Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Një katolik zviceran luftoi për Sirinë: S’jam më homoseksual, falë Islamit  Empty Një katolik zviceran luftoi për Sirinë: S’jam më homoseksual, falë Islamit

Mon 7 Apr 2014 - 23:08
Një katolik zviceran luftoi për Sirinë: S’jam më homoseksual, falë Islamit  Prifti-1
E pabesueshme por e vërtetë, një zviceran katolik sa është kthyer nga Siria, që ishte për disa muaj luftëtar i xhihadit në krah të opozitës, kundër diktatorit sirian Bachar el-Assad (“Un Suisse parti mener le djihad en Syrie“).
Kjo është dëshmuar sot nga mediat zvicerane. Për rastin në fjalë së fundit është duke u marrë Ministria Publike e Konfederatës zvicerane (MPC) ne Bernë, transmeton shkrimin agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.
Zvicerani 29 vjeçar pasi u konvertua nga katolik në musliman tha: Nuk jam më homoseksual, falë islamit.
Më konkretisht, sipas autoriteve helvetike , ky është rasti i parë që një zviceran i bashkohet grupeve islamiste në Siri për t’ju kundërvënë regjimit sirian të Bachar el-Assad.
Ai quhet Nicoal (29) dhe vjen nga qyteti Lausanne e Zvicrës. Sipas Minitrisë Publike ai pak para Krishtlindjeve në dhjetorin e vitit të kaluar u gjend në Siri, pikërisht në xhaminë Al-Aqsa në Jerusalem.
Ai madje e mohon dhe për këtë mision flet me krenari se ka shkuar të luftojë kundër njerëzve të këqinj në emër të Allahut. Sipas shërbimeve sekrete të Zvicrës rasti i Nocolas, nuk është i pari e as i vetmi që shkojnë nga ky vend për të luftuar në Siri.
“Nga vendi ynë për në Siri kanë shkuar rreth 15 persona..” ka deklaruar z. Felix Endrilich nga shërbimet e brendshme të sigurisë në Zvicër.
Një katolik zviceran luftoi për Sirinë: S’jam më homoseksual, falë Islamit  Prifti
Por kjo shifër sipas mediave zvicerane kap edhe më shumë deri në 50 sosh.
Në maj të vitit 2013 Nicolas ishte katolik. Për herë të parë ai shkeli në xhamin ë e Renans (VD) në Lausannes.
“Ishte ditë e madhe, e premte kur ai erdhi ne xhaminë tonë. Ai më kërkoi të konvertohet në islam..” i kujtohet imamit Ali Mohamed.
Sipas imamit të xhamisë çuditërisht ai asnjëherë nuk kishte folur për Sirinë as qe kishte zgjuar interesim për atë vend.
“Sikur të më kërkonte këshilla, sigurisht do ta këshilloja se ai vend nuk është për ty..” ka shtuar imami Mohamed.
Pas konvertimit në islam, sipas imamit të xhamisë së Ranans të Lausannes, Nicolas ka deklaruar se “nuk jam më homeseksual , falë islamit..”
Një xhihadist zvicerane në Siri i ka dhënë dëshmi të televizionin zviceran (RTS) duke përshkuar këtë gjë me keqardhje. Ai e shpjegon në mënyrë të veçantë se kanë qenë të indoktrinuar në internet, ku djaloshi i ri thotë se ai ka ikur për në Siri për të mbrojtur popullsinë.
“Në atë kohë, për mua kjo ishte një xhihadi legjitim, për të luftuar kundër regjimit Bashar i cili po përdor armë kimike kundër popullatës së pa mbrojtur…”
Ai ka refuzuar më pas të luftojë dhe zgjodhi të kthehet në Zvicër. ..
“Ishte muaj e ferrit. Unë nuk di çfarë të flas veç për gjëra të tmerrshme që kam përjetuar atje.” ka thënë ai.


http://www.gazetaexpress.com/lajme/nje-katolik-zviceran-luftoi-per-sirine-sjam-me-homoseksual-fale-islamit-6930/
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Një katolik zviceran luftoi për Sirinë: S’jam më homoseksual, falë Islamit  Empty Re: Një katolik zviceran luftoi për Sirinë: S’jam më homoseksual, falë Islamit

Mon 7 Apr 2014 - 23:13
Edhe pse nuk i besoj kesaj  gazete por me erdhi dicka intersante andaj e solla ketu..!!
Alex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

Një katolik zviceran luftoi për Sirinë: S’jam më homoseksual, falë Islamit  Empty Re: Një katolik zviceran luftoi për Sirinë: S’jam më homoseksual, falë Islamit

Mon 7 Apr 2014 - 23:18
Message reputation : 100% (1 vote)
Princo shkruajti:Edhe pse nuk i besoj kesaj  gazete por me erdhi dicka intersante andaj e solla ketu..!!
Nuk te erdhi si dicka interesante, po je nje kokrra e provokatorit ti Princ djali.. me keq se celulistat je bo mer jahu
Sponsored content

Një katolik zviceran luftoi për Sirinë: S’jam më homoseksual, falë Islamit  Empty Re: Një katolik zviceran luftoi për Sirinë: S’jam më homoseksual, falë Islamit

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi