Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Piramida misterioze e fundosur e Japonise

prej Mon 3 Mar 2014 - 0:56
Piramida misterioze e fundosur e Japonise Yonaguni_pyramid
Piramida misterioze e fundosur e Japonise
Nje strukture misterioze nenujore ne gjirin e japonise, ka shkaktuar nje mosmarreveshje historike. Struktura megalitike njohet si "Yonaguni Pyramid."
Edhe pse nuk llogaritet aktualisht si nje piramide ne kuptimin popullor, struktura masive duket si nje mal i vogel, i perpunuar per te permbushur nevojat e nje civilizimi te lashte por te panjohur.
Ne vitin 1986, nje zhytes ne ishullin Yonaguni Jima, afer Okinawa-s, zbuloi struktura te cuditshme rreth 25 metra nen nivelin e detit.
Piramida misterioze e fundosur e Japonise Chiseled_stairs_yonaguni
Keto struktura jane te pajisura me tarraca dhe te lemuara pjerrtas. Nje prej strukturave me te medha eshte rreth 183 meter te gjera dhe 27 meter te larta, me 5 nivele te ndara te blloqeve te gurit, qe duket te jene rruget per te lidhur ndertesat dhe per t’i rrethuar ato nga jashte.
Shenja te perdorimit te mjeteve dhe gdhendje jane zbuluar afer gureve (qe tashme jane dokumentuar) dhe tregojne me teper per faktin se jane te ndertuara me teper se natyrale.
Ne kete zone jane gjetur edhe mjete te nevojshme per operacionin e gdhendjeve.
“Zbuluesit japoneze kane dokumentuar shenja te gureve te latuar. Jane gjetur ne kete zone edhe mjetet me te cilat mendohet te jete zhvilluar ky proces. Nje shkallare e gdhendur ne gur gjithashtu tregon se teoria e te qenit blloqe natyrore guresh, eshte e pambeshtetur nga faktet.”
Ndodhen dy harqe te cilat mendohen te jene portat e vendbanimit, dhe ka edhe nje tunel qe te con ne shkallet e gdhendura.
Masaaki Kimura, gjeolog marinar nga Universiteti Ryukyus i Japonise, e ka studiuar dhe hartuar kete vendbanim per 15 vite dhe besohet se eshte me teper se 5 mije vjet i lashte. Por, ky vendbanim llogaritet te jete zhytur nen uje vetem gjate 2 viteve te fundit per shkak te termeteve.
Te tjere kane vleresuar se struktura eshte shume me e vjeter, perfshi ketu edhe Teruaki Ishii, profesor i gjeologjise ne Universitetin e Tokyo-s, i cili ka percaktuar fundosjen e vendbanimit te kete ndodhur ne epoken e fundit akulljore te Tokes, pra rreth 10 mije vjet me pare.
Nese kjo eshte ceshtja, atehere historia jone duhet ripare, pasi historite qe kemi lexuar deri tani, nuk perbajne njohuri cilesore per civilizimet e avancuara te epokes se para 10.000 viteve me pare.
Piramida misterioze e fundosur e Japonise Yonaguni
“Problemi me gjithe keto civilizime perendimore eshte se nuk pasqyrojne faktin se kultura lindore (pervecse eshte e panjohur) ka zhvilluar ne nje shkalle te larte organizimin e njerezve ne mijera vitet e kaluara perpara civilizimeve perendimore. Gjeologjikisht, piramida e Yonaguni-t, eshte fundosur nen oqean gjate epokes akullnajore te fundit, rreth 10.000 vjet me pare.”
Per shak se komunitetet shkencore perendimore ngurronin te pranonin zbulimet e bera nga dora e njeriut, keto mbetje nuk jane njohur as nga zyrtaret japoneze si nje vendbanim me rendesi kulturore, pra te vlefshme per t’u mbrojtur nderkombetarisht dhe per te vazhduar kerkimet ne to.
Ne 5 prill te vitit 1998, nje termet masiv 7.7 balle i shkalles Rihter, goditi zonen perreth piramides. Nese keto struktura jane demtuar apo jo gjate termetit, kjo mbetet e pasqaruar.infoalbania.org/


Piramida misterioze e fundosur e Japonise Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi