Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO Empty Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO

Mon 18 Nov 2013 - 20:59
Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO 0b10-300x212Ai konsumoi cigare për rreth 2 vjet, e tashmë në moshën 4-vjeçare ka vendosur ta lërë atë. Në moshën 2-vjeçare ai tronditi botën, pasi u filmua duke prirë cigare. Sot ai është 4 vjeç dhe pas një trajnimi, ai e ka lënë cigaren

Dy vjet më vonë, ai tani ka një jetë normale pasi është larguar nga duhani, por ka krijuar një vartësi tjetër, ndaj ushqimit. Djaloshi, Aldi Rizal, nga një fshat i varfër i Sumatras në Indonezi, u bë një sensacion ndërkombëtar mediatik 2 vite më parë. Kur dëgjon një rast të tillë, gjëja e parë që të shkon në mendje është të fajësosh prindërit, për mungesën e përkujdesjes ndaj të birit të tyre. Babai i Aldit ka pranuar se i ka dhënë një cigare kur ai ishte 18-muajsh. Por prindërit kanë rrëfyer se, ka qenë e pamundur t’ia largonin cigaren nga goja, pasi ai qante pushim.

Qeveria e Indonezisë prezantoi një program për trajtimin e fëmijëve që kishin nisur një ves të tillë, kaq të dëmshëm për shëndetin dhe zhvillimin e tyre. Aldit iu ofruan aktivitete të ndryshme, dhe më në fund ai e la cigaren. E ëma e tij, Diane Rizal, thotë se ka disa njerëz në fshat që vazhdojnë t’i ofrojnë cigare Aldit. Por ai nuk pranon. Ai thotë: “E dua doktor Seton. Ai do të mërzitej nëse unë do të nisja sërish cigaren dhe të sëmuresha”.

Një problem tjetër me të cilën po përballet vogëlushi është mbipesha, pasi ai është 24 kilogram, peshë që konsiderohet e lartë për moshën e tij.
Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO 098Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO 0a13Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO 0b10Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO 0f4Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO 0g3Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO 0c11Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO 0d8Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO 0e4Vogëlushi që tronditi botën, lë duhanin krijon varësi nga ushqimi, FOTO dhe VIDEO 0h1
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi