Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default A mund të komunikojnë njerëzit dhe delfinët?

prej Sat 5 Apr 2014 - 23:40
A mund të komunikojnë njerëzit dhe delfinët? Delfinet
Shkencëtarët kanë zhvilluar një mjet dëgjimi për delfinët që e kanë instaluar në algat e Detit duke u përpjekur kështu të arrin në ndonjë komunikim me ta në të ardhmen.
Ne heqim në këtë univers për të gjetur prova për inteligjencën jashtë-njerëzore, duke investuar në vetën tonë dhe shpresuar që mund të takohemi me qenie të tjera në ndonjë planet tjetër – por kur ne jemi në burg, torturohemi, vrasim dhe hamë inteligjencën e speciave të tjera në tokë, kush mund të fajësohet nëse ata nuk dëgjojnë thirrjet tona?

Ka një lëvizje për të ndryshuar mënyrën se si ne i trajtojmë format e tjera inteligjente jo njerëzore, por fraza “të drejtat e balenës”, s’është edhe që shumë që disa njerëz janë të familjarizuara më to.

Kjo ndoshta për shkak sepse inteligjenca e plotë e delfinëve nuk mund të na demonstrohet neve në atë mënyrë që shumica e jo specialistëve mund ta kuptojnë.

Kjo duhet të ndryshojë sa më shpejtë që mundet pasi që delfinët ndoshta mund të na flasin direkt, kështu një shkencëtarë i përkushtuar mund të kalojë dekada të jetës së tyre për t’u përpjekur që ta bëjnë këtë. Njëri nga më të përkushtuarit është projekti “Delfinët e egër” i Denise Herzing, e cila në një fjalim të saj një vit më parë rreth përpjekjeve multi dekadeshe punojë për të zhvilluar një bashkëbisedim njeri-delfin.

Duke ju falënderuar punës së Herzing dhe hulumtuesve të tjerë, puna tani paraqet një metodë të përkthimit që duhet të bëhet në mes të delfinëve dhe njerëzve që quhet “Telemetria e dëgjimit të balenave” (CHAT), një mjet ku delfinët tani duket se kanë mësuar suksesshëm metodat e përsëritura të fishkëllimës njerëzore që është krijuar për t’ju referua një mjeti nga algat e Detit.

Nuk është një monolog i Hamletit ky, por qon të ideja që delfinët mund të komunikojnë në ndonjë përmbajtje të veçantë gjuhësore – përmbajtje që përfshinë një shkallë të caktuar logjike, një botë të brendshme të tyre dhe një rreth kompleks të tyre shoqëror. gazetaexpress.


A mund të komunikojnë njerëzit dhe delfinët? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi