Shko poshtë
ganimet
ganimet
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
 <b>Mosha</b> Mosha : 48
<b>Postime</b> Postime : 43
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Aty ku shpirti imndjehet rehat
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/12/2014

default A vjen serbishtja nga gjuha shqipe?

prej Fri 26 Dec 2014 - 21:14
Message reputation : 100% (1 vote)
E folmjae shqipes ka ardh brez pas brezi deri ne ditet e sotshme,sigurisht se pergjat shekujve gradualisht nga brezi ne brez ka ardhur duke u pasuruar me fjale te reja ,si rezultat i zhvillimit teknologjik,bashkejeteses ne fqinjesi,ku permes shkembimeve tregtare dhe kontakteve me popuj tjer ,gjuhet u perafruan ,u ndryshuan por edhe u tjeersuan  ne kohe.Historia serbe .sikur kom nji bindje te plot se ata gjithkaje i dhen 'ngjurim'historis se tyre dhe gjithqka per histrin sherbehen me te pa verteta,sajesa,duke shfrytzuar histori te pa qena,mite e gjithqka tjeter.Ne shqiptarve na konsiderojn si popull inferior perderi sa veten e tyre e quajn popull superjor.Por sa mbeshtetet realisht pretendimi i tyre,pasi vetem nga kurjoziteti ne disa hulumtime te s'folmes se tyre qe njihet si serbo-kruate ose serbe,dhe shqipes se folmes popullore -krahinore,pa e nderlidhur ktu ne kte rast shqipen letrare bashkohore.
Shum fjal gjat hulumtimeve te mija te gjata ,me duken sikur kan nji llidhshmeri logjike.Per te ardhur si perfundim se shqipja ështe gjuha nëne e gjuheve qe sot na rrethjn ne fqinjesin tone..

Pa u thelluar me tej ne teme ,sepse kte tem po e hap vetem nga kurreshtja dhe te sjellen fjal qe mendojn se vertet etimologjin e kan ne shqipen e folme.Mund te sjellni fjal turke,greke,serbe etj.


Shqip ,fjala dham, ka kuptimin e fjales dhuruar,serbisht te njejtin kuptim ka fjala DAM
>>>>  O-eshte dhe qy,qy-re -sy-ri ,Fjala qy eshte me pa ,si psh qy-re ate etj serbisht syri.
rend ,rendi,serbisht rregull
rrjedhka rreke ,reke,,,,,,,,,,,ser.reka-lumi.Largimi largimi i Rr-s i dh-s dhe disa bashktinglloreve tjera ka ardhur edhe te nji tjetersim me i theksuar.Gjithnji e me shum po dyshoj se serbet kan ber nji histori me hamendsime por qe si do qe te jet ,shqipja eshte gjuha meme edhe e fqinjeve madje edhe ne ter kontinentin e vjeter-Evrope.
ganimet
ganimet
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
 <b>Mosha</b> Mosha : 48
<b>Postime</b> Postime : 43
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Aty ku shpirti imndjehet rehat
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/12/2014

default Re: A vjen serbishtja nga gjuha shqipe?

prej Fri 26 Dec 2014 - 21:37
Message reputation : 100% (1 vote)
nëna-...............................maj-ka aj qe te mban ne krah(majka)
do t'bej..............................da(C)ini -im
na,ne-ishim.......................nmashim(tanet(ose ne ishim ka kuptimin
shterngo..................................strogo diqka qe e rrept,serbet meq kan larguar  bashktinglloren rr edhe ka psuar nj ndryshim por jo ne thelb  kuptimin e fjales.
do t'bahem.............. da budem
druve...........................................................................................drvo
uk-----------vuk
qeni...........kafsh qe enet(shqip)..........pas ,kafsh qe te vie pas ose te shoqron.
gjarpri ne shqip zvaarranik qe gjarpron ,zmija zvarreanik qe ze-mije...z-mija
rrodh ,ka  prejardhje,ka origjin..............................................rod(H)i gjakut tone.
dhemb,zu....................................................................... qe zen,zub.
zemra,(zemra e tokes)zemla.....................................................toka
ky shi(SHI-H-UJ)...........................................................................kisha
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi