Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Në Stamboll do të ndërtohet kisha e parë në historinë moderne të Turqisë

prej Sun 4 Jan 2015 - 19:02
Një kishë do të ndërtohet në Yesilkoy, një nga lagjet e Stambollit. Lajmi u bë i ditur gjatë takimit midis kryeministrit turk, Ahmet Davutoglu dhe përfaqësuesive të komuniteteve fetare në Turqi, raporton agjencia "Anadolou". 
Bëhet fjalë për kishën e parë që do të ndërtohet në historinë moderne të Turqisë. Në takim u theksua se qeveria do të ndajë tokën për ndërtimin e kishës.
Përfaqësuesit e komuniteteve fetare theksuan se Turqia gjatë dekadës së fundit ka ndryshuar në mënyrë të dukshme qëndrimin e saj ndaj besimeve pakicë. Ata kujtuan se pjesëtarëve të komuniteteve fetare pakicë në Turqi u janë mundësuar shumë të drejta dhe liri.
Kryeministri turk ka bërë të qartë se pjesëtarët e të gjitha komuniteteve fetare në Turqi janë të barabartë, duke theksuar se të gjithë i përkasin Turqisë. Në takim morën pjesë patriarku ortodoks grek Phanar Bartholomew I, rabini kryesorë në Turqi Isak Haleva, kreu i zyrës turke për çështje fetare Mehmet Gormez dhe famullitari i kishës ortodokse armene Aram Atesyan. 


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi