Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Historiani grek: Ja si i masakruam çamët Empty Historiani grek: Ja si i masakruam çamët

Thu 27 Jun 2013 - 14:51
Historiani grek: Ja si i masakruam çamët Thumb_250x150Një ndër maskrat më të mësha të bëra ndonjherë ndaj popullit shqiptarë është edhe “Maskara Çame”.

Një prej historianëve grek tregon qartas në dorëshkrimet e tij sesi grekët maskruan në atë kohë popullsinë çame.

Një dokument i dorëzuar në ambientet Muzeut Historik Kombëtarë në 2007-ën tregon emrat e personave të masakruar gjatë viteve 1944-1945.

“z. Hilmi Saqe më solli për të ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar, ca fletë të zverdhura nga koha. Ato ishin të fotokopjuara.

Me duart që më dridheshin dhe me shikim të turbulluar (pse ta fsheh nga lotët), i shfletova disa herë dhe i lexova me dhimbje ato fletë. Ato nuk janë as kujtime, as kronika të tragjedisë çame, as të dhëna për masakrat e viteve 1944-1945. Ato janë më shumë se kujtime, më shumë se kronika individësh, më shumë se raporte të shtabeve të Luftës se Dytë Botërore në Çamëri. Ato janë lista me emrat e të masakruarve. Nuk janë të plota. Janë një pjesë (vetëm 13 faqe).

Duhet të kenë qenë qindra faqe, sepse diku në fund të tyre dallohen numrat 105, 106, të faqeve. Krahas tyre, z. Hilmi Saqe më dha edhe një listë tjetër, ku janë shënuar emrat e atyre që kanë deponuar për masakrat në Paramithi, Pargë, Filat, Spatar, Vola,

Vërselë, Smarte. Ndoshta këta apo edhe të tjerë kanë dhënë edhe emrat e të masakruarve çamë nga bandat e kriminelëve të Napoleon Zervës. Ç'përmbajnë këto lista? Janë lista me fëmijë të masakruar nga forcat zerviste gjatë 1944-1945, emrat e pleqve e grave të masakruara e të humbura gjatë 1944-1945, emrat e të marrëve e sakatëve të masakruar gjatë 1944-1945, familje të zhdukura dhe të masakruara gjatë 1944-1945”-tregon historiani./alb-observer.com/
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Historiani grek: Ja si i masakruam çamët Empty Re: Historiani grek: Ja si i masakruam çamët

Thu 27 Jun 2013 - 17:31
me qudit ky postim si kjo siper njeher ne jeten e saj poston te vrteten per popllin qame dhe i akuzon greket dihet eka lexua historin qame
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi