Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Ak-47
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 13657
<b>Hobi</b> Hobi : Cdo gje
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/02/2011

Libri i rrallë metalik mban sekretet e Krishtit Empty Libri i rrallë metalik mban sekretet e Krishtit

Sat 23 Apr 2011 - 16:29
Një grup prej 70 librash të gjetur në Jordani janë duke u përshëndetur si gjetje më e rëndësishme sesa broshurat e Detit të Vdekur.
Ato janë zbuluar diku midis 2005 dhe 2007 dhe tani janë duke u mbajtur në Izrael, por qeveria jordaneze është duke luftuar, për t’i marrë ato përsëri. Librat mendohet të jenë një nga shkrimet më të hershme të krishterë të gjetur ndonjëherë dhe mund të mbajë të dhënat jetike për vdekjen dhe ringjalljen e Jezusit.
Ato mund të jenë shkrimet më të hershme të krishtera në ekzistencë, të mbijetuara gati 2.000 vjet në një shpellë jordaneze. Ndoshta ato mund të ndryshojnë të kuptuarit tonë të asaj se si Jezusi ishte kryqëzuar dhe ringjallur dhe si ka lindur Krishterimi. Drejtori i Departamentit të antikave të Jordanisë, Ziad Al-Saad, thotë se librat mund të kenë qenë bërë nga ndjekësit e Jezusit në disa dekada menjëherë pas kryqëzimit të tij.
“Ata mund të krahasohen me të vërtetë dhe ndoshta mund të jenë më të rëndësishme se broshurat e Detit të Vdekur”, – thotë zoti Saad.
Ndoshta kjo do të çojë në interpretimin e mëtejshëm dhe kontrollin e vërtetësisë së materialit, por të dhënat fillestare janë shumë inkurajuese dhe duket se ne jemi duke kërkuar në një zbulim shumë të rëndësishëm dhe domethënës, ndoshta zbulimi më i rëndësishëm në historinë e arkeologjisë”.
Libri i rrallë metalik mban sekretet e Krishtit Libri
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi