Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default “Pavarësia” në Preshevë, shqiptarët festojnë

prej Wed 30 Nov 2016 - 14:13
https://www.youtube.com/watch?v=GrhyGHeRlpE

Flamuri shqiptar në Preshevë, për këtë zakonisht shkohet në burg. Por, tani në këtë qytet ku jetojnë shqiptarët në Serbi Festa e Flamurit është pak më e lehtë. 28 nëntori gjithmonë lë një shije të keqe.

Veteranët e konfliktit të armatosur vendosin kurora lulesh.

Shqipërim Arifi, kryetar i Preshevës, thotë se kohëve të fundit qasja ka ndryshuar paksa ndaj shqiptarëve edhe pas takimeve të fundit Tiranë-Beograd.

“Kemi siguruar financime nga qeveria e Serbisë. Njëkohësisht është ndërtuar edhe një komunikim i shëndoshë mes komunave tona në Luginën e Preshevës dhe mes qeverisë e ministrive të ndryshme. Nëpërmjet kësaj qasje ne mendojmë se edhe të drejtat që na janë cunguar vite me radhë do t’i kërkojmë dhe t’i realizojmë”, shprehet Shqipërim Arifi, kryetar i Preshevës.

Shqiptarët festën e presin me gëzim, por gjithmonë ekziston droja e mbjellë ndër vite.

Shqiptarët në Serbi mund të përdorin flamurin kuq e zi, por vetëm nëse pranojnë që në të të bëjnë ndryshime dhe ta kenë flamurin e shqiptarëve të Serbisë, pak të ndryshëm nga ai i shtetit shqiptar.

/ Top Channel 


“Pavarësia” në Preshevë, shqiptarët festojnë 6ds9w0
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: “Pavarësia” në Preshevë, shqiptarët festojnë

prej Mon 12 Dec 2016 - 16:38
Dote bahet bashkimi me  kosoven  ligina e presheves edht pjesa  e  kodovesMbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi