Share
Shko poshtë
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 104
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Fjale te cuditshme!

prej Fri 5 Feb 2010 - 22:54
E hap kete teme per te cituar dhe diskutuar se bashku fjalet e cuditshme shqip...

Sidomos pas viteve 90 pati nje shtim te madh te fjalorit por jo nga akademiket por nga vete shqiptaret te cilet me aftesine e tyre "krijuese" transformuan apo trajtuan shume fjale te reja te cilat sot perdoren ne mase ne te perditshmen tone...

shembull: mandakall = trap
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Fjale sipas qyteteve

prej Tue 26 Jul 2011 - 0:29
Message reputation : 100% (1 vote)
Cdo qytet ka historine e saj por dhe dialektin e saj dhe ka fjale qe shpesh here ne nuk i kuptojme si shkodrane qe jam po filloj une e para me disa fjale nga qyteti jem kush mundet tu jap shpjegim pernryshe do u thona ne kuptimin qe kan

1. Mollatare
2. Kortolla
3. Vizin
4. Naqe
5. Portogal


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Fjale sipas qyteteve  N
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Fjale sipas qyteteve

prej Fri 16 Dec 2011 - 15:55
Furia shkruajti:Cdo qytet ka historine e saj por dhe dialektin e saj dhe ka fjale qe shpesh here ne nuk i kuptojme si shkodrane qe jam po filloj une e para me disa fjale nga qyteti jem kush mundet tu jap shpjegim pernryshe do u thona ne kuptimin qe kan

1. Mollatare
2. Kortolla
3. Vizin
4. Naqe
5. Portogal

Naqe nga te gjitha keto fjale qe the vetem nje kuptova e ate ma ke mesuar ti...NAQE qe do te thote Zemer me perkedhelje ose e dashur nese e mbaj mend mire Fjale sipas qyteteve  2300608110

Kush i kupton fjalet le te na i thote se une jam pak dobet ne kete drejtim edhe kur flasim nuk arrij te kuptpj dot dialektin e Shkodres e bej si shurdhe shpesh grrrr


Fjale sipas qyteteve  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Fjale sipas qyteteve

prej Wed 25 Jan 2012 - 12:17
mollatare====domate
kortolla====patate
vizin===zinxhin
portogal===portokall


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Fjale sipas qyteteve  N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Fjale sipas qyteteve

prej Sun 24 Feb 2013 - 13:34
"Fjale te cuditshme!"
me
"Fjale sipas qyteteve "

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Fjale sipas qyteteve  N
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

default Re: Fjale sipas qyteteve

prej Wed 27 Feb 2013 - 19:47
matrahul----budalla
merhum----qullac
piliherdhe----bishtperdredhur
i sjut----i zgjuar
kastravec----trangull ose sallator
groshe----fasule ose pasul
Sponsored content

default Re: Fjale sipas qyteteve

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi