Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21423
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Shprehje te mençura per gjuhen ne tersi dhe ate Shqipe ne Veçanti

prej Fri 23 Aug 2013 - 14:19
"...Shqiptaret flasin nje nga gjuhet me antike dhe me te bukura te botes. Gjuhet e ngjashme me Shqipen jane zhdukur disa mira vite me pare dhe nuk fliten me ne asnje vend te tokes. Gjuha Shqipe, ka shume afersi me Greqishten antike, Latinishten, Sanskriten gjuhen antike te Indise, me gjuhen Zend qe ishte gjuha antike e Persise dhe se fundemi me gjuhen Kelte dhe ate Teutonike. Keto jane te gjitha gjuhe te vdekura, ndersa gjuha jone, qe midis tyre eshte me e vjetra,jeton e flitet akoma sot, si ne kohen e Pellasgeve...." ( Sami Frasheri )


Shprehje te mençura per gjuhen ne tersi dhe ate Shqipe ne Veçanti

Nr


Permbajta e thenjeve te perifrazuara


Autoret1


"Bota qe kur eshte zene, Shqiperia gjalle ka qene, pellasge u thoshin me pare, me se fundi Shqipetare, gjuha qe flisnin perendite ate flisnin dhe pellasgjite, ate kane dhe Shqiptaret siç e kishin dhe te paret...

Greqishten ajo polli, latinishtja andej dolli, bijet tane jane Elinet, sikunder dhe Latinet, dhe te gjithe europianet qe dualen nga Romanet, ne jemi me te pare, ne Europe nga çdo fare "***


Petro ZhejNiko Stylo

2
“Gjuha Shqipe është i vetmi mjet i ndriçimit dhe i përparimit moral. Ajo është një gjuhë e fuqishme dhe e bukur që duhet të jetë krenaria e folësve të saj dhe një mjet i shenjtë për zhvillimin kulturor dhe intelektual të kombit të vjetër shqiptar”

Holger Pedersen

3O ze i embel !,ì Sa mire tingellon gjuha amtare ne vend te huaj !


Gete4
"Shenjat e civilizimit të një populli janë: si kujdeset ai për drunjtë e tij, si kujdeset ai për fëmijët dhe pleqtë si sillet ai me gjuhën e tij. Por gjuha është më e rëndësishme. Është detyrë e tij që ta ruaj dhe ta kultivoj atë si vlerë kulturore dhe si tipar identiteti”
Erwin Chargaff5“Themelin e diturisë dhe të atdhetarisë e përbën gjuha shqipe”
Mit’hat Frashëri “

7“Fjala e huaj në gjuhë është si dhia ndër dhen”
N. Frashëri

6“Gjuha më e mirë se gjithçka tjetër jep shpesh dritën ose mjerimin e një kohe”
I. Kadare

7
“Gjuha shqipe ka aq pasuri fjalësh e është e ardhshme e plot gjallëri e jetë, sa mund të përkthehen në të klasikët e çdo kombi, e çdo kohe”
Gj. Fishta

8“Gjuha letrare s’është vetëm thesari i kulturës sonë, por edhe mjet i fortë për mbrojtjen e etnisë shqiptare”
I. Ajeti

9
Pra mallku, njaj bir shqiptari, qe kete gjuhe te perendise, trashgim qe na la i pari ,treshgim s'ja, le ai fmise.
Gj.Fishta10
“Gjuha është tepër e rëndësishme për t’ua lënë vetëm gjuhëtarëve”
Heidegger11
“Ka një mjet me anën e të cilit kërkimtari është në gjendje ta ndriçojë, deri-diku, muzgun e fillimeve të popullit shqiptar dhe të hyjë në kohën që shtrihet përtej dëshmive historike. Këtë mjet e jep gjuhësia”
N. Jokl12
“Larg gjuhës shqipe, larg të qenit shqiptar”
Q. Murati13
“Mbrojtja e gjuhës është detyrë dhe peng nderi për çdo shqiptar”
Gj. Shkurtaj14
“Viktimat e gjuhës janë më të shumta se ato të shpatës”
S. Frashëri15
“Gjuha ruhet atje ku shkruhet”
Populli16“E mjera shqipe, ç’i punojnë e s’ka gjuhë të ankohet !”
T. Zavalani17
“Gjuha e keqe sjell shumë të këqija”


Latine

18
“Duke lexuar autorët që shkruajnë mirë, mësohesh të flasësh mirë”
Volter

19
“Ai që e zotëron gjuhën e vet vlen më tepër se ai që pushton një qytet”Një mendimtar i lashtë20
“Gjuha është institucion mbi të gjitha institucionet”
Heidegger21
"Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet”


Filip Shiroka

22
“Zot! Jepu shqiptarëve vullnet dhe logjikë që të flasin shqip të paktën kur janë në Shqipëri. Se, siç kanë zënë disa, shpejt a vonë do ta bëjnë atdheun babiloni gjuhësh, ku s’do ta marrë vesh qeni të zonë”


N. Bulka

*** "Emrat krahas vargjeve jane linguistet qe sot zberthejne shkencetaret" Kumtesa per Skenderbeun Eva Brinja

VIDIO PER GJUHEN SHQIPE


Shprehje    te mençura per gjuhen  ne tersi  dhe ate Shqipe ne Veçanti  6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi