Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Nita
Nita
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
 <b>Mosha</b> Mosha : 33
<b>Postime</b> Postime : 1124
<b>Hobi</b> Hobi : none
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : USA
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010

kuriozitete te ndryshme Empty KURIOZITETE

Sun 24 Jan 2010 - 21:14
Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.
Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.
1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.
Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.
Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.
Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.
Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll.
Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.
Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.
Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.
Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2.
Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.
Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim.
Luftërat dhe statistikat:Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecas dhe Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699, kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë.
zogu nuk ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes.
Qukapiku në ditë han mesatarisht 3000 insekte.
Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur,i rëndë 2,5 kg.Operimi u realizua në mars 1985.
Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.
Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë.
Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.
Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000.
Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesanë Dublin.
Çdo 1 person nga10 persona në botë jetojnë në ishull.
Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.
Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionëtelefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.
Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.
Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe njëtjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.
Në Romën Antike veza gjendej vetëm në tavolinat më të rëndësishme dhe ruhej vetëm për miqtë më të rëndësishëm.
Në Egjypt veza konsiderohej një privilegj dhe monopol i faraonëve, sacërdotëve dhe shtresave të larta të shoqërisë
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 108
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

kuriozitete te ndryshme Empty Re: kuriozitete te ndryshme

Tue 26 Jan 2010 - 18:22
Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
Vetem mushkonjat femra piskojne.
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.
Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
Fluturat shijojne me ane te kembeve.
Delfinet flene me nje sy hapur.
Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.
Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele
Nita
Nita
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
 <b>Mosha</b> Mosha : 33
<b>Postime</b> Postime : 1124
<b>Hobi</b> Hobi : none
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : USA
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010

kuriozitete te ndryshme Empty KURIOZITETE TË NDRYSHME

Tue 2 Feb 2010 - 19:42
***
Një njeri me peshë trupore 60 kilogram, kur në qiell, sipër tij, qëndron hëna, humbet në peshë 7 miligram për shkak të tërheqjes së tokës.
***
Peshku më i madh i ujit të ëmbël, një blin, është zënë në Vollgë. Gjatësia e tij ishte 7.8 metra dhe pesha 1440 kilogram. Peshku më i vogël i ujit të ëmbël është zënë në ishujt Filipine. Ai quhet “Pandak pigmej”. Është i gjatë 11 milimetra.
***
Ka shumë shekuj që ekziston “posta me shishe detare”. Në vitin 1862 në ngushticën e Gjibraltarit u nxorr një shishe me letër të dërguar gati 359 vjetë më pare, nga Kristofor Kolombi. Pothuajse 9 vjetë më vonë në bregdetin e Anglisë u gjend një shishe, e cila për tre vjetë e gjysmë lundroi 13 mijë milje. Ajo u hodh në det në portin Australian Melburn dhe kaloi oqeanet Indian dhe Atllantik.
***
Luleve nuk u pëlqen zhurma. Nëse vendoset afër tyre ndonjë altoparlant mund të konstatohet lehtë kjo gjë. Bima reagon dhe menjëherë kthen kryet në anën e kundërt të zhurmës.
***
Gjirafa nuk ka vetëm qafën të gjatë, por dhe gjuhën, e cila ka një gjatësi prej 60 centimetrash.
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 108
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

kuriozitete te ndryshme Empty kuriozitete te ndryshme

Wed 3 Feb 2010 - 12:51
Message reputation : 100% (1 vote)
Kuriozitete
FARMACISTET---- Shteti me numrin me te madh te farmacisteve eshte Kina, e cila ne vitin 1995 kishte te regjistruar 418000 te tille. Qe prej 20000 vitesh kinezet kurohen me mjekimet tradicionale te pergatitura nga farmacistet.


TELEFON----Principata e Monakos eshte vendi me numrin me te madh te telefonave per fryme pasi numeron 1994 telefona per cdo 1000 persona.

MARTESA----Ne Ishujt e Virgjer ne SHBA celebrohen shume martesa. Ritmi i tyre vjetor eshte 35.1 martesa per cdo 1000 banore

ENTOMOLOGJI---- eshte shkenca e cila merret me studimin e insekteve (entomos-insekt).

KIRK DAGLAS---- Ky aktore i famshem ka xhiruar 82 filma. K. Daglas ka origjine qifute dhe emri i vertete i tij eshte Issur Danielovich.Kete emer e nderroi pasi e mbaroi gjimnazin,pershkak te diskriminimeve qe iu bene sepse ishte qifut.

BOJKONUR---- eshte kozmodromi nga i cili me 1961 u nis ne kozmos Juli Gagarini, njeriu i pare qe shkoi ne gjithesi.Ky kozmodrom tani gjendet ne Kazakistanin e pavarur, qe me pare Kazakistani ishte republike e ish-BRSS. Per "Bojkonur"-in, Moska tani duhet qe cdo vite t'i paguaj qira 115 mil.$ Kazakistanit.

TERMOMETRIN---- E zbuloi Galile Galileu me 19
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

kuriozitete te ndryshme Empty Re: kuriozitete te ndryshme

Sun 6 Mar 2011 - 16:06
Njeriut i duhen rreth 12 vjet qe te numuroje nga 1 deri ne 1 miliard.

Nje i ritur merr fryme afersisht 25.000 here ne dite.

Gjysma e popullsise se botes eshte nen moshen 25 vjec.

Ne planetin mars ka uje

Aparati orbital "mars global swvejer" (topografi planetar i marsit) ka vene mbi siperfaqen e planetit te kuq disa ndryshime gjeologjike,te cilat flasine per mundesine e ekzistences se ujit te lengshem ne kete planet.
"Global Swvejer" ndollet ne orbiten rreth marsit qe prej vitit 1997 dhe dergon vazhdimishte ne toke fotografi nga siperfaqja e planetit.Agjensia kozmike amerikane (NASA) ka deklaruar se se shpejti do te perpiloje harten e plot topogrfike te Marsit.
blodyboys
blodyboys
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 291
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : gramsh
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 18/02/2011

kuriozitete te ndryshme Empty Re: kuriozitete te ndryshme

Sun 6 Mar 2011 - 16:15
Realizon koshin që i jep fitoren përfundimtare skuadrës së tij e më pas vdes.
Ky ishte fati tragjik i një basketbollisti të liceut të Fennville në Michigan të Shteteve të Bashkuara, i cili pasi shënoi pikën fitimtare, kur rezultati i takimit ishte i barabartë 55-55, u përplas në tokë pa ndjenja.
blodyboys
blodyboys
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 291
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : gramsh
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 18/02/2011

kuriozitete te ndryshme Empty Re: kuriozitete te ndryshme

Sun 6 Mar 2011 - 16:15
Njeriu më i ri i të gjitha kohërave që do të dëshmojë në gjykatë do të jetë një fetus në javën e nëntë të jetës, raportoi sot e përditshmja amerikane “US Today”.
Guvernatori i shtetit të Ohajos, një konservator dhe kristian i devotshëm, po përpiqet të ndryshojë ligjet e shtetit, për të kufizuar sa më shumë hapësirën e lejuar ligjore për abortin.
blodyboys
blodyboys
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 291
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : gramsh
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 18/02/2011

kuriozitete te ndryshme Empty Re: kuriozitete te ndryshme

Sun 6 Mar 2011 - 16:16
Terapistja, fillimisht është e veshur, por gjatë seancës nis të zhvishet derisa qëndron lakuriq
Në New York mund të ndodhë vërtet gjithçka… edhe të marrësh pjesë në një seancë terapie nudo. Bëhet fjalë për një vizitë të veçantë, ku pacienti nxjerr lakuriq shpirtin e tij, kurse terapistja trupin e saj.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

kuriozitete te ndryshme Empty Re: kuriozitete te ndryshme

Fri 22 Apr 2011 - 6:31
69 Fëmijë të një nëne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 1725-1765 lindi 16 binjka, 7 trinjake, dhe 4 katernjake. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

kuriozitete te ndryshme Empty Re: kuriozitete te ndryshme

Fri 22 Apr 2011 - 6:32
Mjekra më e gjatë
Me rastin e vdekjes së Hans Langseth në vitin 1927 në Kensett (USA) mjekra e tij kishte një gjatësi rekorde prej 5,33 m.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

kuriozitete te ndryshme Empty Re: kuriozitete te ndryshme

Fri 22 Apr 2011 - 6:33
Protesta më e madhe kundër luftës u mbajt më 15.11.1969 në Washington D.C. (USA) ku morën pjesë rreth 600.000 pjesmarrës të cilët protestuan kundër vazhdimit të luftës së amerikanëve në Vietnam.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

kuriozitete te ndryshme Empty Re: kuriozitete te ndryshme

Fri 22 Apr 2011 - 10:43
"KURIOZITETE"me "kuriozitete te ndryshme" me "KURIOZITETE TE NDRYSHME"

Ishin 3 te njeta u bashkuan keto Tema .

Sponsored content

kuriozitete te ndryshme Empty Re: kuriozitete te ndryshme

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi