Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Vetëvrasja - Komunikimi--aftësia dhe vetbesimi Empty Vetëvrasja - Komunikimi--aftësia dhe vetbesimi

Wed 29 Jun 2011 - 21:37
Vetëvrasja

-Eshtë një mundësi reale në rastet e depresionit.Afërsisht një në cdo dhjetë mijë amerikanë kryen vetëvrasje cdo vit.Ndërkohë që më shumë gra tentojnë të bëjn vetëvrasje sesa burrat,janë burrat ata që vdesin prej vetëvrasjeve tre herë më shumë se gratë.

përse njerëzit kryejnë vetëvrasje?---ndonëse ka arsye të ndryshme dhe të vecanta,shumica e tyre kanë të bëjnë me faktin se ata që përpiqen të kryejnë vetëvrasje kanë një ndjenjë se jeta nuk ja vlen të jetohet,ndjenja e të qenit pa shpresë dhe e fajit janë zotëruese të depresionit.Në qoftë se gjendja duhket e pashpresë kjo mund ta shtyejë personin depresiv të bejë vetëvrasje.Disa njerëz besojnë që akti i vetëvrasjes është një kërkesë e dëshpëruar për ndihmë.Me sa duket,personat që bëjnë vetëvrasje janë individ që nuk janë të zotë të merren siq duhet me stresin e tyre dhe nuk gjejnë rrugëdalje tjetër.Disa gjëra mund të bëhen pë të ndihmuar në ndalimin e vetëvrasjes.Rastet kur viktimës së mundshme për vetëvrasje i kërkohet që të mos e kryej vetëvrasjen pa takuar më parë një këshilltar duket se janë të sukseshme.Duke biseduar me ta se si ndihen,ai mund të krijojë tek ata një ndjenjë besimi deri sa tu jepet ndihma e vërtet profesionale.Po të jeni me një viktimë potenciale për vetëvrasje,shoqëroheni atë për të marrë ndihmë.Një qendër këshillemore,një ergjencë spitali,madje edhe një stacion policie janë vende ku profesionistët do të dijnë se si ta përballojnë situatën.Nëse me të vërtet personi e ndjen se nuk ka arsye për të jetuar,atëher trajtimi më i mirë do të ishte që atij ti jepet shpresë................





Komunikimi--aftësia dhe vetbesimi

-Aftësia që të shprehni mendimin tuaj mund të ju shpie shumë shumë larg.Në cdo gjë në jetë për suksesin,vendimtare është pasioni ndaj tij.Nëse dëshironi të jeni të mirë,do të jeni të mirë.Nëse dëshironi të jeni të pasur,do të jeni të pasur.Nëse dëshironi të jeni të arsimuar,do të jeni të arsimuar.Por duhet të jeni të sigurt në atë cka dëshironi,dhe ta dëshironi kryesishtë atë,e jo të dëshironi me po aq pasion qindra gjëra të tjera që janë të pangjitshme me të.Mësoni që mendimet dhe idetë tuaja,qartë të ja paraqitni të tjerëve,individualisht,në pjesmarrje publike etj.Sa më shumë që të përparoni në këtë aq më tepër do të zbuloni se shkathtësia e juaj-vepron te njerëzit në atë mënyrë dhe lenë mbresa si kurrë më parë.Me përvetësimin e shkathtësisë së komunikimit me rrethin fitoni vetbesim,ndërsa personaliteti i juaj i gjithëmbarshëm bëhet më i mirë dhe më i ngrohtë.Flitni,kurdo që mundeni,disave apo shumicës,do të flitni gjithnjë më mirë dhe më mirë,do të ndjeni kthjelltësin e shpirtit,do të ndjeni se jeni personalitet i plotë dhe i rrumbullaksuar.
"nëse aq shumë e dëshironi suksesin,me siguri dhe da ta arrini"
-Me ndryshimin e mënyrës së të menduarit mund që ta ndryshoni edhe jetën tuaj.Frika mposht shumë njerëz më shumë se gjdo gjë tjetër në botë,por është edhe e dobishme që njeriu të ketë pak frikë,por vetbesimi dhe dashuria e përsosur e përzë frikën.Nëse idetë i kemi të qarta,fjalët vijnë vetvetiu dhe në mënyrë të pavetëdishme,sikurse frymëmarrja.
***shikoni dëgjuesit mu në sy dhe filloni të flitni me aq vetbesim,sikurse secili nga të pranishmit të ju ketë borgj një shumë parash
***rrëfejuni të tjerëve për atë cka ju ka mësuar jeta
***gjithnjë përpiquni të mblidhni dhjetë herë më shumë fakte se që do ti përdorni,e ndonjëherë edhe qindra herë më shumë
***frika e bindjes së sinqert është infektuese
***mësoni sa më shumë që mundeni mbi atë që ju duket si temë intresante
***sa më shumë që arrini ta përjetoni ngjarjen dhe ndjenjat mbi të cilat flitni,aq më gjallërishëm do të shpreheni
***të sotmen gjithnjë është më mirë ta shohim në krahasim me vështirësitë e së kaluarës
***bëhuni plotësishtë të sinqert
***ndjenjat janë më të fuqishme se sa idetë e ftohta,kur ato zgjohen me sinqeritet


-Secil njeri kërkon dashuri,por kërkon edhe respekt.Secia qenie njerëzore ka ndjenjën për vlefshmërinë personale,rëndësinë dhe dinjitetin.Po ta lëndoni aty,përgjithmonë e keni humbur.Nese dikë e doni dhe e respektoni,i ndihmoni të zhvillohet,atëherë edhe ai ju do të ju respekton.
"gjithcka varet nga mënyra se si flet dikush,dhe jo se cka flet ai"

dhe

"vendosmëria që të arrini sukses është me e rëndësishme se cdo gjë"
[b]
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi