Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Receta te nryshme per BYREKE

prej Wed 20 Apr 2011 - 6:16
Byrek me gjize dhe qumesht
Receta te nryshme per BYREKE Byrek1

Përbërësit:
-4 gota uji miell
-5 vezë
-1 filxhan kafeje ujë
-1 luge çaji plot me kripe.
-1 gote ujë
-1 ½ gote niseshte

Perzierja për ta hedhur sipër petave:

200 gr djathe i bardhe ose gjize
50 gr djathe kaçkavall (une i hedh me shume se e kam qejfin kackavallin)
100 gr gjalpe ose margarine bimore
4 vezë
2 gota qumësht
½ tufe majdanoz ose koper

Grini djathrat dhe majdanozin apo kopren ose te dyja holle, shtoni sipër 4 vezet dhe gjizen, 100 gr gjalpe ose margarine te shkrire,
dy gotat e qumeshtit dhe lejini ne një vend jo shumë te fresket ne mënyrë qe të mos ngrijne.

Siper malit te miellit , mu ne mes hidhni 4 vezet , shtojini kripe dhe ujë dhe perzijeni mirë brumin. Mbulojeni me një picete te lagur dhe lijeni 15 minuta.Me pas merreni dhe punojeni sërish. Me pas lijeni sërish te mbuluar me pecete.

Mblidheni brumin ne trashesine 3 cm ne formë ruloje, pastaj priteni ne 10 copeza et vogla.
Perzijeni miel me niseshte dhe hidhni dhe pas niseshte mbi vendin ku do hapni brumin.Pastaj hidhni sërish miell me niseshte mbi brume dhe hapni 5 peta pernjehere.
Pastaj brumerat qe i keni ndare me dysh lerini për 1/2 ore poshtë një picete te lagur.

Si fillim hapini 5 petat veç e veç duke i hedhur sipër miell me niseshte.Pastaj vijini mbi njera tjetrën duke i hedhur niseshte me miell sipër.
Hapini te 5ta petat ne te njëjtën kohe .
Të njëjtën gjë perseriteni dhe me 5 petat e tjera.Ne një tenxhere te madhe vini 5 lt ujë , 2 luge gjelle kripe , 1 luge gjelle vaj dhe lereni te zihet. Ndërkohë lyeni më pak gjalpe një tepsi.

Ne fillim zjejini petat ne ujin qe valon , pas nja 2 minutash hiqini duke perdorur një kapese metalike te shesht dhe futini ne ujin e fothte. Pastaj prej andej hiqini me dorë dhe vendosini mbinje pecete.
Me pas vini një pete qe nuk është çare mbi tepsine e lyer me gjalpe, duke ja nxjerre anet jashtë tepsise.

Mbi çdo pete hidhni nga perzierja me qumësht qe keni bere , petet qe ngelen vendosini duke i zhubrosur mbi tepsi.
Ne fund fare kthejini anet e nxjerra jashtë tepsise se petes se pare dhe mbulon peten e siperme me to.
Hidhini pak yndyre sipër petave se fundmi.

Pastaj vijeni te piqet ne furren e ngrohur me pare , duke e lënë te piqet njërën anë një here dhe duke e kthyer mbrapsht pastaj për te pjekur anën tjetër, nese nuk ju pjek mire nga te dyja anet.


Receta te nryshme per BYREKE 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Byrek me spinaq

prej Mon 2 May 2011 - 6:31
Për 4-5 persona duhen:

Miell 3 gota uji, uje 300 gram, spinaq 1 kg, vezë 1 kokërr, djathë 100 gram, vaj 1/2 filxhan caji, kripë, piper
Në tavolinë ose tepsi hidhet miell, në mes hapet gropë ku hidhet ujë me pak kripë. Për 1 kg miell merret 550-600 gram ujë, megjthëse kjo varet nga lagështia e miellit. Duke e përzier nga mesi, zihet një brumë i fortë i cili punohet për 10 minuta, ndahet në kuleçë, mbulohet me picetë të lagur dhe lihen për 20-30 minuta që të fitojë elasticitet. Nga çdo kulaç bëhen petë të vogla, secila prej tyre spërkatet me niseshte dhe vendosen 3-4 copë mbi njëra tjetrën, pastaj hapen petët e zakonshme. Spinaqi për mbushje pastrohet, lahet dhe përvëlohet për 2-3 minuta në ujë të vluar e kripë, kullohet duke e shtrydhur, pritet dhe përzihet me djathë të thërmuar e vezë, shtohet kripë, piper dhe shtrohet në petë. Në tepsi të lyer me yndyrë shtrohet gjysma tjetër e petëve, duke i spërkatur secilën me yndyrë, mbi to shtohet mbushja e përgatitur dhe mbulohet me pjesën tjetër të petëve të spërkatura me yndyrë. Anët mbështillen nga brenda. Byreku spërkatet me yndyrë dhe piqet.


Receta te nryshme per BYREKE 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Byrek me kos dhe vezë.

prej Mon 2 May 2011 - 6:48
Materjalet per 4 persona:
1 kg miell i bardhë
½ kg kos
vaj ulliri
kripë, niseshte
30 – 40 gr gjalpe
4 – 5 vezë.

Pergatitja:
Përgatisim në fillim brumin duke përzier miellin me kripën dhe ujin (fillojmë me ½ gote ujë). Pasi të kemi rrahur brumin derisa të bëhet elastik e ndajmë në topa të vogla sa një mandarinë. I lemë të pushojnë duke i mbuluar me një pecetë dhe rrahim vezët, i përziejmë me kosin, vajin dhe pak gjalp dhe i hedhim kripën. Fillojmë të hapim topat e brumit: duke vendosur në fillim pak niseshte poshtë dhe pak sipër dhe i hapim me ndihmën e një okklai derisa peta të bëhet shumë e hollë, gati trasparente. Peta duhet të jetë 2-3 cm më e madhe se tepsia. E lyejmë tespinë me pak vaj dhe shtrojmë sipër petën. Të njëjtën gjë e bëjmë edhe me 4-5 topat e tjerë të brumit. Pasi të kemi shtruar edhe petën e 5 ose të 6 i hedhim gjysmën e kompostos, mund ti hedhim gjithë komposton, por në këtë rast duhet të hapim gjysmën e petave. Pasi të kemi mbaruar mbyllim bordet dhe hedhim vaj dhe pak gjalp mbi sipërfaqen e byrekut. E vendosim tepsinë të piqet në furrë në temperaturën 220°C.


Receta te nryshme per BYREKE 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Receta te nryshme per BYREKE

prej Mon 2 May 2011 - 7:07
Byrek me kos dhe veze

Përgatitja për 6 persona:

● 6 peta katrore të gatshme (mund ta bëni dhe me peta të rrumbullakëta nga të cilat madje mund të përfitoni dhe më shumë copa byreku, megjithëse më të vogla)
● 4 gota kos
● 3 vezë
● një filxhan kafeje vaj
● kripë

Përgatitja

Mund të përdorni spinaq, djathë,gjizë, spec, patate të ziera me kaçkavall, etj., por edhe pak susam të zi për t’ia hedhur petave sipër.

Në një tas hidhni kosin, vezët, vajin, kripën dhe përzieni mirë. Më pas vendosini petët një nga një dhe me një furçë kuzhine ose dhe me lugë shtrojeni masën me kos që përgatitet pak më parë në petat e byrekut siç duket dhe në foto.

Kur peta të ketë marrë një formë katrore të vogël siç duket dhe në foto, lyejeni më parë me shtresën me kos dhe më pas vini harxhin.

Pasi ta vini harxhin paloseni katrorin përgjysmë dhe pasi ta keni lyer trekëndëshin e sapoformuar me shtresën me kos, hidhini susam të zi sipër (mund t’i hidhni dhe susam në mungesë të susamit të zi).

Më pas vendoseni atë në tepsi dhe veproni kështu deri sa të mbaroni tërë petat.

Kujdes! Zgjidhni një tepsi të madhe, sepse copat e byrekut do fryhen shumë për shkak të kosit dhe vezës!


Receta te nryshme per BYREKE 6ds9w0
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Byrek me spinaq i Grekeve

prej Sat 16 Jul 2011 - 17:25
Receta te nryshme per BYREKE Watermark_F3953703jpg_img_308x0 Receta te nryshme per BYREKE Trans

Përbërësit për 12 copë:

 • 1 pako spinaq ngrirë (rreth 450 g) në pjesë të
 • 2 qepë
 • 2-3 karafil hudhër
 • 2 lugë vaj + 5 lugë
 • 750 g tokë viçi
 • Kripë
 • Piper
 • 200 g djathë feta
 • integruar arrëmyshk
 • 1 veze (madhësia M)
 • 3 lugë qumësht
 • 1 pako (250g, 10 fletë) phyllo strudel brumë ose yufka të freskëta (në frigorifer)
 • 2 lugë breadcrumbs
 • rreth 1 farat e susamit lugë gjelle për spërkatje
 • Yndyrë për formën
Përgatitja e Spanakopita (byrek me spinaq greke hack)
Spinaq
dhe 100 ml ujë, të mbuluar ngrohje rreth ngrohjes mesme për rreth 16
minuta. Atëherë vetëm vlim, nxitje disa herë. Hidh në një sitë dhe
kullimin mirë. Peel dhe pres qepë dhe hudhër. 2 lugë vaj në një tigan,
shkërmoqet në shëndoshë dhe duke e kthyer të mirë skuqur. Shto qepë dhe
hudhër, shkurtimisht të skuqura. Sezon me kripe dhe piper. djathë feta
cubes. sasi Spinaq nën masë rrënjë. Sezoni përsëri me, piper dhe kripë
arrëmyshk. mix Cheese në të butë. pan i vendosur në një raft dhe le të
ftohtë pak. Vezë dhe qumësht së bashku. Fletët e pjesës tjetër brumë për
rreth 10 minuta në temperaturë dhome. Pak të lagur peshqir kuzhinë në
sipërfaqe të punuar përhapur në lidhje me hedhjen e një të thatë. letër
Rajs dhe nën shembullin gjatë gatimit të mbuluar përsëri, kështu që nuk
do të thahet letër orizi. Një formë pranverë (diametër 26 cm) trashë. 5
fletët e brumë vihet një nga një në tokë e pasur, ndërsa të lartë në
rim. Përhapjen secila me 1 / 2 lugë çaji vaj. fund Sasi e vogël me
crumbs dhe japin përzierje-Hack spinaq mbi të. Rigon Eimilch. letër
orizi e mbetura dhe më pas vendin një në çdo shtresë të ri-me 1 / 2 lugë
çaji vaj. Dele overhanging brumë në drejtim të mesme. Sasi e vogël me
farat e susamit. Piqem në furrë (furrë elektrike: 175 ° C / 150 ° C Fan /
shënojë gazi 2) Piqem 35-40 minuta në hekurudhor më të ulët. Hequr nga
furrë dhe të koordinojë në një pjatë. Shërbejnë me kos.
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Receta te nryshme per BYREKE

prej Sun 21 Oct 2012 - 10:55
"Byrek me spinaq i Grekeve"
me
"Byrek me spinaq"

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Receta te nryshme per BYREKE N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Receta te nryshme per BYREKE

prej Sun 28 Oct 2012 - 10:40
"Byrek me spinaq"
me
"Byrek me kos dhe vezë."
temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Receta te nryshme per BYREKE N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Receta te nryshme per BYREKE

prej Sun 28 Oct 2012 - 10:41
"Byrek me kos dhe vezë."
me
"Byrek me gjize dhe qumesht"
temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Receta te nryshme per BYREKE N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Byrek me Kunguj

prej Tue 4 Dec 2012 - 16:39
Receta te nryshme per BYREKE 536796_435617503169836_877023303_n

Nevojiten:
700 gr kungull (jo te njome por i kuq)
nje got vaj nje qumesht,
dy gota miell,
500gr djath,
3 kokrra veze,
kripe ,
sheqer,
gjalp.

Pergatitja:
Fillimisht lyejme tepsine me gjalp.

Ne nje ***** te vogel hedhim kungullin ku e kemi grire ne rende, hedhim vezet, dy luge te vogla sheqer, dy krip, qumeshtin, miellin dhe vajin, i trazojme te gjitha se bashku pastaj hedhim 250 gr djath pasi i trazojme serisht.

E hedhim brumin e krijuar ne tepsi e shtrojme ne menyre qe te perhapet mire ne tepsi, shtojme na larte 250 gr e djathit qe patem lene ne copa te vogla!

Mund te shtoni vasilikua, dhjozem ca preferoni!*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Receta te nryshme per BYREKE N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Receta te nryshme per BYREKE

prej Wed 23 Jan 2013 - 15:26
"Byrek me Kunguj "
me
"Receta te nryshme per BYREKE "

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Receta te nryshme per BYREKE N
Sponsored content

default Re: Receta te nryshme per BYREKE

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi