Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Të shpëtosh 7 jetë pas vdekjes

prej Thu 30 Oct 2014 - 14:51
Të shpëtosh 7 jetë pas vdekjes  Mjekja-organet
Më shumë se 100 000 burra, gra dhe fëmijë kanë nevojë të shpëtohen nëpërmjet transplantit të organeve. Përafërsisht çdo 5 minuta, një person i shtohet listës së atyre që kanë nevojë për transplant organesh.

Por, cilat organe mund të dhurohen falë zhvillimit shkencor dhe të teknologjisë?

Mjekja nefrologe Fjona Nasto përgjigjet: “Cdo organ mund të dhurohet kur bëhet fjalë për donatorë kadaverikë. Të gjithë ata që dëshirojnë të dhurojnë, pajisen me karta të posaçme për dhurim dhe kryejnë “check-up”-e të rregullta çdo 6 muaj për të parë gjendjen e organeve të tyre. Nëse dikush është bartës i një sëmundjeje të caktuar, nuk mund të dhurojë. Në Shqipëri nuk kemi struktura për të kryer transplante.”

Një organ dhurues shpëton deri në 7 jetë duke dhënë zemrën, veshkën, mëlçinë, mushkëritë, pankreasin, zorrët dhe timusin pas vdekjes.

Gjithashtu, mund të përmirësojë cilësinë e shumë të tjerëve duke dhuruar lëkurën, kornean e syrit, indet e kockave etj.

Cila është koha e mjaftueshme që organet mund të përdoren pasi personi ka ndërruar jetë?

“Në varësi të arsyes së vdekjes, koha shkon nga 6-24 orë. Brenda këtij afati kohor duhet bërë marrja e organeve për transplant dhe vendosja tek pacienti i ri”, shpjegon mjekja.

Spanja ka numrin më të lartë të donatorëve të organeve në botë që shkon rreth 36 të tillë për milion, ndërsa Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë 26 dhurues për milion. Shumë vende duan të ndjekin modelin e Spanjës për të rritur numrin e dhuruesve të organeve.


/ Top Channel


Të shpëtosh 7 jetë pas vdekjes  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi