Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Domethënia e kryqëzimit të gishtave për të patur fat by LajmeSot

prej Fri 30 Jan 2015 - 14:17
Domethënia e kryqëzimit të gishtave për të patur fat by      LajmeSot P-euml-rse-kryq-euml-zojm-euml-gisht-euml-rinjt-euml-p-euml-r-t-euml-patur-fat_hd-480x270 Ekzistojnë dy teori. E para e çon origjinën e këtij gjesti në traditat kulturore parakristiane të Evropës Perëndimore, sipas të cilave në pikën ku kryqëzoheshin gishtat qëndronin shpirtrat e mirë: kryqëzimi i gishtit tënd me atë të një miku nënkuptonte lutje për plotësimin e dëshirave të tij.
Për teorinë e dytë, disi më e besueshme, ky gjest lindi mes komuniteteve të parë kristianë, që ishin të detyruar ta predikonin në fshehtësi kultin e tyre.
Për të njohur njëri-tjetrin, të krishterët kryqëzonin gishtërinjtë me ata të një tjetër besimtari.
Në mënyrë të veçantë, ata bënin gishtin e madh dhe atë tregues në formë L-je: gishtërinjtë e mëdhenj kontaktoheshin mes tyre dhe me gishtërinjtë tregues të kryqëzuar formonin simbolin e peshkut (Ichthys, akronim i “Jezu Krishti, biri i Zotit Shpëtimtar”).
Gishtërinjtë e të njëjtës dorë nisën të kryqëzohen gjatë Luftës Njëqind Vjeçare (1337-1453) për të “thirrur” mbrojtjen hyjnore gjatë betejës.


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Domethënia e kryqëzimit të gishtave për të patur fat by      LajmeSot 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi