Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Qeveria tërhiqet nga kombësia, deklarohet vetëm grupi etno-kulturor Empty Qeveria tërhiqet nga kombësia, deklarohet vetëm grupi etno-kulturor

Tue 26 Jul 2011 - 1:23
Qeveria tërhiqet nga deklarimi i kombësisë në regjistrimin e popullsisë, duke lënë si opsion fakultativ vetëm deklarimin e grupit etniko-kulturor. Kështu është opsioni final i përcaktuar në faqen 32 të fundit të “Pyetësorit/ Census i Popullsisë dhe Banesave të 2011”, i cili mësohet se është përfundimtari. “Cili është grupi etno-kulturor që ju i përkisni”, shkruhet në pikën 39 të pyetësorit, që është një deklarim i lirë, jo i detyrueshëm. Në pikën 39 të tij kërkohet që të specifikohet grupi etniko-kulturor. Qytetari ka të drejtën që të mos i përgjigjet pyetjes mbi grupin etno-kulturor. Pyetja e 40-të i përket besimit fetar, i cili është me opsionin e lirë dhe jo të detyrueshëm. “A i përkisni ndonjë besimi fetar? Nëse po, specifiko: Po i përkas; nuk i përkas besimit fetar, por jam besimtar; nuk i përkas ndonjë besimi fetar dhe nuk jam besimtar; Preferoj të mos përgjigjem”, thuhet në pikën 40 së bashku me opsionet e tyre. Opsioni tjetër i pyetjes është dhe mbi gjuhën amtare. “Cila është gjuha juaj amtare? Shqip/ ose Tjetër (specifiko)”, thuhet në pyetjen e 38 të formularit.
Formulari etnik dhe ndryshimet

Në formularin e mëparshëm të hartuar nga ana e Komisionit Qendror të Censusit, që kryesohet nga ana e ministrit të Inovacionit, Genc Pollo, parashikohej deklarimi i grupimit etnik, duke qenë jo i detyrueshëm. “Cili është grupimi etnik që ju i përkisni”, ishte pyetja numër nëntë e formularit të mëparshëm. Tashmë në formularin e ri kjo pyetje nuk ekziston ajo është zëvendësuar me shprehjen e deklarimit të grupimit etniko-kulturor. Gjithashtu, në pyetjen e 10 ishte deklarimi i besimit fetar, e cila fillimisht ishte shoqëruar me pyetjen “A besoni ju në Zot?”, duke vijuar me nënndarjen për të përcaktuar besimin fetar që i përket. Ndërsa në formularin e ri është hequr pyetja nëse shtetasi beson në Zot ose jo, duke kaluar në atë direkte nëse i përket ndonjë besimi fetar ose jo. Në formularin e mëparshëm dhe në këtë tanishmin nuk është ndryshuar formulimi i pyetjes mbi gjuhën amtare.
Kostoja e Censusit, 14 milionë euro

Procesi i regjistrimit të popullsisë do të nisë më 1 tetor. Përgjegjës për këtë Census të ri do të jetë INSTAT-i, i cili do të angazhojë 15 mijë persona. Drejtoresha e INSTAT, Ines Nurja, në një intervistë dhënë kohë më parë për gazetën “SHQIP” bëri të ditur se kostoja e këtij procesi regjistrimi kushton rreth 14 milionë euro. “Duhet theksuar se Komisioni Europian jep afro 8 milionë euro nga fondi prej 14 milionë eurosh për realizimin e këtij procesi”, deklaroi Nurja. Ajo bëri të ditur se puna përgatitore ka nisur që në vitin 2008. “Pagesa është e kënaqshme, duke marrë në konsideratë rëndësinë dhe vështirësinë e punës. Pagesa do të jetë rreth 300 euro për rreth 45 ditë, përfshirë dhe trajnimin. Financimi i pagesës së personelit të terrenit mundësohet nga Komisioni Europian, që jep një ndihmesë të madhe në realizimin e këtij procesi shumë të rëndësishëm”, deklaronte Nurja në lidhje me pagesën e 12 mijë personave që do të punësohen si anketues. Ndërkohë që qeveria në vendimin e saj më të fundit caktoi prefektin si drejtues së Komisionit të Censusit në nivel qarku. “Komisioni i Censusit të Popullsisë dhe të Banesave në Qark kryesohet nga kryetari i Këshillit të Qarkut dhe ka në përbërje: Prefekti, nënkryetar; - Përgjegjësin e zyrës së INSTAT-it në rrethin, nënkryetar; drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Arsimit, në qark, anëtar; drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Bujqësisë; drejtorin e Drejtorisë së Policisë së Qarkut anëtar”, thuhej në vendimin më të fundit të qeverisë. Komisioni i Censusit të Popullsisë dhe të Banesave në Qark e ushtron veprimtarinë e tij nga data 15.8.2011 deri në 15.11.2011.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi