Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Peshku që merr frymë në Tokë

prej Sun 14 Dec 2014 - 22:49
Peshku që merr frymë në Tokë Peshku2

BISCIR është emri i peshkut që ecën dhe merr frymë në tokë. Shkencëtarët kanë mundur të rikrijojnë peshkun e zhdukur 400 mln vjet më parë, nga aftësia për të ecur në tokë e të cilit lindën amfibët, reptilët dhe mamiferët tokësorë.

Kjo falë ndihmës së një peshku‘kontemporan’, i aftë për të marrë frymë edhe jashtë ujit.

Për një vit me radhë shkencëtarët vëzhguan aftësinë që peshku kishte për t’u zhvendosur edhe në tokë, në sajë të luspave të tij të forta dhe rezultatet e studimit i botuan në revistën shkencore ‘Nature’. 

Ky peshk i rrallë ‘laboratori’ jeton në lumenjtë afrikanë dhe quhet ‘Polypterus senegalus’ (BISCIR). Ai jeton në ujëra të cekëta me bazë ranore dhe aftësia e tij për të ecur edhe në tokë i dedikohet skeletit tepër elastik. 

Sipas shkencëtarëve, pikërisht kjo karakteristikë mund të ketë ndikuar edhe në kalimin e jetës nga oqeani në Tokë./albeu.com/


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Peshku që merr frymë në Tokë 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi