Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Timmermans: Nuk ka asnjë shtet që mund t’u thotë “OK” armëve kimike

prej Mon 18 Nov 2013 - 21:48
Timmermans: Nuk ka asnjë shtet që mund t’u thotë “OK” armëve kimike Frans-TimmermansAsnjë shtet i Bashkimit Evropian nuk doli sot si kandidat për të marrë përsipër shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë. Madje disa prej shteteve thanë që Siria t’i shkatërrojë vetë armët kimike.

“Belgjika shikohej si kandidati më i mundshëm që do të pranonte armët e Sirisë, pas refuzimit të Shqipërisë, por ministri i Mbrojtjes, Pieter De Crem, tha se transportimi i armëve përbën një detyrë tepër të vështirë dhe e bën të pamundur që Belgjika t’i pranojë këto armë”, -raporton “The Washington Post”.

“Nuk ka asnjë shtet që mund të thotë OK”, -ka deklaruar ministri i Jashtëm i Holandës, Frans Timmermans.

Pas refuzimit që i bëri vendi ynë të premten armëve kimike, Belgjika dhe Franca u panë si dy vendet më të mundshme, të cilat mund të pranonin armët e Sirisë, sepse këto dy shtete kanë përvojë në shkatërrimin e armëve kimike pas Luftës së parë Botërore.

Edhe ministri gjerman, Guido Westrewelle, e la jashtë këtij plani vendin e tij. “Kur shikoj çështjen teknike, shtrirjen gjeografike, mendoj se një diskutim i tillë nuk ka kuptim”, -tha Westerwelle.

Organizata Botërore e Shkatërrimit të Armëve Kimike ende nuk ka gjetur një shtet ku mund t’i shkatërrojë armët kimike të Sirisë, por është e bindur se brenda vitit 2014 i gjithë arsenali kimik do të jetë shkatërruar.

/Shekulli Online/ E.B./


Timmermans: Nuk ka asnjë shtet që mund t’u thotë “OK” armëve kimike Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi