Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Dieta me hurma arabe, minus 4 kg/muaj pa asnjë vështirësi

prej Thu 10 Jul 2014 - 0:53
Dieta me hurma arabe, minus 4 kg/muaj pa asnjë vështirësi A4B717311F2EE9257E6E0DA930B2A7D9
Dieta me hurma arabe është një nga dietat që realizon rënien rreth 4 kg në peshë në muaj pa vështirësi duke respektuar dhe ruajtur zakonet
tuaja të të ushqyerit. Ajo “respekton” dobësinë e njerëzve të cilët hasin vështirësi për mbajtjen e dietave, duke mos kërkuar asnjë lloj sakrifice
dhe vetëdisipline për të ndjekur këtë dietë. Arsyeja?
Hurmat arabe kanë veti të fuqishme të ngopjes. Nuk gjendet asnjë ushqim tjetër që të ketë efekte më të fuqishme të ngopjes sesa hurma
arabe.

Sipas një kërkimi shkencor të realizuar nga spitali i Kërkimit dhe Edukimit Umraniye, është vënë re se pacientët të cilët konsumonin 3 hurma
një orë para vakteve ushqimore, konsumonin më pak ushqim, për shkak të reduktimit të oreksit dhe ndjesisë së ngopjes. Nga të dhënat,
është vënë re se pacientët në fund të muajit kishin rënë 4 kg.

Duke konsumuar hurma arabe, ka të ngjarë që tek disa persona të mos kenë dëshirë për të ngrënë vaktin. Kjo zgjidhje është mjaft e mirë dhe
rekomandohet, pasi hurma i ka të gjitha elementët e nevojshme për furnizimin e organizmit, edhe pse konsumohet në sasi të pakët. Tek
beduinët e shkretëtirës hurma dhe qumështi është ushqimi bazë (pa asnjë shtojcë tjetër ushqimore).

Nga ana tjetër, nuk duhet harruar asnjëherë se hurmat arabe kanë mjaft kalori. Kjo do të thotë se nuk duhet të konsumoni më shumë se 9
kokrra hurma arabe në ditë. Tejkalimi i kësaj norme mund të bëjë efektin e kundërt.

Përveç kësaj, hurma arabe është një produkt me vlera shumë të mëdha ushqyese. Ajo përmban vitamina A, vitamina B1, vitamina B6,
vitamina C, vitamina D, hekur, magnez, sodium, kalcium, zink, squfur, klor, etj. Megjithëse përmban mjaft karbohidrate (në 100 gr hurma
arabe gjenden 60 gr karbohidrate), ajo nuk përbën faktor risku për diabetikët, për shkak se përmban vetëm fruktoz. Edhe pse ka yndyra në
përbërjen e vet, hurma arabe nuk përmban aspak kolesterol. Për shkak të përbërjes së saj, hurma arabe parandalon sëmundjet e mëlçisë,
tonifikon muskujt, eliminon parazitët, lufton sëmundjet e tiroideve, forcon sistemin nervor, pastron veshkat dhe kanalet urinare, gjallëron
aktivitetin e trurit, etj./mjeksiaisame.


Dieta me hurma arabe, minus 4 kg/muaj pa asnjë vështirësi Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Dieta me hurma arabe, minus 4 kg/muaj pa asnjë vështirësi

prej Thu 10 Jul 2014 - 17:25
per qydi kjo siper hap dhe tema Arabe shum mire e keni kuptua se Hurma esht nje peme specifike sepse Zoti e krijoj per Muslimanet Arabe per ti zavensuar buken sepse Hurma esht ushqim i shendetshum dhe e zavenson ter ushqimin tjeter si ne e perdorimAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Dieta me hurma arabe, minus 4 kg/muaj pa asnjë vështirësi

prej Thu 10 Jul 2014 - 20:55
Kushtrimi4 shkruajti:Zoti e krijoj per Muslimanet Arabe

 Dieta me hurma arabe, minus 4 kg/muaj pa asnjë vështirësi 2585209286 


Dieta me hurma arabe, minus 4 kg/muaj pa asnjë vështirësi Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Dieta me hurma arabe, minus 4 kg/muaj pa asnjë vështirësi

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi