Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shqiptarët, më të varfër se katër vjet më parë

prej Thu 12 Sep 2013 - 20:37

  • "Kemi një rritje të varfërisë, të familjeve shqiptare që janë nën vijën e varfërisë"


  • "Kemi rreth 30 mijë njerëz më tepër që i janë shtuar pjesës së varfër në Shqipëri"

Shqiptarët, më të varfër se katër vjet më parë Tabela
Shqiptarët, më të varfër se katër vjet më parë 93689-albania-2
Në katër vitet e fundit, numri i shqiptarëve të prekur nga varfëria është rritur. Një anketë e INSTAT-it tregon se, në krahasim me vitin 2008, në vend ka 30 mijë më shumë të varfër.

Nga 12.4% që ka qenë varfëria 4 vite më parë, tashmë ne vend ka shkuar 14.3% duke u rritur me 1.9%. Kreu i INSTAT, Ines Nurja, thotë se qarqet më të varfra janë Kukësi, Fieri dhe Lezha. Ndërsa ato me nivel më të ulët janë Vlora, Korça dhe Berati.

“Krahasuar me vitin 2008, kur varfëria ka qenë në nivelin 12.4, në vitin 2012 varfëria ka shkuar në nivelin 14.3%. Pra kemi një rritje të varfërisë, të familjeve shqiptare që janë nën vijën e varfërisë. Në qoftë se flasim në persona, kemi rreth 30 mijë njerëz më tepër që i janë shtuar pjesës së varfër në Shqipëri”, tha Nurja.

Instituti i Statistikave ka kryer anketën për matjen e varfërisë, ku janë anketuar 7 mijë familje. Anketa e INSTAT-it ka nxjerrë në pah edhe një tjetër dukuri. “Varfëria ka kaluar më tepër në zonat urbane. Nëse krahasojmë vitin 2008 me vitin 2012, në zonat urbane kemi një rritje të varfërisë, ndërsa në zonat rurale kemi një rënie të varfërisë”, u shpreh Nurja.

/Shekulli Online/F.S./


Shqiptarët, më të varfër se katër vjet më parë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Shqiptarët, më të varfër se katër vjet më parë

prej Thu 12 Sep 2013 - 22:45
ky ishte qeveria e bastardit berishe Shqiptarët, më të varfër se katër vjet më parë 2421821043 
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi