Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default KIRURGJIA PLASTIKE! Meshkujt konkurojne femrat!

prej Tue 9 Jul 2013 - 11:51
Ne jetojmë në një shoqëri konkuruese ku kërkimi i një imazhi mashkullor më të mirë është i rëndësishëm në biznesin, profesionin, karrierën dhe marrëdhëniet shoqërore dhe sentimentale.
Sot meshkujt e të gjitha moshave dhe nga të gjitha sferat e jetës janë duke kërkuar ndihmën e kirurgjisë plastike për të qëndruar konkurues në botën e biznesit, artit dhe politikës.
KIRURGJIA PLASTIKE! Meshkujt konkurojne femrat!  20d77fc6-faab-4cdc-9090-05c149bd599e---0-
Nga nje bisede qe beme me Dr. Silvana Vishaj, anetare e bordit europian te kirurgjise faciale, e specializuar ne Milano dhe Londer per kirurgji plastike faciale, otorinolaringologji dhe mjekesi estetike, tregon se nder kerkesat me te shpeshta te meshkujve jane: një hundë më të balancuar, të drejtë në pershtatje me fytyrën si dhe veshë shumë të drejta dhe të afruara me kokën, një mjekër të konturuar dhe të dukshme, dhe një bark të sheshtë dhe pa dhjam.

Nderhyrjet qe kerkohen me se shumti, mund te klasifikohen ne dy grupe kryesore:

Në grupin e pare bëjnë pjesë ndërhyrjet jo-invazive sic janë korrigjimi i rrudhave të lokalizuara në zonën e ballit dhe të syve nëpërmjet injeksioneve të botoxit, si dhe mbushja e rrudhave ne faqe,mjeker,buze nepermjet injeksioneve filler si Restylane dhe Juvederm,trajtimet rigjeneruese të lëkures me përmbajtje multivitaminash.
Në grupin e dytë bëjnë pjesë ndërhyrjet kirurgjikale estetike. Nga këto më të kërkuara nga meshkujt janë: Rhinoplastika(plastika e hundës), plastika e veshëve, lifting dhe minilifting i fytyres dhe i qafës. Këto tashmë janë procedura shumë të zakonshme për meshkujt.

Por a ka ndryshim ndermjet nje operacioni plastik tek femrat dhe nje te tille tek meshkujt?

"Sigurisht përpara një operacioni plastik kirurgu i referohet edhe seksit të pacientit,sepse dhe procedura si dhe efekti estetik i ndërhyrjes ndryshon nga meshkujt tek femrat. Për procedurat e përdorura për të arritur këto qëllime tek meshkujt duhen marrë në konsideratë faktorë të tilla si trashësia e lëkurës, format e fytyrës, dhe linja e flokëve,permasat balle-mjeker-hundë-mollëza." - shprehet dr. Vishaj.

Bazuar ne eksperiencen e saj, si shefe prej 12 vitesh e klinikes "Euromedica", dr. Vishaj tregon se nderhyrjet me te shpeshta kerkohen dhe kryhen ne zonen e fytyres, konkretisht:

Një fytyre e dhjamosur ose një fytyrë e trashe me zona dhjami nën mjekër është gjithashtu një shqetësim për shumë burra. Në pacientët më të rinj, Liposuction mund të jetë i mjaftueshëm për të korrigjuar problemin. Pacientët më të rritur mund të kërkojnë një pamje të plotë për të korrigjuar dhe për të hequr zonën e qafës, e cila përfshin heqjen e lëkurës së tepërt dhe forcimin e muskujve platysma. Kjo teknike kryhet në mënyre kirurgjikale dhe quhet liftingu i qafës.

Një procedurë shumë e shpeshtë e përdorur tek meshkujt është tërheqja e rrudhave të lëkurës së fytyrës, i quajtur lifting i fytyres. Mbas kësaj procedure fytyra e mashkullit rezulton 15-20 vjet më e re. Për moshat më të reja janë të indikuara injeksionet e botoxit për eleminimin e rrudhave në zonën e ballit dhe të syve, si dhe injeksionet filler(mbushëse) për mbushjen e rrudhave në faqe, mjekër, mbi buzë etj.

Se fundmi, keshilla e kirurgut plastik per te gjithe pacientet meshkuj eshte:

"Zgjidhni ndërhyrjen më të përshtatshme për të perfeksionuar portretin tuaj! Cdo ndryshim pozitiv në imazhin tuaj do t’ju ndihmojë fuqishëm të jeni konkurues kudo!"

"Zgjidhni ndërhyrjen më të përshtatshme për të perfeksionuar portretin tuaj! Cdo ndryshim pozitiv në imazhin tuaj do t’ju ndihmojë fuqishëm të jeni konkurues kudo!"

"Zgjidhni ndërhyrjen më të përshtatshme për të perfeksionuar portretin tuaj! Cdo ndryshim pozitiv në imazhin tuaj do t’ju ndihmojë fuqishëm të jeni konkurues kudo!"http://www.ikub.al/


KIRURGJIA PLASTIKE! Meshkujt konkurojne femrat!  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi