japin përgjigjen e merituar”. (Alma Lama).

Ja dhe shkrimi i Almes,nuk me duket dicka ofenduese aty mesa po lexoj une,vetem nese flet per dicka tjeter e jam ngaterruar une!!

Forumi i të Rinjve Muslimanë ka lexuar në internet fjalimin që fshatarja e Krujës nga Shqipëria, Alma Lama ka mbajtur në parlamentin e Kosovës në lidhje me videon e hoxhës së nderuar Irfan Salihu.

Në fjalimin e saj, refugjatja Alma Lama

Per fene po behen e rracista pervec te tjerash...

Me ke keqkuptuar Ana, nuk e kam pas fjalen qe deklaratat qe ka dhene Alma Lama jane ofenduese, por e kisha fjalen per shkrimin qe eshte bere kunder Alma Lames ( qe e kane cilesuar si kantundare, si refugjate e tj... )..
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Mon 10 Jun 2013 - 22:05
alma lama esht ni gazetare shum e mire e njohur
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Mon 10 Jun 2013 - 23:04
ore ti legjenda kot e ke si po e kopijon motren tone ti sje si ajo Very Happy
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Tue 11 Jun 2013 - 0:28
o legjendo benja rrafsh benja hahahahahaha.
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Tue 11 Jun 2013 - 12:40
[quote="BeSaa"]
AnGeLiC shkruajti:

A sa per deputeten Alma Lama shkrimi i mesiperm eshte teper ofendues

“Të dashur miq, kurrë në jetën time nuk kam dëgjuar të fliten kaq shumë fjalë fyese denigruese, të fëlliqura për gratë, vajzat, sa sonte në një video, ku një imam nuk lë gjë pa thënë kundër grave shqiptare. Është e paprecedent që një udhëheqës fetar të fyejë gjithë gratë e një kombi, t’i shpallë ato të pamoralshme, të përdorë gjuhë denigruese, fyese dhe gjuhë të urrejtjes, të bëjë thirrje që ato të hidhen në rruge si leckë, sepse qenkan të pamoralshme sipas kutit të tij. Kjo gjuhë fyese dhe urrejtjeje është shkelje e Kushtetutës, është thirrje për dhunim të lirive njerëzore. Kërkoj nga Bashkësia Islame që të distancohet publikisht nga ky imam dhe të gjithë ata udhëheqës fetare që në vend të edukojnë po helmojnë të ardhmen e këtij vendi, të rinjtë. Kërkoj gjithashtu nga mediet që të mos u japin hapësirë këtyre njerëzve të sëmurë, por të raportojnë me kriticizëm veprimtarinë e tyre. Besoj që edhe institucionet do t’ia japin përgjigjen e merituar”. (Alma Lama).

Ja dhe shkrimi i Almes,nuk me duket dicka ofenduese aty mesa po lexoj une,vetem nese flet per dicka tjeter e jam ngaterruar une!!

Forumi i të Rinjve Muslimanë ka lexuar në internet fjalimin që fshatarja e Krujës nga Shqipëria, Alma Lama ka mbajtur në parlamentin e Kosovës në lidhje me videon e hoxhës së nderuar Irfan Salihu.

Në fjalimin e saj, refugjatja Alma Lama

Per fene po behen e rracista pervec te tjerash...

Me ke keqkuptuar Ana, nuk e kam pas fjalen qe deklaratat qe ka dhene Alma Lama jane ofenduese, por e kisha fjalen per shkrimin qe eshte bere kunder Alma Lames ( qe e kane cilesuar si kantundare, si refugjate e tj... )..

-Subhanallah si jan njerzit, sa te cuditshem, kam verejt se ndonjeher nga ndonji antare edhe kur deshiron te thot nji realitet apo dicka qe ka te bej me te verteten , ketu nese pastaj i replikon Ana menjeher e ndryshojn fjalorin.. "JO me ke keqkuptuar , Jo nuk doja te thoja a shtu e ku ta di une"
Oj Besa per hyr te Sinqeritetit , pse nuk e pranoni te verteten sepaku ju dhe disa qe e konsoderoni veten se para jush jan te gjith te njejet, dhe nuk duhet te keni Fobi nga feja te ciles i perasni..
-Edini ju se nga kush kan filluar ofendimite ?
Pse po e lexoni vetem njeren ane te rastit.. dhe nuk shikoni ne te dyja..nese nuk jeni duke i percjell fjalimet ofendimet debatet ne keto ditve te fundit ather ma mir Mos komentoni aspak vetem per tjua ber qejfin dikujt qe eka te mbushur zemern PLOT mllef ndaj Islamit.

A nuk ju duken aspak ofenuese fjalet e Alma Lames ne nji debat televiziv , ku ajo i Quan hoxhallaret "IDIJOTA" ku ajo Prek ndjenjat e (96%) muslimanve kur Thot se Islami eshte fe e Shpikur, fe e prapambeturis e tje etj... pastaj kur ofendon Femrat qe mbjan mbules duke ju than se PO paguhen dhe per te gjitha keto kan reaguar organizata forume te ndryshme... bile edhe nga shum antar te VV..

dhe ja sote po lexoj edhe ket lajm te cuditshem..

Vetëvendosje në panik, fshihet gjurmët e blasfemisë së Alma Lame në Rrokum TV

Vetëvendosje pas ka fshirë komentet e deklarimeve të ish anëtarëve të saj që largoheshin nga ajo për shkak deklarimeve ofenduese dhe blasfimike të deputetes Alma Lame sipas gjitha gjasave ka ushtruar presion tek Rrokum TV të fshijë edhe videon nga youtube e Alma Lame në debat me Jeton Svfirca.

Blasfemia e ofendimet e Vetëvendosjes kanë gjet përkrahjen e plotë edhe të PDK-së si partia qeverisëse që e bënë këtë organizatë edhe më të dyshimtë në lidhjet e saj me SHIK e PDK.

Ndryshe vëllai i Alma Lame ka ofenduar në mënyrë më banale përfaqësuesi ne FRM duke e kërcënuar të dhe familjen e tij
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Tue 11 Jun 2013 - 12:46
Ste vjen per mbare? Pergjigjen e ALmes solla duke menduar se Besa fliste per te kur theshte qe ka fol keq...Mjaft me copy past se na u bete boz po shkoni mbushni trupin me eksplodhues e hidheni veten ne ere ne emer te Allahut..E ashtu ky eshte misioni juaj!
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Tue 11 Jun 2013 - 12:50
AnGeLiC shkruajti:Ste vjen per mbare? Pergjigjen e ALmes solla duke menduar se Besa fliste per te kur theshte qe ka fol keq...Mjaft me copy past se na u bete boz po shkoni mbushni trupin me eksplodhues e hidheni veten ne ere ne emer te Allahut..E ashtu ky eshte misioni juaj!
Po a keshtu kur nuk ju vjen mire , si cdohet ja filloni me akuza , se bajm copje paste, ncncn dhe se per na mbare e per ju folni si te doni dhe me cfardo lloj Fjalori dhe akuzash per na si Musliman..
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Tue 11 Jun 2013 - 15:44
O Princo une as me ty as me Anen nuk kam ardh ne kete bote, as qe me intereson cfare kundershton Ana secili e ka mendimin e vete...
Une e thash sepse nuk e kam pas ate mendim kur e kam shkruar edhe eshte mese ofenduese te reagohet me nje fjalore te tille... Mos me mbaj ligjerata tani ti se cfare duhet te them une e cfare jo ...
Mendimet e mia jane te mijat dhe askush nuk ka te drejte te me nderhy pos te kundershoj... Nuk ndryshoj mendimet per askend e thash thjesht ate qe ishte se deklaratat jane ofenduese kunder saj, sado qe ajo mund te kishte bere nje gabim ne lidhje me ate hoxhe, se lane namin me...
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Tue 11 Jun 2013 - 15:47
Princo une jam muslimane dhe bindjet e mija jo Ana pos as kushdo qe shkruan nuk mund ti ndryshoj, jane mendimet e asaj mund ti kundershtoj por cfare te flas mo une, pse te mirrem me Anen une apo me ty kur nuk me intereson se cfare thua ti a po ajo, une i kam bindjet e mija dhe nuk del askush qe te me imponoj dicka kur nuk e dua, thjesht e anashkaloj dhe kaq...

Une e lexova kete ketu dhe jo cfare ka thene Alma Lama, pse ka thene ajo Islami eshte fe e shpikur tani une do ngrihem dhe te nderroj fe-ne a ? Jo more se sa mirrem une me ate kam pune me te mencura per te bere.. Nuk i kam percjell debatet e juaja ato qe me kane rene ne sy, kam fol per vete jo qe kam nderhy tek ju pos asaj qe thash se e ke gabim per nje gje...
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Tue 11 Jun 2013 - 16:09
Rrjeti i Femrave për Zhvillim Profesional, reagon ndaj deklarimeve të Alma Lame

Në një komunikat për media Rrjeti i Femrave për Zhvillim Profesional ka reagur ndaj ofendimeve të deputetes Lama bërë ndaj vajzave me mbulesë, duke i quajtur të indoktrinuara, të manipuluara dhe se po u paguakan për mbulesën e tyre.

Ne, femrat myslimane, në emër të Rrjetit të Femrave për Zhvillim Profesional ARRITA reagojmë ndaj deklaratës së deputetes Alma Lama gjoja se kemi vënë mbulesën duke u indoktrinuar dhe shitur kështu shpirtin dhe mendjen tonë për shkak të kushteve të rënda ekonomike në këmbim të një shume parash.
Ne kemi respekt për punën e deputetes Lama dhe për gjithë angazhimin dhe aktivitetin e saj për çështjen kombëtare dhe fuqizimin e gruas shqiptare. Është e drejtë e secilit që të ketë bindjet e veta fetare dhe ta ketë mënyrën e vet të të jetuarit. Gjithsecili ka të drejtë të mendoj ashtu si të dojë.
Megjithatë, ne si femra (gra) myslimane themi se jemi shpirtërisht dhe intelektualisht të pjekura për vendimin që kemi marrë kur kemi vënë mbulesën.
Ne jemi të kënaqura dhe të lumtura me mënyrën e jetesës të cilën kemi zgjedhur vullnetarisht ta bëjmë dhe themi se kjo mënyrë e të jetuarit nuk bie fare ndesh me vlerat universale, apo ato perëndimore. Për formimin e vetëdijes së identitetit kombëtar shqiptar është mitizuar gjuha, origjina pellazge, , sepse mitet janë instrumentale në krijimin e identiteteve te rinj. Ngjashëm edhe sot është mitizuar ideja se nuk ka integrim në BE nëse je mysliman (lexo: Tjetër). Është logjikë e gabuar, sepse BE-ja pranon diversitetin në identitete, përndryshe sikur të mos ekzistonte komunikimi ndërmjet popujve, feve, kulturave, nuk do të kishte fare BE.
Respektimi I identiteteve (fetare, kombëtare, kulturore, gjinore, familjare, individuale, kolektive, urbane, rurale), e jo logjika e dominimit, neo-kolonizimit, neo-imperializmit, tëhuajsimit, tjetërsimit, siguron një progres shoqëror global.
Përkundrazi, ne si qytetare dhe taksapaguese të shtetit të Kosovës jemi kategori e anashkaluar, ndaj së cilës është bërë dhe vazhdohet t’i bëhet padrejtësi që bien ndesh dhe shkelin Kushtetutën e Kosovës.

Duke qenë se femrat përbëjnë gjysmën e shoqërisë, edukimi dhe punësimi i saj është i rëndësishëm në formimin e brezave të rinj të shëndoshë për shoqërinë kosovare, ne, si femra me mbulesë privohemi nga shkollimi e rrjedhimisht edhe nga punësimi duke mos na u ofruar asnjë alternativë nga shteti.

Kërkojmë nga shteti i Kosovës, por në veçanti nga Grupi i Grave Deputete që të na përkrahin dhe të përcjellin zërin e votueseve të tyre në Parlament duke kërkuar të drejtën e shkollimit dhe punësimit tonë dhe ndalimin e këtij diskriminimi si gjinor ashtu edhe fetar.

Të nënçmosh dhe të mos respektosh ndjenjat fetare të njeriut në kohën e demokracisë moderne është veprim sa primitiv aq edhe antihuman, meqë siq dihet përkatësia fetare e njeirut është eveniment i brendshëm shpirtëror i secilit dhe bindje e tij personale. Në të njejtën kohë udhëheqësitë tanë duhet të shndërrojnë situatën në urë bashkëpunimi e komunikimi, shkëmbimi dhe lidhje më të fortë midis njerëzve; të punojnë që qytetari, integriteti dhe mbrojtja e të drejtave të tij të jenë lajmotivi kryesor i shtetit të së drejtës të cilin duhet ta ndërtojmë së bashku.

Vendet që i japin rëndësi demokracisë, të drejtave të njeriut dhe shoqërisë së fuqishme civile, duhet t’i kushtojnë kujdes se si i trajtojnë shtetasit që zgjedhin të besojnë besimin e caktuar.
Për vendet që mbështesin lirinë, dinjitetin e secilit shtetas, ato kanë zbuluar se këto ideale janë burim i forcës, i suksesit dhe i stabilitetit, fakt ky të cilin duhet ta mësojë edhe shteti ynë.

Një femre muslimane nuk duhet ti drejtohet me gisht apo të paragjykohet pë faktin se mban shami në kokën e saj. Alma Lama që të jetë më e drejtë me vetë veten dhe popullin nuk duhet të bazohet në ndjenjat dhe mendimet personale, por duhet të lexojë për religjonin rreth ithtareve te se cilit flet.

Gjithashtu, askush nuk mund të përjashtohet nga bashkësia kombëtare për shkak të fesë dhe as për shkak të ndonjë karakteristike tjetër personale.

Ju bëjmë thirrje institucioneve shtetërore që të jenë të kudjesshëm në ndërtimin e një respektimi të ndërsjelltë dhe forcimin e vlerave demokratike.

Bordi i OJQ-se “Arrita”
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Tue 11 Jun 2013 - 16:32
alma lama nuk e merito tja kushtojm ne keto postime sepse ajo e akuzon fen islame nuk e pranon zotin
Sponsored content

Alma Lamaj të kthehet ne Krujë Empty Re: Alma Lamaj të kthehet ne Krujë

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi