Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Nuk i dhanë leje të takojë nënën, shqiptari vret gardianin e burgut

prej Tue 25 Mar 2014 - 19:39
Një i burgosur shqiptar ka vrarë me thikë gardianin e burgut, pasi iu refuzua leja për të dalë nga burgu
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Newego_LARGE_t_1101_54234847_type11885
Një i burgosur shqiptar ka vrarë me thikë rojën e burgut në Malandrino. Mësohet se, shqiptari ishte dënuar me burgim të përjetshëm dhe më herët ai ka parashtruar një kërkesë për të marrë lejë, se do të takonte nënën e tij.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në burgun e Malandrinos, ku i burgosuri shqiptar me iniciale Ilir Kareli, pas refuzimit të autoriteteve të burgut për t’i dhënë leje për të vizituar nënën e tij, ka kërcënuar me vdekje gardianët. “Nuk më lini të shoh nënën time do i marr jetën njërit prej jush”, mësohet të ketë thënë shqiptari.

Por, nuk është mjaftuar me kaq, ku kërcënimin e ka kthyer në vepër, duke sulmuar me thikë gardianin me iniciale G.T., i cili ka mbetur i plagosur rëndë. Sipas medieve greke shqiptari e ka qëlluar gardianin me një thikë të improvizuar. Mësohet se gardiani 46-vjeçar, babai i dy fëmijëve, është transportuar me urgjencë në spital, por s’ka mundur t’i mbijetojë plagëve dhe ka gjetur vdekjen. Autoritetet greke kanë shtuar masat e sigurisë nëpër burgje, për shkak të trazirave të ndodhura kohët e fundit.

/Shekulli Online/ E.L./


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sat 29 Mar 2014 - 16:07
Skandal në Greqi, dhunë dhe elektroshok, vdes shqiptari i burgosur
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Burgguuloo
Kudret H, 42-vjeçari nga Cakrani i Fierit ndërron jetë nga hemorragjia e brendshme. Rrëfimi tronditës i bashkëvuajtësit të tij nga burgu i Malandrinos: “Na tha: Im atë iku dhe s`ia hodha një grusht dhé, nëse me ikën edhe nëna, do e paguajnë”
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Kareli-FaAOTO
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Iliiooppppp
Nikoleta Kovaçi

Rrihet barbarisht me mjete të forta. Më pas futet në elektroshok. Çohet në qeli të izoluar, enkas për persona të tillë. Lihet i vetëm nën krizat e hemorragjisë së brendshme. Duke qenë i vetëdijshëm për fundin e tij, i kërkon rojes së qelisë t`i çojë një litar. Roja nga frika i qëndron larg, ndonëse ishte i izoluar, pa veshur dhe i pangrënë. Roja e shikon për herë të fundit teksa dridhej në krevatin e vdekjes dhe, derisa ka vërejtur se i burgosuri shqiptar që kishte vrarë kolegun e tyre të një burgu tjetër nuk po lëvizte, nuk ka reaguar. Atëherë ka njoftuar personelin e burgut, të cilët kanë thirrur ambulancën dhe e kanë dërguar trupin e pajetë në spital. Mjekët e spitalit kanë konstatuar vdekjen e tij ndërsa kanë nisur edhe punën për përcaktimin e shkaqeve të vdekjes. Lajmi i vdekjes së tij është mbajtur i fshehur deri mëngjesin e djeshëm, ndërsa fillimisht është pretenduar se ka vdekur nga shkaqe natyrale brenda qelisë. Por kanë qenë mediet vendase që kanë vënë përballë deklaratat e shumta në lidhje me vdekjen e habitshme të shqiptarit që në shenjë proteste për mosdhënien e lejes të shikonte nënën për herë të fundit, vret gardianin e burgut të Melandrinos. 42 vjeçari Kudret H. i cili njihej në Greqi si Ilia Kareli dhe nga shokët e tij me emrin Ylli, pas vrasjes së gardianit, baba të dy fëmijëve, la edhe një letër të shkruar në qeli, ndërsa në sallën e gjyqit ai nuk shprehu asnjë pendesë për aktin e rëndë.

Rrëfimi nga burgu i Malandrinos

I kontaktuar mbrëmë nga “Shekulli”, Mark M. një shqiptar që vuan dënimin në të njëjtin burg, ku kreu krimin e vrasjes ‘Ilia Kareli’, rrëfen se Ylli, (pasi me këtë emër e njihnin të gjithë djalin nga Cakrani i Fierit) ishte një nga djemtë më të mirë që ka patur në atë burg. “Ndryshe gjithë të tjerëve, ai ishte shembull i të mos paturit vese, siç themi ne shqiptarët. Ai djalë kurrë nuk u ngatërrua me asnjë person, kurrë nuk u bë problem, siç mund të bëhet kushdo me sjelljet çnjerëzore që na bëhen në burgjet greke. Para pak kohësh e dimë që pati kërkuar leje. Shpesh herë na thoshte: “Më vdiq im atë dhe nuk pata mundësi t’i hedh as një grusht dhé përsipër”. Para ca javësh, na tregoi se kishte nënën e sëmurë, por ditët e fundit u mbyll dhe nuk fliste me asnjë person. Por kur mori vesh se nënën e kishte rëndë në Itali gjithnjë na thoshte se nëse nuk arrij ta shoh nënën time, do e pësojnë keq. Madje atë gjë që na e thoshte ne, ua bënte të qartë edhe autoriteteve të burgut.

Është e vërtetë që ka lënë një letër dhe që ia kanë marrë dy jetë, por në lidhje me vdekjen apo sëmundjen e nënës së tij, nuk mësuam dot gjë nga ai, pasi nuk foli me asnjë person për atë çështje. Nuk dilte më të bënte ushtrime, pasi 4 orë në ditë i kishte vetëm sport dhe nga sa mësuam pas vrasjes së rojes, Ylli kishte kaluar në një depresion të rëndë”. Mark M. bën me dije se kanë kërkuar prej tri ditësh përfaqësi nga ambasada jonë të shkojnë dhe të kontaktojnë me ta, ndërkohë saktëson se në lidhje me momentet e masakrimit askush nuk di të përgjigjet: “Të vërtetën e vdekjes së Yllit, e dinë vetëm Ministri i Brendshëm dhe ai i Drejtësisë së Greqisë”, thotë bashkëvuajtësi i të burgosurit që iu mor jeta në mënyrë brutale. Lidhur me gjendjen e agravuar në katër burgjet greke, shqiptari bën me dije se: “Nuk na interesojnë fare masat shtrënguese të këtyre. Ne duam një përfaqësi tonën që të kontaktojë me ne, pasi ne jemi të vdekur për sa iu përket mënyrës se si sillen me ne. Besoj çdo shqiptar që gjendet në burgjet greke, nëse nuk shërben për shtetin grek, e di mirë se çfarë fati e pret”.

Vrasja e shqiptarit, sipas medieve greke

I burgosuri shqiptar, Ilia Kareli, që është gjetur i vdekur të enjten rreth mesnatës duke gdhirë e premtja në qelinë e tij të izolimit, nuk ka vdekur nga shkaqe patologjike, por është viktimë e dhunës së ushtruar mbi të. Në bazë të raportit mjeko-ligjor ai ka pasur thyerje të disa brinjëve në kafazin e kraharorit si dhe shumë shenja të goditjeve me mjete të forta në trupin e tij. Gjithashtu janë kontestuar hematoma të forta në kraharor, ndërkohë që dyshohet se ka pësuar hemorragji të brendshme. Këto plagë nënvizohet në raportin që nënshkruajnë Minas Gjeorgjiadhsi dhe Eleni Zagelidhu, dy mjekët ligjorë nga Selaniku, janë shkaktuar ndoshta me shkop gome dhe jo me duar rreth 3 ditë më parë, pra pikërisht disa orë pasi ai ka kryer vrasjen e një gardiani burgu në gjendje të tronditur. Trupi i tij pritet të rikthehet në burgun e Nigritës në Serres ku do t’u dorëzohet të afërmve të tij, ndërsa prokuroria ka hapur një hetim të ri për të. Në pasditen e së premtes është publikuar edhe deklarata e Ministrisë greke të Drejtësisë në të cilën thuhet: “I akuzuari për vrasjen e rojës së burgut në institucionin e riedukimit të Malandrinos është transferuar në burgun e Nigritës në orën 15.45 të së enjtes për arsye sigurie.

Është vendosur në një qeli të izoluar në orën 18:30 larg të burgosurve të tjerë, një mënyrë që ndiqet nga nëpunësit e burgut nëpërmjet kamerave. Gjatë marrjes në dorëzim të tij sipas drejtorit të burgut të Nigritës, i burgosuri kishte në trup shenja të goditjeve me mjete të forta për të cilat 42-vjeçari shqiptar nuk dha asnjë shpjegim dhe nuk kërkoi të vizitohej”. Por rreth orës 23.30 pasi është vërejtur se ka qenë në gjendje jo të mirë duke pasur frymëmarrje të çrregullt për disa orë të pasdites, rojet kanë hyrë në qelinë e tij pasi kishte disa minuta që rrinte i palëvizur. Është lajmëruar menjëherë urgjenca që ka mbërritur pas 17 minutash dhe është çuar në spital ku thjesht është konfirmuar vdekja e tij. Nga ana e tij “Unioni i Rojave të Burgjeve” të Greqisë me një deklaratë zyrtare ka shprehur keqardhjen për këtë ngjarje duke bërë thirrje për të mos u krijuar mendime të gabuar për vdekjen e Karelit, por të pritet derisa të dalin analizat mjekësore dhe të përfundojë hetimi. Ndërkohë informacione nga gjithë burgjet e vendit tregojnë se gjendja brenda tyre është tepër e tensionuar, sidomos në institucionet e Malandrinos, Trikalasë, Patrës dhe Dhimokonosë, ku të burgosurit shqiptarë nuk kanë pranuar që të marrin ushqim. Edhe burime nga policia pohojnë se masat brenda dhe jashtë burgjeve janë drastike.

Vrasja e Ilir Karelit, absurde

Duke marrë shkas nga vrasja në rrethana absurde e shtetasit shqiptar Ilir Kareli teksa ndodhej në mjediset e sigurisë së lartë të vuajtjes së dënimit në Greqi, Partia Kristian Demokrate, dhe unë, Mark Frroku, në cilësinë e deputetit të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, gjejmë rastin të shprehim ngushëllimet më të ndjera familjes së tij. Çdo shqiptar padyshim që ndihet i prekur thellë nga humbja e jetëve në mjediset e burgut të Nigritas në Malandrinos të Greqisë, përfshirë edhe gardianin grek, baba i dy fëmijëve, i rënë gjatë ushtrimit të detyrës tri ditë më parë.

Por ngjarjet misterioze që vijuan më pas, me vrasjen e të dënuarit Kareli në qeli, qoftë edhe pa dijeninë e strukturave përgjegjëse që garantojnë sigurinë e çdo të dënuari, tregojnë qartë se kemi të bëjmë me një akt të rëndë, primitiv, tipik ballkanik. Mungesa e sigurisë dhe rrethanat në të cilën ka ndodhur ngjarja të lënë të dyshosh se institucionet e dënimit janë larg mbrojtjes dhe garantimit të vlerave njerëzore, standardeve bazë të të drejtave të njeriut, respektimit të ligjeve të brendshme dhe konventave ndërkombëtare për personat e dënuar, e aq më tepër të respektimit të parimeve evropiane, për të cilat jeta e çdo individi, qoftë ky edhe ekstra-komunitar, sado e rëndë që të jetë pozitiva e tij në krim, është e garantuar nga shteti, e pacenueshme dhe për rrjedhojë e shenjtë.Përmes kësaj deklarate PKD kërkon nga shteti shqiptar, që, nëpërmjet ambasadës tonë në Greqi, të nisë menjëherë bisedimet me autoritetet e Athinës për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes. Po ashtu, kërkojmë nga autoritetet e drejtësisë greke që të hetojnë me përparësi këtë ngjarje, të bëjnë transparencën e plotë dhe të ndëshkojnë autorët sipas ligjit grek dhe konventave ndërkombëtare.

Shteti shqiptar duhet që të jetë pranë dhe të mbështesë familjen e të ndjerit për të mbrojtur me dinjitet gjetjen dhe kërkimin e të drejtës dhe dëmshpërblimin e dhimbjes së rëndë që i kanë shkaktuar institucionet e burgjeve greke, qoftë para drejtësisë së vendit fqinj apo edhe para Gjykatës për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut, në Strasburg. Kujtojmë se edhe vrasja në mënyrë misterioze e dy të rinjve nga Korça në zonën kufitare me Greqinë dhe zvarritja e procesit në zbardhjen e rrethanave të ngjarjes lë një shije të hidhur jo vetëm për familjarët e të vrarëve, por për këdo që e konsideron drejtësinë të pacenueshme. Institucionet ndërkombëtare; Këshilli i Evropës, Kombet e Bashkuara, por edhe vetë institucionet e BE-së kanë konstatuar në mënyrë të përsëritur cenimin e të drejtave të emigrantëve apo mos-respektimin e të drejtave bazë të shtetasve të huaj që ndodhen në mjediset e vuajtjes së dënimit në Greqi.Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sat 29 Mar 2014 - 16:17
E ema e Ilir Karelit: Djali donte drejtesi jo vetegjyqesi
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën 1396090049-EMA
Kështu është shprehur e ëma e Ilir Karelit, i cili mbeti i vrarë në mënyrë brutale me mjete të forta në burgun e Malandrinos (Greqi).

“Djali donte drejtësi jo vetëgjyqësi”, - është shprehur Resmije Kume.

E moshuara thotë se kishte shkuar disa herë të takonte të birin në burg, por nuk ishte lejuar. Gjendja jo e mirë shëndetësore ka qenë arsye pse djali i saj kërontë leje nga burgu për të ardhur në Shqipëri. Resmije Kume i bën apel qeverisë shqiptare që të ndihmojë në transferimin e trupit të djalit të saj në Shqipëri.

Vrasja e gardianit

Ngjarja e rëndë ka ndodhur mesditën 25 marsit të viti 2014, në burgun e Malandrinos, ku i burgosuri shqiptar Ilir Kareli, pas refuzimit të autoriteteve të burgut për t’i dhënë leje për të vizituar nënën e tij, ka kërcënuar me vdekje gardianët. “Nuk më lini të shoh nënën time do i marr jetën njërit prej jush”, mësohet të ketë thënë shqiptari.

Por, nuk është mjaftuar me kaq, ku kërcënimin e ka kthyer në vepër, duke sulmuar me thikë gardianin Jorgos Cironis, i cili ka mbetur i plagosur rëndë. Sipas mediave greke shqiptari e ka qëlluar gardianin me një thikë të improvizuar.

Mësohet se gardiani 46-vjeçar, babai i dy fëmijëve, është transportuar me urgjencë në spital, por s’ka mundur t’i mbijetojë plagëve dhe ka gjetur vdekjen. Autoritetet greke kanë shtuar masat e sigurisë nëpër burgje, për shkak të trazirave të ndodhura kohët e fundit.


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 30 Mar 2014 - 12:39
Dëshmitë e shqiptarëve nga burgu: Ilia Karelit i thyen brinjët me shkopinj gome
Të burgosurit shqiptarë në Malandrino tregojnë se Karelit i kishte përfunduar dënimi dhe mbahej padrejtësish në burg. Mediat greke hapen me titullin-akuzë: “E kanë rrahur për vdekje”
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Ylli%20kareli
Shqiptari Ilia Kareli ka mbetur viktimë e dhunës së ush-truar nga policia greke në burgun grek. Këtë fakt, veç mjekësisë ligjore, e konfirmojnë dhe të burgosur të tjerë shqiptarë, të cilët ndodhen në dy burgjet ku Kareli ka qëndruar gjatë tre ditëve të fundit.

Në një lidhje telefonike nga burgu i Malandrinos, i burgosuri shqiptar Endrit Bacaj tregon se Ilia Karelit i kishte përfunduar dënimi dhe mbahej padrejtësish në burg. “Ilias i hoqën të drejtën të lirohej, ai e kishte mbaruar dënimin. Në momentin që e mori vesh që i kishte vdekur edhe e ëma, ia mohuan të drejtën ta shohë atë, më pas bëri veprimin e rëndë”, tha Endrit Bacaj, nga Burgu Malandrinos për TCH.

Në një tjetër lidhje telefonike nga burgu i Nigritas, aty ku dhe Kareli ndërroi jetë, Altin Hasani, një i dënuar shqiptar, tregon se ai është mbajtur tërësisht i izoluar dhe nuk është lejuar që askush të komunikojë me të. “Kareli ka qenë në qeli të izoluar, i vëzhguar nga kamerat. Kemi bërë të pamundurën për ta takuar, por nuk bëhej fjalë një gjë e tillë.

Drejtoria e Burgjeve nuk na e lejonte një gjë të tillë”, tha Altin Hasani, nga Burgu Nigritas. Ilia Kareli, katër ditë më parë theri me thikë një gardian të burgut të Malandrinos, pasi këta të fundit nuk i dhanë leje për të takuar familjarët. Pas kësaj ngjarje, ashtu dhe siç ka dëshmuar ekspertiza mjeko-ligjore, gardianët grekë kanë ushtruar dhunë mbi të, dhunë e cila i shkaktoi dhe vdekjen.

Në bazë të raportit mjeko-ligjor ai ka pasur thyerje të disa brinjëve në kafazin e kraharorit si dhe shumë shenja të goditjeve me mjete të forta në trupin e tij. Këto plagë nënvizohet në raportin që nënshkruajnë Minas Gjeorgjiadhsi dhe Eleni Zagelidhu, dy mjekët ligjorë nga Selaniku, janë shkaktuar ndoshta me shkop gome dhe jo me duar rreth 3 ditë më parë, pra pikërisht disa orë pasi ai ka kryer vrasjen e një gardiani burgu në gjendje të tronditur.

‘E kanë rrahur për vdekje’, është titulli karakteristik i shumë agjencive të lajmeve greke. Sipas ekspertëve mjeko-ligjorë, vdekja ka ardhur si pasojë e plagëve të shumta, që ai kishte marrë dhe qe i kane shkaktuar fraktura, përfshirë një thyerje të dërrasës së kraharorit.

Pikërisht kjo e fundit ka shkaktuar komplikacione në zemër, që kanë çuar përfundimisht në vdekjen e të burgosurit. Për të saktësuar perfundimisht shkaqet e vdekjes, do të duhet të kryhen edhe analiza histologjike dhe toksikologjike, rezultatet e të cilave do të dalin pas rreth një muaji.

Ndërkaq, agjencia greke zyrtare e lajmeve, ANA-MPA, ka cituar kryesindikalistin e gardi-anëve të burgut të Nigritas, sipas të cilit Kareli ishte goditur para mbërritjes në atë burg. “I burgosuri kishte shenja goditjesh, kur erdhi në burg. E fotografuam dhe këto fotografi tashmë janë në duart e autoriteteve-ka thënë gardiani dhe ka shtuar, se kur u pyet nëse donte ta çonin për trajtim mjekësor, Kareli nuk pranoi.

E vetmja gjë që thoshte vazhdimisht ishte “për të gjitha e ka fajin prokurori, duan litar”-shtoi gardiani. Duket se Kareli e kishte fjalën te refuzimi nga ana e prokurorisë, për t’i dhënë Karelit lejen e shumëkërkuar me qëllim që të shkonte e të takon-te nënë e tij të sëmurë. Refuzim që u bë shkak për një tragjedi të dyfishtë.

Humbjen e dy jetëve njerëzore, të gardianit grek dhe të burgosurit. Kjo e fundit, një vdekje që ka krijuar shumë pikëpyetje edhe në opinionin grek. Gjithë hamendjet pajtohen se Karelin e kanë torturuar gardianët që të hakmerreshin për vrasjen e shokut të tyre. Por fjalën e fundit pritet ta thonë konkluzionet e hetimit.

Nëna e Ilias: S’më lejuan kurrë ta takoja

Në fshatin e tij në Zhupan të Fierit, Ilia Kareli njihet me emrin Kudret Kume. Prindërit e 42-vjeçarit thonë se kishin 12 vjet pa e parë djalin e tyre dhe se së fundmi nënës i ishte refuzuar një kërkesë nga autoritetet greke për t’u takuar me djalin. Familjarë të 42-vjeçarit thonë se djali i tyre është vrarë nga policia dhe kërkojnë zbardhjen sa më shpejt të së vërtetës.

Nëna e Kudretit, tha se djali i saj kërkonte drejtësi, jo vetëgjyqësi. Resmije Kume ka pohuar se kishte shkuar disa herë të takonte të birin në burg, por nuk ishte lejuar. Gjendja jo e mirë shëndetësore ka qenë arsye pse djali i saj kërkonte leje nga burgu për të ardhur në Shqipëri. Resmije Kume i bën apel qeverisë shqiptare që të ndihmojë në transferimin e trupit të djalit të saj në Shqipëri.

Vdekja e shqiptarit, MPJ: Të zbardhet vdekja në qeli

Ministria e Punëve të Jashtme kërkoi dje zbardhjen e plotë të vdekjes së shtetasit shqiptar Ilir Kareli në burgun e Nigrita të Serresit në Greqi. Duke shprehur ngushëllimet për humbjen tragjike të jetëve të gardianit të burgut të Malandrinos në Greqi, Jorgos Cironis dhe të shtetasit shqiptar Ilia Kareli, që vuante dënimin në këtë burg, MPJ theksoi, me anë të një njoftimi për shtyp, se:

“Pas marrjes së njoftimit në rrugë zyrtare, MPJ ka kërkuar përmes Ambasadës tonë në Athinë dhe Konsullatës në Selanik që të ndjekin nga afër dhe në rrugë institucionale situatën. Nga informacionet paraprake zyrtare të autoriteteve greke pritet zbardhja e raportit mjeko-ligjor, i cili do të mundësonte zbardhjen e plotë të çështjes.”, thekson MPJ.

MPJ dënoi sulmet ndaj autoriteteve të zbatimit të ligjit, sikundër çdo akt dhune ndaj shtetasve shqiptarë që kryejnë dënimin në burgjet e Greqisë. “Inkurajojmë dhe kërkojmë nga autoritetet greke zbardhjen e plotë të ngjarjes, çka do të mundësonte vendosjen përpara drejtësisë të përgjegjësve”, thekon MPJ në njoftimin e saj. Mëngjesin e dy ditëve më parë është gjetur i vdekur në qelinë e tij në burgun e Nigrita të Serresit, i burgosuri shqiptar Ilir Kareli, i cili tri ditë më parë kishte vrarë gardianin 46-vjeçar të burgut të Malandrinos, Jorgo Cironi, baba i dy fëmijëve.

Edhe Syriza kërkon hetim për vrasjen e shqiptarit

Autoritetet e burgut të Nigritas në Greqi kanë vënë në dispozicion kamerat e sigurisë, të cilat mund të hedhin më shumë dritë mbi vdekjen e të burgosurit shqiptar, Ilia Kareli, për të cilin janë hedhur dyshime të forta se është torturuar nga policia pas vrasjes në 25 Mars të një gardiani të burgut të Malandrinos.

Zbardhjen sa më shpejt të rrethanave të kësaj ngjarje e kërkoi edhe partia më e madhe në opozitë, Syriza, e cila thotë se vdekja e një të dënuari që mbahet gjithë kohën nën vëzhgim dhe kushte të rrepta sigurie ngre pikëpyetje të shumta mbi këtë ngjarje.

Një ditë më parë ekspertët mjekoligjorë arritën në përfundimin se vdekja e Ilia Karelit në burgun Nigritas ka ardhur si pasojë e plagëve të shumta që ai kishte marrë nga rrahjet me mjete të forta. Ministria greke e Drejtësisë njoftoi dje nisjen e një procedimi disiplinor për vdekjen e shqiptarit, i cili ishte transferuar në burgun e Nigritas për arsye sigurie.


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 30 Mar 2014 - 12:43
Deshmitari shkruajti:Në momentin që e mori vesh që i kishte vdekur edhe e ëma, ia mohuan të drejtën ta shohë atë, më pas bëri veprimin e rëndë”

Ahahah keta te shesin e te blejne para syve keta...Si i behet qe e jema ka dhene interviste nje dite me pare nderkoh qe kish vdekur!!!
Perderisa arriti deri ne ate pike te marre nje jete njeriu, baba i dy femijeve i cili thjeshte bente punen e tij e kishte mjaft te qarte dhe fundin e tij...!


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Mon 31 Mar 2014 - 21:40
Përcillet për në banesën e fundit Ilia Kareli
15 shenja dhune në trupin e Ilia Karelit
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Elia-222Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Ilia%201
Është përcjellë për në banesën e fundit, Ilia Kareli, shqiptari që humbi jetën në një burg të Greqisë. Ai u varros në fshatin Zhupan të Fierit dhe arkivoli me trupin e pajetë shoqërohej nga njerëz që mbanin në duar flamurin kombëtar.

Gjithashtu, trupit të pajetë të Ilia Karelit sot iu bë një ekspertizë e re mjeko-ligjore në morgun e Fierit, pas pretendimeve të familjarëve se, e kanë keqtrajtuar në mënyrë monstruoze, deri sa i kanë shkaktuar vdekjen në burgun grek.

Burime zyrtare nga Prokuroria e Fierit thanë se, në trupin e Ilia Karelit u gjetën 15 shenja dhune, të cilat i kanë shkaktuar edhe vdekjen.

Ekspertiza u krye nga një grup prej 3 ekspertësh mjeko-ligjorë, dy nga Tirana dhe një nga Fieri. Rezultatet e ekspertizës pritet të publikohen gjatë orëve në vazhdim, ndërsa Prokuroria e Fierit ka nisur hetimet për vdekjen e Karelit.

Rreth orës 06:30 të mëngjesit të sotëm, policia e Fierit ka marrë nga familjarët trupin e pajetë të Kudret Kumes për t`i bërë ekspertizën mjeko-ligjore.

Trupi i pajetë i Kudret Kumes mbërriti nga Greqia, pasditen e djeshme në banesën e tij, në fshatin Zhupan të Fierit, ku edhe do të varroset nga familjarët e tij.

Ekzaminimet mjeko-ligjore në Greqi treguan se, ai u rrah në mënyrë brutale nga policët grekë që i thyen kafazin e kraharorit me shkop gome, ndërsa ka dyshime se përdorën dhe elektroshokun, si hakmarrje për vrasjen e gardianit grek.
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Ilia%202Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Ilia%203Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Ilia%204
Ekspertët e mjekësisë ligjore kanë gjetur shenja djegieje në pëllëmbën e dorës së djathtë të 40-vjeçarit, gjë që dëshmon se Kareli është torturuar.

Ndërkohë rezultati i mjekut ligjor përjashton mundësinë që vdekja e Ilia Karelit të ketë ndodhur për shkaqe natyrale, pra si komplikacion i zemrës ose shkaqe të tjera patologjike, dhe arrin në përfundimin se shkaku i vdekjes është dëmtimi i kafazit të kraharorit nga goditjet me shkop gome. Raporti mjeko-ligjor në Greqi flet për dëmtime në gjymtyrët e sipërme dhe të poshtme.

Ilia Kareli apo Kudret Kume, prej 1997 ishte burgosur në burgjet greke për një sërë akuzash. Ditë më parë ai kërkoi leje për të takuar nënën e tij, e cila ishte e sëmurë, por pas refuzimit të radhës që ju bë nga autoritetet, në shenjë proteste ai vrau një gardian në burgun e Malandrinos.

Pas ngjarjes ai akuzoi drejtësinë greke se nuk po e lejonte të takonte familjarët. 40-vjeçari u transferua në një burg tjetër, atë të Nigratas, ku gjeti edhe vdekjen nga torturat.

/Shekulli Online/ E.L./


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Mon 31 Mar 2014 - 22:25
Ky eshte shteti kriminal Grek.
Ky njeri nuk eshte vrare ne perpjekje per ti ikur policise.
Por eshte ekzekutuar gjakftohtesisht ne qelite e burgjeve Greke.
Pse duhej  ta conin ne keto lloj torturash, sa ti marrin dhe jeten.
Ka kryer krim. Denoje tjetrin.

Ngushellim familjes.
Ju prehte shpirti ne paqe.
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Tue 1 Apr 2014 - 11:11
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Shq
Skandal grek me vdekjen e Ilir Karelit. Shqiptarit që vrau gardianin në burgun e Malandrinos i është shkulur zemra dhe nxjerrë njëri sy.
Torturat çnjerëzore që i shkaktuan vdekjen në qelitë e burgut të Nigritës janë konfirmuar nga ekspertët e mjekësisë ligjore, të cilët, me urdhër të Prokurorisë së Fierit i bënë autopsinë të ndjerit, Ilir Kareli alias Kudret Kume.
Hetimet për rastin në fjalë, nisën pas denoncimit që bëri vëllai i viktimës, i cili këmbëngulte se 40-vjeçari kishte gjetur vdekjen nga torturat çnjerëzore që i ishin bërë në qelitë e burgut. Ekspertët e Institutit të Mjekësisë Ligjore kanë nxjerrë në dritë fakte të tjera tronditëse, që dëshmojnë dhunën barbare dhe të pamëshirshme ndaj Karelit, i cili goditi për vdekje me thikë gardianin Jorgos Cironis, pasi nuk i dha leje të takonte nënën. Sipas ekspertizës paraprake rezulton se kufoma e Karelit është dhunuar barbarisht.
Skandali duket se merr përmasa të mëdha, pasi ekspertët e mjekësisë ligjore kanë konstatuar se të ndjerit Kareli i ishte shkulur zemra. Gjithashtu, mjekoligjorët kanë konstatuar thyerje të kafazit të kraharorit të viktimës, mungesë të thonjve, shputat e këmbëve të të ndjerit ishin të thyera, ndërsa shputat e duarve, të djegura dhe të lidhura me zinxhir.
Sipas të dhënave që “GSH” ka siguruar nga grupi hetimor, rezulton se Ilir Kareli ka pasur dëmtime të mëdha në kokë. Një tub metalik i është futur në pjesën e pasme të kokës dhe i ka dalë në sy, duke ia nxjerrë tërësisht. Torturuesit kanë tentuar t’i shkulin dhe organet gjenitale.
HETIMET PËR VDEKJEN
Në orët e para të mëngjesit të 31 marsit, vëllai i Ilir Karelit denoncoi në policinë e Fierit torturat çnjerëzore që ishin bërë mbi trupin e njeriut të tij në burgjet greke, prej nga kishte gjetur dhe vdekjen. Mbi bazën e këtij denoncimi, prokuroria nisi hetimet për të hedhur dritë mbi krimin makabër, që në fakt ka shokuar mbarë opinionin, jo vetëm në Shqipëri, por edhe atë grek. Prokuroria e Fierit ka urdhëruar kryerjen e autopsisë së viktimës, për të përcaktuar shkaqet e vdekjes dhe dëmtimet e mundshme që i ishin shkaktuar të ndjerit.
Ekspertët e mjekësisë ligjore kryen autopsinë e viktimës në prani të një prokurori dhe u ndodhën përpara fakteve tronditëse: jo vetëm që Ilir Kareli ishte dhunuar në mënyrë çnjerëzore, por të ndjerit i ishte shkulur dhe zemra. I kontaktuar nga “GSH”, kreu i Prokurorisë së Fierit, Ardian Ylli pohoi se rezultati i ekspertizës del pas dy javësh. “Paraprakisht, - thekson Ylli, - trupi ka pasur shumë goditje e thyerje dhe vdekja ka ardhur si rezultat i dhunës së ushtruar”.
Drejtuesi i prokurorisë nuk pranoi të komentonte nëse viktimës Ilir Kareli i ishte shkulur zemra, duke theksuar se duhet të presë rezultatet e autopsisë. Ndërkaq, zyrtarisht Prokuroria e Përgjithshme pohoi se autoritetet greke nuk u kanë vënë në dispozicion autopsinë e viktimës, por vetëm aktin e vdekjes së tij, ndaj për këtë shkak u urdhërua kryerja e ekspertizës mjekoligjore. Ilir Kareli gjeti vdekjen në burgun e Nigritës në Greqi, ku ishte transferuar pas vrasjes në burgun e Malandrinos të gardianit grek Jorgos Cironis. Autoritetet greke kanë nisur hetimin për vdekjen e Karelit, që mund të konsiderohet një skandal i autoriteteve, dhe pritet përfundimi i tyre për të nxjerrë para drejtësisë përgjegjësit e aktit makabër.(Gazeta Shqiptare)


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën J5zhxd
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Tue 1 Apr 2014 - 11:13
Kanibalizmi grek i shkulin zemren dhe i nxjerrin syte Kudret Kumit ne Burgjet greke... Nuk dime cfare te themi per keto sjellje prej kanibalesh moderne..

Por  perseri media dhe  analiste e shteti nuk e bisedojn keto gjera .. se di PSE?
Ndoshta rezilun  e shohin nga dicka tjeter.  ??!!

Me duket se greket ecin me ligjin e kanunit! po ku ka rrace me te keqe se Greket po skemi Shtet neve skemi pas asnjehere Shtet dhe jo sot edhe ky qe e ka vra policin grek nuk eshte se e ka vra per qejf se per derisa ka arritur deri aty nje gje ka pas ne mes por dihet se gjithmone greku i ka keqtrajtuar gjithmone Shqiptaret qysh ne 1991 vetem ne greqi ka ndodh qe te ndjek policia me vrap dhe te gjuajne me çfare te munden edhe ne mes te qytetit atij policit shume mire ja ka bere se duhet te behet nje sebep dhe shembull qe te sillen si te gjithe vendet e tjera Europiane dhe me vjen mire qe jane ne krize dhe zoti i cofte edhe me keq ate popull rrazist!


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën J5zhxd
Alex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Tue 1 Apr 2014 - 23:14
vertet rracista keta greket
ca kish bo ky kudreti?
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Wed 2 Apr 2014 - 0:05
Princo shkruajti:Kanibalizmi grek i shkulin zemren dhe i nxjerrin syte Kudret Kumit ne Burgjet greke... Nuk dime cfare te themi per keto sjellje prej kanibalesh moderne..

Por  perseri media dhe  analiste e shteti nuk e bisedojn keto gjera .. se di PSE?
Ndoshta rezilun  e shohin nga dicka tjeter.  ??!!

Me duket se greket ecin me ligjin e kanunit! po ku ka rrace me te keqe se Greket po skemi Shtet neve skemi pas asnjehere Shtet dhe jo sot edhe ky qe e ka vra policin grek nuk eshte se e ka vra per qejf se per derisa ka arritur deri aty nje gje ka pas ne mes por dihet se gjithmone greku i ka keqtrajtuar gjithmone Shqiptaret qysh ne 1991 vetem ne greqi ka ndodh qe te ndjek policia me vrap dhe te gjuajne me çfare te munden edhe ne mes te qytetit atij policit shume mire ja ka bere se duhet te behet nje sebep dhe shembull qe te sillen si te gjithe vendet e tjera Europiane dhe me vjen mire qe jane ne krize dhe zoti i cofte edhe me keq ate popull rrazist!

Princo ti je nje besimtar dhe je i pari dhe i fundit i cili mundohet te nxjerr mllef e urrejtje per nje shtet,per nje popull apo per nje individ nderkohe qe feja gjithmone si synim ka paqen,dashurine,harmonine mes njerezimit! Bej mire nese mundesh ,nese smundesh te pakten keq mos uro e mos bej thote nje fjale e urte te cilen ti si fetar duhet ta dije e praktikoje dhe vete e jo ta mesoj une...Sot eshte Greqia ne krize e gz po populli yt Shqiperia e di sa vite eshte ne krize edhe vazhdon te jete ,besoj e di! Pikerisht rracizmi shihet e lexohet ne fjalet e tua me shume sesa tek kjo masakra ketu!

Atij policit mire ja ka bere? Qe vrau nje te pafajshem i cili thjeshte kryente punen e tij ne ate burg ska rendesi,qe kish nje nene edhe ky,qe kish dy femije,nje grua sic ke dhe ti familje sigurisht apo edhe kjo ska rendesi se keta skane nena vetem ne kemi...Qe shume bashkekombes te tut Shqiptare punojne,jetojne,dhe arsimohen ende nga ky shtet edhe pse ne krize as kjo ska rendesi per ty? Po cte shtoj me shume,sinqerisht me vjen keq qe mendon kaq ceket e kaq ulet e mundesh te mallkosh pa pike ndergjegje,njerzilleku apo meshire..Lere fene se sje i denje si besimtar!

Alex shkruajti:vertet rracista keta greket
ca kish bo ky kudreti?

Kudreti kishte vrare nje person perpara disa vitesh dhe pervec te tjerash akuzohej edhe per lende narkotike,vjedhje,edhe prostitucion! Qe do te thote sishte ndonje engjellush as ky dhe qe mori persiper nje akt te tille dihej dhe besoj e kishte te njohur edhe perfundimin e tij! Nje matrapaz me pak...


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Alex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Wed 2 Apr 2014 - 1:04
Do me thon Kudreti eshte Ilia?
qenka i njejti person, thashe se kan vra tjeter greket!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 13:28
“Ndaloni, se do ta vrasim”
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën ILIA
“Ndaloni, se do ta vrasim”. Ishin këto fjalët e një prej gardianëve që torturoi Ilia Karelin në burgun e Nigritës. Sipas dëshimsë, të një gardianani, e zbardhur nga mediat greke, Ilia Kareli është rrahur me tërbim. Mediat greke shkruajnë se Kareli është goditur në çdo pjesë të trupit, por goditjet në gjoks duket se i kanë shkaktuar vdekjen.

42- vjeçari shqiptar, vdiq në qelinë e burgut më 27 mars, disa orë pasi u transferua në burgun e Nigritës nga Malandrino, ku vrau me thikë një roje burgu, pasi iu refuzua leja për të vizituar nënën e tij të sëmurë. Një hetim i policisë së punëve të brendshme ka hedhur më shumë dritë mbi rrethanat që çuan në vdekjen e të dënuarit. Gardianët e kanë goditur atë me një kamxhik në pjesë të ndryshme të trupit. Viktimës i hidhej ujë për të rritur ndjeshmërinë e dhimbjes. Hetuesit thonë se kanë identifikuar personin që ka shkaktuar demtimin fatal në gjoksin Ilia Karelit.

“Dikush nga të 14-të që e gjuanin Karelin thirri: Ndaloni, se do ta vrasim. Por asnjëri nuk e dëgjontë. Edhe ai që thirri, pas pak e qëlloi me shkelm. Në një moment drejtori i burgut që dëgjoi britmat e të burgosurit shqiptar hyri në dhomë dhe pasi pa gjendjen e tij iu drejtua gardianëve duke iu thënë: Kush do ta gjuajë ta bëjë tani dhe të marrë përsipër përgjegjësinë, pasi nëse vdes do të humbasim shtëpitë tona”.

Raporti i policisë përmban prova inkriminuese edhe për drejtorin e burgut të Nigritës , pasi ai nuk arriti të marrë të gjitha masat e nevojshme për të shmangur torturën . Gjatë ekzaminimit të policisë, thuhet se ai u përpoq për të mbuluar faktet.

Një tjetër i burgosur tjetër u thirr për të pastruar dhomën ku Ilia Kareli u torturua, e ndërsa 25 pika gjaku ishin gjetur në dysheme dhe ne muret. Zhvillimet e fundit kanë shkaktuar tension në burgjet greke, ku të burgosurit shqiptarë kanë kërcënuese se do të hakmerren për vdekjen e Karelit. Gjatë ditës së djeshme, 8 nga 15 gardianët e burgut të Nigrites, kanë dëshmuar para hetuesit Gjeorgjia Toutountzi. Ata kanë kërkuar dhe kanë marrë afat kohor deri të martën për t'u përgatitur për deponimet e reja që do të japin, në mënyrë që avokatët e tyre mbrojtës të kenë lexuar me hollësi kopjet e aktakuzës dhe të përgatisin platformën e tyre mbrojtëse.

Thirrjet per shtatë gardianët e tjerë do te çohen nga hetuesia deri të mërkurën e ardhshme. Në listën e rojave të burgut që janë thirrur për të dëshmuar, nuk përfshihet deri tani drejtori i burgut të Nigritës i cili përballet edhe me akuzen e shkeljes së ligjit për mbrojtje të të akuzuarve dhe mospaditje të akteve kriminale.

/Shekulli Online/ G.F./


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 13:54
Ka dy prizma ne ate lidhjen e emigranteve shqiptare ne shtetin helen.

1)Marredheniet kryesisht mjaft te mira te emigranteve me popullsine.
2)Brutaliteti,urrejtja ,kafsheria,rracizmi,mllefi ,shpirtligesia,injoranca, e organeve sikurse policia,ushtria,doganat,qeveria me nje pjese politikanesh,media me nje pjese gazetaresh etj.

Kudreti s'ish engjell,por shkalla e larte e sigurise ne burgje perse eshte?
Dmth ne shtetin helen funksionon denimi me vdekje per shqiptaret?

Per shqiptaret,sepse per voriopirdhiotet jo,sikurse jo per serbet,bullgaret,ruset e krejt ortdokst.

Dmth shtet pis,pa ligje,perplot injorance,perplot mllef e urrejtje drejt nesh.

Shkofshin ne djall te gjithe qe gjejne veten ne ate shkrim me perceptimin tim.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 14:11
Haha eshte qesharake jo se dua te mbaj njeren ane kurrsesi as mbeshtes dike ketu por pse sme ben pershtypje perfundimi i Karelit mbas krimit qe beri..Po ishte e ditur nga te gjithe tortura dhe vrasja e tij se e me puthje e falenderime sdo e ngushellonin jo...

Sa per vorioepiriotet Albo le te flas dikush tjeter nga pervoja dhe qe mban identifikim te tille..


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 14:23
AnGeLiC shkruajti:Haha eshte qesharake jo se dua te mbaj njeren ane kurrsesi as mbeshtes dike ketu por pse sme ben pershtypje perfundimi i Karelit mbas krimit qe beri..Po ishte e ditur nga te gjithe tortura dhe vrasja e tij se e me puthje e falenderime sdo e ngushellonin jo...

Sa per vorioepiriotet Albo le te flas dikush tjeter nga pervoja dhe qe mban identifikim te tille..
Cila je ti qe mundesh?
Vendimi final i gjykates se Hages?

Dmth sipas llogjikes tende e GJ Tranges  si i del?!sepse sipas asaj time qe ne burgun grek  nqs vret te vrasin.

E ke idene nga ligjet,apo ja keshtu s'ke pune e ben nje postim?
Me vjen keq se s'mund te te ndihmoj.

Ps
Kur nje njeri vret ne burg merr denimin serish ne gjyq,edhe hyn ne burgun e sigurise se lart ne dhome te vecante ,edhe askush nuk shkel ne dhomen e tij. cyc
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 14:35
Opo shyqyr qe ma the se isha e padijshme ne kete drejtim!  kyyyy 

Thash qe per perfundimin qe pati une te pakten su cudita madje thuaj se e shkruajta vete,tjeter se sa zbatohen ligjet nga autoritet e saj gje qe kudo ndodh shpesh te shkelim ligjet apo te bejme nje vesh shurdh e nje sy qorr...Nuk thash se jam dakort e qe vepruan mire por qe edhe qe te habitem apo te prisja nje reagim ndryshe smund te them...Kaq nga Haga!!


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 14:39
-------------------------------------------------
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 14:45
Vrasja e Ilia Karelit, 8 gardianët pranojnë se e kanë torturuar
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën KARELI%20OK
Gjykatësi grek Georgia Toutountzi ka dëgjuar dëshmitë e para të 8 gardianëve të burgut, Nigrita të Serres të cilët akuzohen për torturimin e shqiptarit Ilia Kareli. Sipas agjensisë ANA MPA, 8 të akuzuarit kanë kërkuar falje për veprën e kryer, e ndërsa akuzohen se në bashkëpunim me njëri- tjetrin kanë torturuar në mënyrë barbare Ilia karelin duke sjellë vdekjen e këtij të fundit.

Tetë oficerë të burgut , të shoqëruar nga avokatët mbrojtës dhe të afërmit , ka kërkuar që falja e tyre të merret parasysh. Sipas burimeve gjyqësore, shtatë gardianët e tjerë, do të thirren të hënë për të dëshmuar.

Për 15 gardianët e burgut Nigrita të Serres, rëndon e njëjta azkuzë, ajo e torturimit të të burgosurit shqiptar që solli dhe vdekjen e tij.

Sipas njërit prej avokatëve mbrojtës , " gardianët e burgut janë plotësisht të vetëdijshëm dhe të ndërgjegjshëm me akuzën që rëndon mbi ta, e ndërsa do të dëshmojë para gjykatësit të gjithë ngjarjen" .

Avokati Evangelos Grammenou , tha se " mbrojtja po merret me dosjen”, e ndërsa theksoi se " ka elementë të rëndësishëm që duhet të vlerësohen me kujdes"."Çështja është veçanërisht serioze, për të gjykuar nëse akuzat e ngritura tregojnë se të akuzuarit kanë torturuar të burgosurin. Rasti është mjaft i vështirë. Ka të dhëna se Ilia Kareli ka pasur probleme me shëndetin e tij , por pyetja është, se kush e solli vdekjen e tij”, tha avokati Evangelos Grammenou .

Sipas raportit mjeko-ligjor i burgosuri shqiptar, Ilia Kareli, është torturuar për më shumë se dy orë e gjysmë në burgun e Nigritës. Ai është futur në një dhomë pa kamera dhe është torturuar. Në të njëjtën dhomë janë gjetur edhe pika gjaku, të cilat sipas policisë greke rojet e burgut janë munduar t'i pastrojnë./Shekulli Online/ G.F./


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 15:58
Message reputation : 100% (1 vote)
AnGeLiC shkruajti:
Princo shkruajti:Kanibalizmi grek i shkulin zemren dhe i nxjerrin syte Kudret Kumit ne Burgjet greke... Nuk dime cfare te themi per keto sjellje prej kanibalesh moderne..

Por  perseri media dhe  analiste e shteti nuk e bisedojn keto gjera .. se di PSE?
Ndoshta rezilun  e shohin nga dicka tjeter.  ??!!

Me duket se greket ecin me ligjin e kanunit! po ku ka rrace me te keqe se Greket po skemi Shtet neve skemi pas asnjehere Shtet dhe jo sot edhe ky qe e ka vra policin grek nuk eshte se e ka vra per qejf se per derisa ka arritur deri aty nje gje ka pas ne mes por dihet se gjithmone greku i ka keqtrajtuar gjithmone Shqiptaret qysh ne 1991 vetem ne greqi ka ndodh qe te ndjek policia me vrap dhe te gjuajne me çfare te munden edhe ne mes te qytetit atij policit shume mire ja ka bere se duhet te behet nje sebep dhe shembull qe te sillen si te gjithe vendet e tjera Europiane dhe me vjen mire qe jane ne krize dhe zoti i cofte edhe me keq ate popull rrazist!

Princo ti je nje besimtar dhe je i pari dhe i fundit i cili mundohet te nxjerr mllef e urrejtje per nje shtet,per nje popull apo per nje individ nderkohe qe feja gjithmone si synim ka paqen,dashurine,harmonine mes njerezimit! Bej mire nese mundesh ,nese smundesh te pakten keq mos uro e mos bej thote nje fjale e urte te cilen ti si fetar duhet ta dije e praktikoje dhe vete e jo ta mesoj une...Sot eshte Greqia ne krize e gz po populli yt Shqiperia e di sa vite eshte ne krize edhe vazhdon te jete ,besoj e di! Pikerisht rracizmi shihet e lexohet ne fjalet e tua me shume sesa tek kjo masakra ketu!

Atij policit mire ja ka bere? Qe vrau nje te pafajshem i cili thjeshte kryente punen e tij ne ate burg ska rendesi,qe kish nje nene edhe ky,qe kish dy femije,nje grua sic ke dhe ti familje sigurisht apo edhe kjo ska rendesi se keta skane nena vetem ne kemi...Qe shume bashkekombes te tut Shqiptare punojne,jetojne,dhe arsimohen ende nga ky shtet edhe pse ne krize as kjo ska rendesi per ty? Po cte shtoj me shume,sinqerisht me vjen keq qe mendon kaq ceket e kaq ulet e mundesh te mallkosh pa pike ndergjegje,njerzilleku apo meshire..Lere fene se sje i denje si besimtar!

Alex shkruajti:vertet rracista keta greket
ca kish bo ky kudreti?

Kudreti kishte vrare nje person perpara disa vitesh dhe pervec te tjerash akuzohej edhe per lende narkotike,vjedhje,edhe prostitucion! Qe do te thote sishte ndonje engjellush as ky dhe qe mori persiper nje akt te tille dihej dhe besoj e kishte te njohur edhe perfundimin e tij! Nje matrapaz me pak...

Grekët: Ja si e vramë shqiptarin

Me titull “Ja si torturuan 14 nëpunës burgu deri në vdekje Ilia Karelin”, faqja elektronike e gazetës “To Vima” publikon një pjesë të dosjes hetimore të rojeve të burgut, që duket se janë autorët e vdekjes së tij. 
Bëhet fjalë për dëshmitë e dhëna nga disa prej gardianëve, tek agjentët e hetimit të brendshëm të policisë greke, dhe jo për deklaratat e tyre në Hetuesi.
Në këto dëshmi përshkruhen hollësitë tronditëse të skenave të torturave dhe emrat e të gjithë gardianëve, që ndodheshin atë ditë në burgun e Nigritës, përveç njërit, si dhe të rojeve të jashtme të këtij institucioni për të burgosurit e krimeve të rënda.
Sipas artikullit, të gjithë e kanë qëlluar 42-vjeçarin shqiptar, në të gjitha pjesët e trupit, por dy prej rojeve e gjuanin me tërbim të madh. Njëri prej tyre, madje, ishte edhe personi që i dha goditjen me bërryl në gjoks, e cila thuhet se i ka shkaktuar edhe vdekjen.
Tekstualisht, në një fragment të dosjes shkruhet “Dikush nga të 14-tët që gjuanin Karelin thirri: Ndaloni, do ta vrasim. Por asnjëri nuk e dëgjonte. Edhe ai që thirri, pas pak e qëlloi me shkelm. Në një moment, drejtori i burgut, që dëgjoi britmat e të burgosurit shqiptar, hyri në dhomë dhe pasi pa gjendjen e tij iu drejtua gardianëve duke u thënë ‘kush do që ta gjuajë, ta bëjë tani dhe të marrë përsipër përgjegjësinë, pasi nëse vdes do të humbasim shtëpitë tona’. Më pas, rojet e burgut kanë thirrur një të burgosur tjetër, i cili ka pastruar dhomën nga gjaku. Nuk ishin të shqetësuar, sepse kishin planifikuar ta çonin të nesërmen Karelin te mjeku, përveç njërit, i cili me shqetësim të madh ka shkuar menjëherë te salla e kamerave, duke e vëzhguar vazhdimisht Karelin në qelinë e tij, pasi kishte frikë se mos vdiste”.
Në vazhdim të dëshmive thuhet se drejtori i burgut, kur është marrë në dorëzim Kareli prej policëve, i ka ardhur keq për të dhe ka vendosur ta çojë në një qeli të mbikëqyrur prej kamerave, për ta ruajtur nga sulmet e mundshme të rojeve, dhe ka urdhëruar një prej rojeve të jashtëm të përgatisë qelinë.
Ky i fundit, pasi ka zbatuar urdhrin, ka hyrë në dhomën ku torturonin 42-vjeçarin shqiptar dhe, pasi e ka qëlluar disa herë, ka urdhëruar t’i sjellin një peshqir të madh të lidhur nyje dhe ka filluar ta gjuajë me të në të gjithë trupin.
10 ditë pas vdekjes në burg të Ilia Karelit, tetë prej gardianëve kanë marrë afat të dëshmojnë në Hetuesi ditën e martë, kurse gjashtë të tjerët dhe drejtori priten të thirren për të deponuar në ditët në vazhdim. /tch/


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën J5zhxd
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 16:01
E imagjinoni cdo benin Shqiptaret nese kishin ne burget e tyre nje grek besoj? Jo vetem ate (Grekun) por edhe nenen ne soj e sorrollop madje!!  grrrr 

Upssss sory  kyyyy 


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 18:36
AnGeLiC shkruajti:E imagjinoni cdo benin Shqiptaret nese kishin ne burget e tyre nje grek besoj? Jo vetem ate (Grekun) por edhe nenen ne soj e sorrollop madje!!  grrrr 

Upssss sory  kyyyy 
Je nje cupkeline qe ke probleme mendore.

Sinqerisht
Sinqerisht


E qesh.

Mos u merr me mua se ta thash,por me veten nga veprimet tua.

S'ka hapesire ironie,sepse e qeshmja deshmon tjetren.

Ne nje forme apo tjetren do te ballancosh kafsherine,edhe injorancen e tyre.

Mos insisto me sepse je per keqardhje,edhe do ndihesh keq. Merzitur  cyc
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 20:50
Ore Albo ke probleme mendore ti apo si?

KUJDES,SI PO ME DREJTOHESH PO TE DREJTOHEM E UNE!

Po kush po meret me ty qe mendon se i gjithe njerezimi rrotullohet mbas teje e atyre qe thua mor zoteri! Je ti qe po meresh e po me replikon mua e se kupton!

Cfare te bej te flas ate qe te pelqen ty te lexosh apo pseudo patrioteve ketu sepse keshtu i bie te jem nje Shqiptare e vertete per opinionin tuaj e te kujtdo ketu! Jo ore kam lirine te flas e te shprehem ashtu si une i mendoj e i ndjej gjerat,te jem thjeshte vetvetja pa ndikime,pa friken e paragjykimeve apo te intereseve forumore..

U kuptuam?

Ja se po ze te qaj se po me shan xhaxhi aman  :sad26: 

Opo cja fut kot por kot fare disa here aman!

Degjo aty te thote burri i botes fol e qesh aty e ashtu sic me pelqen mua e jo ashtu sic mendon e do ti!!!

Hajde se si shume rendesi te dhash fundja qe te kthej pergjigje pa le...


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 21:39
Message reputation : 100% (1 vote)
Albo shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:E imagjinoni cdo benin Shqiptaret nese kishin ne burget e tyre nje grek besoj? Jo vetem ate (Grekun) por edhe nenen ne soj e sorrollop madje!!  grrrr 

Upssss sory  kyyyy 
Je nje cupkeline qe ke probleme mendore.

Sinqerisht
Sinqerisht


E qesh.

Mos u merr me mua se ta thash,por me veten nga veprimet tua.

S'ka hapesire ironie,sepse e qeshmja deshmon tjetren.

Ne nje forme apo tjetren do te ballancosh kafsherine,edhe injorancen e tyre.

Mos insisto me sepse je per keqardhje,edhe do ndihesh keq. Merzitur  cyc


Nuk do t'i pergjigjesha kesaj teme, por shikoj se budallalleku ka mare kulmet!!!

More "ish" i nderuar Albo (se nder keto qe shkrove ja vure vizen nderit), po bene buje nje lajm qe thote se si nje fajtor e pesoi ne menyre c'njerezore vdekjen e tij...

Pse nuk beni buje per te pafajshmit qe e pesojne vdekjen e tyre nga plote rrethana te tjera mundesishte njerezore por jo natyrore?!

Sipas kesaj buje, vlen qe shqiptarit tja qajme hallin vetem nese eshte fajtor dhe i vdekur?!

Pse nuk i drejtoheni grekut per kete veper c'njerezore penale?!

Ketu shqiptari vret shqiptarin, cfare te mete mendore kishte mendimi nese greku ndodhej ne burgjet shqiptare?!

Pse nuk shikoni qe nuk ja mban by-tha qeverise shqiptare te kapi nje grek apo nje serb e ta vendosi ne burg qe prej tyre po mjeron Shqiperia (mos me be te sjell fakte), por shtirresh kaq keq perdrejt nje krahasimi te pergjigjur?!

Pra, mos u tall o Albo!!!


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën 6ds9w0
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 22:05
Pikerisht Luan me plotesove e mua ne ate qe desha te shpreh por qe shkrimi i anetarit Albo me beri ti drejtohem ndryshe,,,Shume bukur ke fol po na prishin pune Greket sepse vrane nje te burgosur qe kush e di krimet qe kish bere e qe ishte futur ne burg se po mundohen ta nxjerrin engjull...ke??


Si perfundim Princo e luani do perjashtoheni...plz!!!


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 22:38
AnGeLiC shkruajti:Ore Albo ke probleme mendore ti apo si?

KUJDES,SI PO ME DREJTOHESH PO TE DREJTOHEM E UNE!

Po kush po meret me ty qe mendon se i gjithe njerezimi rrotullohet mbas teje e atyre qe thua mor zoteri! Je ti qe po meresh e po me replikon mua e se kupton!

Cfare te bej te flas ate qe te pelqen ty te lexosh apo pseudo patrioteve ketu sepse keshtu i bie te jem nje Shqiptare e vertete per opinionin tuaj e te kujtdo ketu! Jo ore kam lirine te flas e te shprehem ashtu si une i mendoj e i ndjej gjerat,te jem thjeshte vetvetja pa ndikime,pa friken e paragjykimeve apo te intereseve forumore..

U kuptuam?

Ja se po ze te qaj se po me shan xhaxhi aman  :sad26: 

Opo cja fut kot por kot fare disa here aman!

Degjo aty te thote burri i botes fol e qesh aty e ashtu sic me pelqen mua e jo ashtu sic mendon e do ti!!!

Hajde se si shume rendesi te dhash fundja qe te kthej pergjigje pa le...
Ne turturat c'njerezore s'ka vend hapesira per te qeshur ,sikurse e beni ju.
Problemi juaj eshte sepse do ballanconi veprimet c'njerezore te gardianeve greke,me supozimet tua nqs do ishin shqiptare.

Per tjerat s'po te them gje,sepse i kam thene.

Gomarlleqet lapsi i shkruan.

Luan!
S'pres komplimenta nga ti,apo askushi ketu.

Jemi ndryshe,madje shume ndryshe.

Tashme je djale i mire,,,,,,,,,,,per pak vemendje.

Klm
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 22:50
Albo shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:Ore Albo ke probleme mendore ti apo si?

KUJDES,SI PO ME DREJTOHESH PO TE DREJTOHEM E UNE!

Po kush po meret me ty qe mendon se i gjithe njerezimi rrotullohet mbas teje e atyre qe thua mor zoteri! Je ti qe po meresh e po me replikon mua e se kupton!

Cfare te bej te flas ate qe te pelqen ty te lexosh apo pseudo patrioteve ketu sepse keshtu i bie te jem nje Shqiptare e vertete per opinionin tuaj e te kujtdo ketu! Jo ore kam lirine te flas e te shprehem ashtu si une i mendoj e i ndjej gjerat,te jem thjeshte vetvetja pa ndikime,pa friken e paragjykimeve apo te intereseve forumore..

U kuptuam?

Ja se po ze te qaj se po me shan xhaxhi aman  :sad26: 

Opo cja fut kot por kot fare disa here aman!

Degjo aty te thote burri i botes fol e qesh aty e ashtu sic me pelqen mua e jo ashtu sic mendon e do ti!!!

Hajde se si shume rendesi te dhash fundja qe te kthej pergjigje pa le...
Ne turturat c'njerezore s'ka vend hapesira per te qeshur ,sikurse e beni ju.
Problemi juaj eshte sepse do ballanconi veprimet c'njerezore te gardianeve greke,me supozimet tua nqs do ishin shqiptare.

Per tjerat s'po te them gje,sepse i kam thene.

Gomarlleqet lapsi i shkruan.


Qesha me krahasimin qe bera e jo me torturat apo sjelljen rraciste te gardianeve qe kane ndaj Shqiptareve,por qe nga ana tjeter profesioni kerkon te jesh ashtu!

Pse,cudia ku eshte? Ketu po masakrojne e vrasin te burgosurit Shqiptare apo individe te Shqiperise sepse srane dakort per nje marreveshje ose sepse kane fuqine e ska ligj per ti denuar e ti me flet per gardianet Grek qe cfare te kane fundja!!

Nese sthua fol me bukur atehere ne ato qe thua se sjam si "cupkelinkat" qe je mesuar e ke pasur te besh deri me sot!


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 22:54
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Shq
Qesh tashme serish qesh!
Kanibalet,edhe shpirtkazmet qeshin,por kur qesh nje femer eshte e dhimbshme x2 sepse paraqet rrezikshmeri.

Per justifikimet --------------------------------------------
Ariol11
Ariol11
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 2251
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Lushnje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/10/2012

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 22:54
AnGeLiC shkruajti:E imagjinoni cdo benin Shqiptaret nese kishin ne burget e tyre nje grek besoj? Jo vetem ate (Grekun) por edhe nenen ne soj e sorrollop madje!!  grrrr 

Upssss sory  kyyyy 
Nuk besoj se do benin gje se e di une nje grek qe ishte ne burgun e kosoves ne ebasan qe ishte kapur pe vjedheje me te madhe se sa shqiptari ,,,prandaj mos u shpreni vetem me nje shpreje gjithmon,,,E imagjinoni cdo benin Shqiptaret  po ta bente nje grek kete ne shqiperi...


. . Kur nje Dashuri mbaron Nje nga te Dy vuan' , Nqs nuk vuan asnje , Nuk ka filluar kurre , Nese vuajn te dy nuk ka Mbaruar...
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën 357poci
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 23:04
Ariol11 shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:E imagjinoni cdo benin Shqiptaret nese kishin ne burget e tyre nje grek besoj? Jo vetem ate (Grekun) por edhe nenen ne soj e sorrollop madje!!  grrrr 

Upssss sory  kyyyy 
Nuk besoj se do benin gje se e di une nje grek qe ishte ne burgun e kosoves ne ebasan qe ishte kapur pe vjedheje me te madhe se sa shqiptari ,,,prandaj mos u shpreni vetem me nje shpreje gjithmon,,,E imagjinoni cdo benin Shqiptaret  po ta bente nje grek kete ne shqiperi...

Mire se u gedhive Albert me rastin tend

Ketu flasim per kriminele,drogaxhinj,njerez matrapaze qe shesin mish njeriu e ti flet per nje grek ne Shqiperi qe e paskan kapur te vjedh e me the te thash e qe askush se verteton kete dhe qe se dime te verteten krejt! Futja sa per te postuar dicka,,,

Pastaj kujt ja mban mo te torturojne Greket se kane qeveri keta ndoshta jo ne nivelin e duhur por qe si qeveria Shqiptare nuk jane..Ja le te matet qeveria Shqiptare te kerkoje te drejtat e saj per nje kombes Shqiptare,ku jane?

Me fjale jemi trima ne


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 23:11
Albo shkruajti:
Qesh tashme serish qesh!
Kanibalet,edhe shpirtkazmet qeshin,por kur qesh nje femer eshte e dhimbshme x2 sepse paraqet rrezikshmeri.

Per justifikimet --------------------------------------------

Kur e vrau gardianin kishte shpirt ky,kishte meshire qe fundja qe se lejonin te shihte nenen e tij sja kish fajen gardiani se thjeshte nje punonjes ishte aty...Morri ate qe meritonte thjeshte...te flisnim per te tjera e te tjera padrejtesi qe na behen e torturat qe kalojme nga autoritet Greke njerez te pafajshem qe shkojne per kafshaten e gojes aty po ....jo urrejtje por me vjen ti vras per se gjalli Greket e kedo qofte...por ketu e drejta te thuhet edhe pse na dhemb...


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 23:16
Message reputation : 100% (1 vote)
Germo Tare germo!

S'ke faj ti,por kam faj une qe shkruaj me ty.

Ik tani se na mbushe mendjen me perceptimet tua qesharake.

Ne nje ane qesh me krahasimin e bere,edhe ne tjetren na thua mire ia bene.

Tipike llogjike greke( ΧΡΥΣΑΥΤΙΚΟ)!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 23:19
Ashtu sepse e verteta gjithmone dhemb!

Mire qe kuptove kush po meret me ke me ne fund!

By


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Ariol11
Ariol11
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 2251
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Lushnje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/10/2012

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 23:24
AnGeLiC shkruajti:
Ariol11 shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:E imagjinoni cdo benin Shqiptaret nese kishin ne burget e tyre nje grek besoj? Jo vetem ate (Grekun) por edhe nenen ne soj e sorrollop madje!!  grrrr 

Upssss sory  kyyyy 
Nuk besoj se do benin gje se e di une nje grek qe ishte ne burgun e kosoves ne ebasan qe ishte kapur pe vjedheje me te madhe se sa shqiptari ,,,prandaj mos u shpreni vetem me nje shpreje gjithmon,,,E imagjinoni cdo benin Shqiptaret  po ta bente nje grek kete ne shqiperi...

Mire se u gedhive Albert me rastin tend

Ketu flasim per kriminele,drogaxhinj,njerez matrapaze qe shesin mish njeriu e ti flet per nje grek ne Shqiperi qe e paskan kapur te vjedh e me the te thash e qe askush se verteton kete dhe qe se dime te verteten krejt! Futja sa per te postuar dicka,,,

Pastaj kujt ja mban mo te torturojne Greket se kane qeveri keta ndoshta jo ne nivelin e duhur por qe si qeveria Shqiptare nuk jane..Ja le te matet qeveria Shqiptare te kerkoje te drejtat e saj per nje kombes Shqiptare,ku jane?

Me fjale jemi trima ne
Po ku e di ti se cishte ai?


. . Kur nje Dashuri mbaron Nje nga te Dy vuan' , Nqs nuk vuan asnje , Nuk ka filluar kurre , Nese vuajn te dy nuk ka Mbaruar...
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën 357poci
Ariol11
Ariol11
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 2251
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Lushnje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/10/2012

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Sun 6 Apr 2014 - 23:40
Ariol11 shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:
Ariol11 shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:E imagjinoni cdo benin Shqiptaret nese kishin ne burget e tyre nje grek besoj? Jo vetem ate (Grekun) por edhe nenen ne soj e sorrollop madje!!  grrrr 

Upssss sory  kyyyy 
Nuk besoj se do benin gje se e di une nje grek qe ishte ne burgun e kosoves ne ebasan qe ishte kapur pe vjedheje me te madhe se sa shqiptari ,,,prandaj mos u shpreni vetem me nje shpreje gjithmon,,,E imagjinoni cdo benin Shqiptaret  po ta bente nje grek kete ne shqiperi...

Mire se u gedhive Albert me rastin tend

Ketu flasim per kriminele,drogaxhinj,njerez matrapaze qe shesin mish njeriu e ti flet per nje grek ne Shqiperi qe e paskan kapur te vjedh e me the te thash e qe askush se verteton kete dhe qe se dime te verteten krejt! Futja sa per te postuar dicka,,,

Pastaj kujt ja mban mo te torturojne Greket se kane qeveri keta ndoshta jo ne nivelin e duhur por qe si qeveria Shqiptare nuk jane..Ja le te matet qeveria Shqiptare te kerkoje te drejtat e saj per nje kombes Shqiptare,ku jane?

Me fjale jemi trima ne
Po ku e di ti se cishte ai?http://www.tovima.gr/society/article/?aid=584367&h1=true#commentForm


. . Kur nje Dashuri mbaron Nje nga te Dy vuan' , Nqs nuk vuan asnje , Nuk ka filluar kurre , Nese vuajn te dy nuk ka Mbaruar...
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën 357poci
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Mon 7 Apr 2014 - 0:06
Ariol11 shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:
Ariol11 shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:E imagjinoni cdo benin Shqiptaret nese kishin ne burget e tyre nje grek besoj? Jo vetem ate (Grekun) por edhe nenen ne soj e sorrollop madje!!  grrrr 

Upssss sory  kyyyy 
Nuk besoj se do benin gje se e di une nje grek qe ishte ne burgun e kosoves ne ebasan qe ishte kapur pe vjedheje me te madhe se sa shqiptari ,,,prandaj mos u shpreni vetem me nje shpreje gjithmon,,,E imagjinoni cdo benin Shqiptaret  po ta bente nje grek kete ne shqiperi...

Mire se u gedhive Albert me rastin tend

Ketu flasim per kriminele,drogaxhinj,njerez matrapaze qe shesin mish njeriu e ti flet per nje grek ne Shqiperi qe e paskan kapur te vjedh e me the te thash e qe askush se verteton kete dhe qe se dime te verteten krejt! Futja sa per te postuar dicka,,,

Pastaj kujt ja mban mo te torturojne Greket se kane qeveri keta ndoshta jo ne nivelin e duhur por qe si qeveria Shqiptare nuk jane..Ja le te matet qeveria Shqiptare te kerkoje te drejtat e saj per nje kombes Shqiptare,ku jane?

Me fjale jemi trima ne
Po ku e di ti se cishte ai?

Sapo ma the ...

Ta kam sjell ne shqip ta kuptosh me mire se si eshte torturuar skam nevoje te lexoje edhe Gr per tu bindur!


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Mon 7 Apr 2014 - 7:49
N,q,s rafmetliu ishte krimibel.
Imagjino kriminelet qe ka shteti grek.
I ka me poste neper burgje si police e gardiane.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21429
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Mon 7 Apr 2014 - 13:21
Albo shkruajti:

Luan!
S'pres komplimenta nga ti,apo askushi ketu.

Jemi ndryshe,madje shume ndryshe.

Tashme je djale i mire,,,,,,,,,,,per pak vemendje.

Klmhttps://engjujtshqipetare.forumotion.com/t6059-pse-e-lejuam-qe-shqiptaret-te-ndaheshin#653305
Kushtrimi4 shkruajti:dhe une po kthehem ne teme SHiptaret nuk jan ndo me deshir por i ndan fuqit e mdha ore Luan grrrr


O Albo!!!

Ketu po qeshin qe na ndane Shqiperine, ndersa ti nuk di se c'flet!!!

Ketu Greqia MASAKROI  Camerine, e ju e qepni!!!

Dhe shisni por& duke i qare hallin nje krimineli!!!

Nuk i vleresoj veprimet c'njerezore greke qe viktima pesoi, por jo t'i qahet halli fajtorit (ne fund te fundit) ndersa te pafajshemit Came shikojne goxha SHQIPERI sot qe po QESH dhe nuk ja qan hallin!!!

Une nuk shes komplimenta, po edhe komplimenta te preses ti "i nderuar" duhet KOMPLET MENDJA, e more vesh kush shet KOMPLIMENTA?...

Ndaj, perqendroje vemendjen me sakte e mos fol per carte!...


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën 6ds9w0
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Mon 7 Apr 2014 - 21:33
Zbulohen fotot e dhomës horror ku u torturua Kudret Kume

Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Kareli%20gee1111
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Kareli%2022gttyrt2
Nikoleta Kovaçi

Prokuroria greke duket se është i vetmi organ që po lufton me makabritetin e qelisë në të cilën iu mor jeta shqiptarit nga gardianët e burgut të Nigritas. Hetimet intensive kanë bërë që të listohen plot 15 persona, që priten që nesër të dalin para gjykatës, ndërsa gjithë faji i ngjarjes horror është shkarkuar mbi dy gardianë, emrat e të cilëve janë dëshmuar tashmë nga personat nën hetim. Njëkohësisht bëhet e ditur se ekspertët e hetimit kanë marrë në duar jo vetëm pamjet filmike për gjithçka ka ndodhur në atë sektor të burgut në të cilin u masakrua deri në vdekje Kudret Kume, por edhe kanë fiksuar në aparatin e tyre edhe pamje nga qelia e torturave. Mediat greke ditën e djeshme kanë publikuar pamjet horror të qelisë, nga ku janë gjendur të pashlyera gjurmët e gjakut, të rrobave dhe të sendeve të tjera të cilat janë përdorur për dhunën ndaj 43-vjeçarit.

Nga dëshmitë që ka mundur të mbledhë hetimi vendas është mësuar se gardianët, të cilët kanë marrë edhe urdhrin e drejtorit të Nigritas për të kryer aktin barbar, hetuesit kanë zbuluar se përgjatë gjithë torturimit të shqiptarit gardianët kanë përdorur ujë duke e hedhur mbi trupin e tij dhe ndërkohë kryenin edhe goditje të panumërta. Shqiptari është rrahur i zhveshur, ndërsa gardianët përgjatë torturave i kanë shkulur edhe thonjtë e këmbë dhe të duarve, ndërkohë që ekspertët tanë kanë zbuluar se Kume ishte keqtrajtuar edhe në pjesën e thembrës. Të gjitha këto tortura deri në vdekjen e tij kanë ndodhur në qelinë që njihet si dhoma e frigoriferit.

Aktakuza për gardianët vrasës

Agjencia zyrtare e lajmeve, ANA-MPA, që ka siguruar një kopje të aktakuzës, bën me dije se hetuesja Jeorgjia Tutuntzi i akuzon 15 të pandehurit si protagonistë në torturimin e të burgosurit shqiptar, tortura që përfundimisht çuan në vdekjen e tij. Sipas aktakuzës, të gjithë ata, për më shumë se dy orë e torturuan “vazhdimisht dhe në mënyrë sistematike” Ilia Karelin, me qëllim që ta ndëshkonin për vrasjen e kolegut të tyre grek, Jorgos Tsironis, më 25 mars, në burgun e Malandrinos. Gjithë të pandehurit, 12 gardianë, një rreshter, një tetar dhe një nga rojet e jashtme të burgut, e lagnin vazhdimisht me ujë Karelin, me qëllim që goditjet e tyre të shkaktonin sa më shumë dhimbje. “Duke vepruar të gjithë së bashku, ju e goditnit Ilia Karelin me grushte, me shkelma, me një çarçaf të modifikuar në hobe që kishte nyje të shumta, me gjatësi rreth 50 cm; e goditnit në pjesë të ndryshme të trupit, në shpinë, në këmbë, kryesisht në shputat dhe në pulpat, në gjoks, në bark dhe në kokë, duke e lagur njëkohësisht me ujë, me qëllim që goditjet të shkaktojnë sa më shumë dhimbje”, nënvizon aktakuza.

Aktakuza vë në dukje se torturimi i Karelit zgjati nga ora 15:37 deri në 18:38, në dhomën e pritjes të burgut të Nigritas, dhomë që thirret si “frigorifer”, në gjuhën e gardianëve. Aty Karelin e vendosën sapo mbërriti në burgun e Nigritas, deri sa të kryheshin disa punime teknike në qelinë ku do të dërgohej përfundimisht. Sipas aktakuzës, si rezultat i torturave Karelit iu shkaktuan plagë të shumta dhe fraktura, si dhe thyerje të kafazit të kraharorit. Kjo thyerje, nga ana e vet, ka shkaktuar filtrimin e hemorragjisë në indet e buta, duke shtypur zemrën gjatë lëvizjeve respiratore dhe lëvizjeve të trupit. Sipas akuzës, thyerja e kafazit të kraharorit, ndërthurur me aktet e torturës, “ishte e mundur të sillte dhe përfundimisht solli vdekjen për shkak të aritmisë (çrregullim i rrahjeve të zemrës)”.

Të martën gardianët në Gjykatë

Ditën e nesërme pritet të dalin para gjykatës të akuzuarit e prokurorisë greke për tu njohur me akuzuar e ngritura në lidhje me skandalin që tronditi sistemin e drejtësisë greke. Sipas informacioneve më të fundit që vijnë nga Greqia bëhet me dije se vetëm një nga të gjithë gardianët që është ndodhur në turn gjatë aktit kriminal të policisë së burgjeve, ka rezultuar i papërfshirë në dhunën e ushtruar ndaj shqiptarit, ndërkohë që ky gardian është edhe personi që pretendon se e ka ruajtur shqiptarin që mos ta dhunonte kush në qelinë e tij, qeli në të cilën shqiptari është hedhur i pajetë. Ndonëse ende nuk është publikuar ora në të cilën ka ndërruar jetë Kume, por të dhënat flasin se gardianët me urdhrin e drejtorit e kanë torturuar derisa ka dhënë shpirt në duart e tyre. E pavarësisht fakteve tronditëse, ende asnjë autoritet kompetent shqiptar nuk ka reaguar në lidhje me krimin monstruoz dhe të pashembullt të paktën për vendet e BE-së. shekulli.


Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

prej Mon 7 Apr 2014 - 23:01
- Sa shteti i drejt ky far  Greku  e shihni edhe ju..!?


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën J5zhxd
Sponsored content

default Re: Ekspertiza: Shqiptarit të vrarë në burgun grek i shkulën zemrën

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi