Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Historiani grek: “Çamët ishin pronar pronash, ata mund t’i marrin pasuritë e tyre dhe do bëhen fuqi

prej Sat 20 Jul 2013 - 19:14
Historiani grek: “Çamët ishin pronar pronash, ata mund t’i marrin pasuritë e tyre dhe do bëhen fuqi  Thumb_250x150Edhe pse në rrugë zymtave çështja Çame konsiderohet si “Mos ekzistuese” kjo nuk i ndal deri dhe vetë historianët grekë të prononcohen hapuv dhe në detaj rreth saj!

Shqetësimi tyre është shumë i madh, pasi “Çamët kanë qenë në ato anë dhe kanë pasuri shumë të mëdha”, thonë ata, duke i akuzuar qeverinë greke për neglizhoncë dhe pakujdesi.

Historiani Mihalopoulos: Çamet ishit pronar tokash dhe ishin të fuqishëm. Dhe ngaqë janë Shqiptarë dhe dinak dhe të aftë, mund ti marrin pasuritë e tyre, dhe do zotërojnë fuqi ekonomike shumë të madhe në rajon. Prandaj ekziston ligji i luftës që të bllokohen pronat”, thotë ai.

Ndërsa fjalët e tij i plotëson edhe drejtuesi i emisionit: “Mund t’i marrin sepse ne, thotë, duke firmosur Traktatin e Lisbonës njohëm dhe Kartën e të Drejtave të Njeriut. Çamet do vinë dhe do thonë: Me shkele të drejtat e njeriut dhe më more pronat, tani mi kthe mbrapa. Dhe do ti marrin bashkë me dëmshpërblimet. Dhe mos harroni se Çamët i kanë titujt dhe janë pronarë trojesh të konsiderueshme”.

Biseda vijon me kritika dhe akuza ndaj qeverisë greke, që të dy duke i lënë asaj barrën për këtë neglizhencë që nuk i lanë “hesapet” kur duhej, por vanë vetë në grackën e tyre!/alb-observer.com./Ndiqni në videon e mëposhtme si e deklarojnë hapur:


Historiani grek: “Çamët ishin pronar pronash, ata mund t’i marrin pasuritë e tyre dhe do bëhen fuqi  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi