Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Vleresime per shqiptaret

prej Sat 16 Apr 2011 - 4:15
Disa vleresime mbi shqiptaret si komb nga njerezit me te shquar te eres tone.

"Nje komb qe nxjerr njerez te medhenj eshte komb i madh."

Charls Sheryl1. Shqiptaret jane pasardhesit
e pellazgeve te famshem. Pellazget ne epokat primitive do te
kene populluar Epirin, Maqedonine, Greqine (Helladen dhe Peloponezin)
dhe shume vende te Italise.

Han Johan Georg Fon


2.Mbreti i pare i Trojes ka qene Dardani,
prandaj Priami, mbreti pasardhes dhe populli i tij quheshin dardane,
bij dhe bija te Dardanit. Ky popull indoeuropian qe shperngulur
ne drejtim te perendimit ne Azine e Vogel dhe lidhi fatin e vet
ngushtesisht me Trojen, nje nga portat e se ciles mori emrin
"Porta Dardane". Ndersa ngushtica prane gadishullit
Ballkanik u quajt Dardanele dhe, duke shkuar ne Perendim, krahina
shqiptare e Kosoves ne lashtesi, kishte emrin Dardania.

HOMERI

3. Dijetare serioze pohojne
me bindje qe ethni shqiptare ka pasur edhe Homeri, Aristoteli
dhe Hipokrati, "Ati i mjekesise"

EDWIN E.
JACQUES

4.Eneu, prijesi i dardaneve,
(ne krahinen shqiptare te Kosoves), qe luftoi si aleat i trojaneve
kunder grekeve, pas luftes se Trojes ( shek XII p.e.r) shkoi
ne Itali dhe themeloi qytetin Lavinium, kurse i biri, Aksiani,
ngriti qytetin Albano, qe te dy ne afersi te Romes.


Poema Iliada

5. Raca shqiptare ka nderin qe ka nxjerre Filipin e II, Leken e Madh, Aristotelin,
Akilin nga fisi i Molloseve, Pirron dhe mbretereshen Teute, qe
guxoi ti beje balle Republikes Romake, fuqise ushtarake me te
madhe te kohes.

Dora D'Istria
(Elena Gjika)


6. Roma eshte themeluar nga refugjate
te ardhur nga Troja. Themeluesit e Romes, Romulusi dhe Remusi
ishin bij te bijes se Eneut, me fjale te tjera ishin dardane
e, rrjedhimisht pellazge.

Dionisi i Halikarnasit


7. Per aftesite e tij ushtarake, per
trimerine dhe vleren personale, Pirroja(319 - 272 p.e.r) u quajt
per nje kohe te gjate i pari midis mbreterve te kohes se tij.


Plutarku

8. Konstandin
Klori lindi i ne Ilirikun lindor dhe ishte i biri i nje fisniku
dardan i quajtur Eutrop. Ne vitin 292, u emerua Cezar nga kolegu
i tij ilir, Diokleciani, i dhane nen zoterim Britanine, Galine
(Francen) dhe Spanjen. Pas nje fushate trevjecare, ai arriti
te rivendose autoritetin e Romes mbi Britanine. Po aq i suksesshem
ishte edhe kunder fiseve luftarake alemane(gjermane) ne kufirin
lindor me Galine. Pas abdikimit te Dioklecianit nga froni, ai
u be August.

EDWIN E. JACQUES


9. Konstandini i mbiquajtur " I Madh", ishte
djali i pare i Konstandin Klorit. Ai lindi ne Niassus (sot Nish)
te Moesise ne Ilirikun Lindor. Luftoi perkrah te atit, i cili
u vra ne betejen fatale te Jorkut(Britani). Konstandini u be
Cezar (306) dhe pastaj August (308). Ne vitin 324
ishte i vetmi perandor i Romes. Ai e shpernguli seline e perandorise
nga Roma ne Bizant, te cilit i dha emrin e vet, Konstandinopoje.
Konstandini u pagezua nga historiani kishtar me origjine shqiptare,
Eusebi, pak kohe para vdekjes, me 337. Fronin e trasheguan tre
bijte e tij: Konstandini, Konstandi dhe Kostani. Ky i fundit
trashegoi Ilirikun, Italine dhe Afriken.

EDWIN E. JACQUES
10.Me i madhi nga te gjithe perandoret
bizantine ka qene Justiniani (527 - 565), i cili rridhte nga
prinder ilire dhe ishte pasuesi i xhaxhait te vet, Justinit.
Justiniani kishte fituar fame te pavdekshme ne kater fusha: te
luftes, te arkitektures, te drejtesise dhe historise kishtare.
Bota i detyron atij Shen-Sofine.

Edith Durham


11. Sic duket nga e gjithe bota, Gjergj
Kastrioti, Skenderbeu, eshte nje nga me te persosurit e me te
medhenjte mjeshter lufte, te te gjitha koherave.

Fallmerayer


12. Po te kishin qene perandoret greke si Skenderbeu, Perandoria e Lindjes do te kishte shpetuar.

Volter
13. Luftetari me i dobet i shqiptareve eshte me trimi ne fushen e luftes, tamam sikur te kishte lindur kalores i hipur mbi kalin legjendar.

Kemal Pashe Zade14. Numri i shqiptareve qe arriten ne majen e pushtetit administrativ nuk eshte i mahnitshem. 23 vezire ose kryeministra me origjine shqiptare drejtuan punen e perendorise osmane qe nga viti 1500. Keta vezire te medhenj ishin me prejardhje nga vende te tilla si Ohri, Arta, Manastiri, Pojani i Korces, Vlora dhe Berati. Nder ta spikaten tre, te cilet e ngriten Turqine ne majen e fames ushtarake: Sinan Pasha, Ferhat Pasha dhe Kuprili Pasha.

Osman Zade Naib15. Me 1486, Shqiperia i dha Patriarkanes se Kishes Lindore te Stambollit, Patriarkun Nifoni (ish mitropoliti i Selanikut), i cili kishte lindur ne More nga nje nene greke dhe baba nga nje oxhak i shquar shqiptar.

B. G. Neibuhur16. Gjergj Basta, strateg dhe teoricien i shquar, lindi rreth vitit 1550. Gjyshi i tij, Andrea Basta, bashkeluftetar i Skenderbeut, ishte nga fshati Bastje, afer Butrintit te Sarandes. Gjergji ushehoqi me shume se 100 beteja ne krye te ushtrise se Spanjes ne Flander, Belgjike, Hollande e France si dhe ne krye te ushtrise se Gjermanise ne Hungari, Transilvani etj.
Per merita te shquara ushtarake arriti graden e larte ushtarake GJENERALISEM. Perandori gjerman ne 1605 e emeroi Kont te Perandorise se Shenjte Romake.17. Kombi Shqiptar i dha Romes nje Pape: princin Francesko Albani, i cili hipi ne fron ne 1700 nen emrin Klementi XI dhe mbreteroi per 21 vjet.

Papa Gjon Pali i II


 Vleresime per shqiptaret 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi