Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Autizmi, dëshmia e një çifti Empty Autizmi, dëshmia e një çifti

Thu 20 Oct 2011 - 0:57
Një çift tregoi në studion e emisionit ‘Pasdite në Top Channel’ se si është përballur me autizmin e djalit të tyre.

“Djali ka qenë rreth 2 vjeç kur unë e konstatova, por sjelljet autike i kishte filluar shumë kohë më përpara”, deklaroi nëna e tij.

“Në fillim prindi gjithmonë e mohon sëmundjen e fëmijës, i duket e pamundur”, theksoi babai i djalit.

“Fëmija humbi çdo gjë. Nuk fliste më, nuk hante më vetë dhe nuk ishte më i përgjegjshëm për nevojat personale. Është shumë e vështirë ta përtypësh sepse ti nuk je i përgatitur për atë gjë duke parë një fëmijë të shëndetshëm që nuk ka kaluar asnjë sëmundje, i lindur normalisht dhe i rritur me ushqime të shëndetshme. Në fund mëson që është autik. Është jashtëzakonisht e vështirë”, tha nëna e djalit.

“U mbyll krejtësisht në vetvete dhe kishte 2-3 lojëra të preferuara, nga ata lojëra që bëjnë fëmijët autikë”, shtoi gruaja.

“E vetmja gjë që mund të bëjmë është të pranojmë realitetin. Nuk ka vlerë të mohosh atë që është e dukshme”, u shpreh babai.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Autizmi, dëshmia e një çifti Empty Re: Autizmi, dëshmia e një çifti

Thu 20 Oct 2011 - 1:00
Histori autizmi
18/10/2011 18:40
Facebook105

E quajtur si sëmundje më e tmerrshme se SIDA dhe kanceri i gjirit, autizmi po kthehet në një problem edhe në Shqipëri.

Tre prindër tregojnë për emisionin ‘Pasdite në Top Channel’ historitë me fëmijët e tyre që vuajnë nga kjo sëmundje.

“Kam qarë shumë, por më shumë më ka qarë shpirti sepse nuk e dija se do të ndodhesha para një situatë të tillë”, shprehet një nënë.

Më tej, ajo shton: “Duke e parë djalin i dhashë forca vetes për ta kaluar këtë dhe forca më e madhe ishte dashuria që kisha. Të punosh me një fëmijë autik është si të ngresh një kështjellë të madhe pa mjete pune, vetëm me duar.”

Një nënë tjetër thotë se ishte e vështirë ta besonte që djali i saj vuante nga autizmi.

“Në fillim ishte shumë e vështirë për ta besuar. Mundohem që ta urdhëroj, por është pak i vështirë. Rrobat nuk i vesh mirë, nuk i vesh saktë”, thekson ajo.

“Fëmija im është 6 vjeç, por ka një zhvillim si të ishte vetëm 2. Nuk i do vëllezërit dhe nuk ndihet mirë në praninë e tyre”, thotë një tjetër prind.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi