Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default FH: Maqedonia në nivel të njejtë si Kongo dhe Kenia për mediat

prej Tue 6 May 2014 - 13:58
Maqedonia së bashku me Kongon dhe Kenian ndajnë vendin e 122 në listën e vendeve për nga liria e shtypit, nënvizon raporti i Freedom House. Maqedonia radhitet me 57 pikë në listën e vendeve “pjesërisht të lira. Para Maqedonisë radhiten Tanzania, Nepali dhe Bregu i Fildishtë, bën të ditur raporti.
Këtë vlerësim ‘pjesërish të lira” ka edhe Kosova, Shqipëria dhe Greqia, mirëpo këto vende janë shumë më mirë të pozicionuara se Maqedonisë duke qenë në vendin 92, 98. Maqedonia është në vendin e parafundit, derisa pas saj është Turqia që radhitet me 41 pikë.
Në raport kritikohet gjendja e rëndë e mediave, kushtet e rënda, mungesa e sigurisë, rrogat e ulta si dhe presionet e pronarëve dhe redaktorëve të mediave ndaj gazetarëve. Si dukuri është edhe lidhja e drejtuesve të mediave me interesa politike dhe të biznesit. (INA)
FH: Maqedonia në nivel të njejtë si Kongo dhe Kenia për mediat MKD_SLOBODA


FH: Maqedonia në nivel të njejtë si Kongo dhe Kenia për mediat 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi