Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kater gjera qe ju mesoni nga 'Ish-at' tuaj. Empty Kater gjera qe ju mesoni nga 'Ish-at' tuaj.

Thu 3 Nov 2011 - 15:38
Kater gjera qe ju mesoni nga 'Ish-at' tuaj. Mjaft%20mendimeve%20boshe%20per%20ish.at%20tuaj.%20Ato%20jane%20pjese%20e%20eksperiences
Sa do rrojme do mesojmë. Ne mësojmë nga momenti ne lindim deri në ditën qe do të vdesim. Permes te tjerave ne mesoje dhe nga ish - te dashurit/at tone/a. Nuk jeni i bindur? Ne po ju japim këtu katër gjëra që ne e dimë që ju keni mësuar nga e kaluara romances qe keni patur.

Ka gjithmone disa mësime që mund të mësojmë nga çdo marrëdhënie. Në fakt, duke u fokusuar në këto mësime mund të ndihmojmë veten për të lehtësuar emocionet negative dhe për të përmiresuar marrëdhëniet tona të ardhshme. Nëse ju jeni gati, atëherë ndoshta është koha për të zbuluar katër gjëra qe ju keni mesuar nga ish-i juaj.

Ju mësoni se cka vërtet dëshironi (dhe atë që ju vërtetë nuk e deshironi)
Kur ju ndaheni nga një partner, sidomos nëse ndarja nuk ka qene dhe aq miqësore, gjëja me lehtë për të mësuar është; ajo që nuk ju Pëlqente në kete marrëdhënie. Gjera të rëndësishme nenkuptojne edhe faktin nëse ai ishte i paedukatë për shoqërine tuaj ose nese nuk i kujtohej ditëlindja juaj.

Në fund të fundit, nëse diçka ju eshte mërzitur në lidhjen tuaj me një ish, pse te nisni një marrëdhënie me dikë që do të bëjë të njëjtat gjëra përsëri? Pasi të keni kuptuar se çfarë nuk ju pëlqen, ju mund të lëvizni më lehtë mbi situatën komplet dhe te gjeni nje partner te ri. Ndoshta ju do te donit dikë që është financiarisht i qëndrueshëm, apo dike që i pëlqen për të mbajtur fizikun ne formë. Por ju keshillojme te mos perdorni 'lupa ose zmadhues' ne kesi lloj rastesh pasi nuk ekziston asnje gje si e tillë si përsosmëria.

Ju mësoni se çfarë eshte me të vërtetë me rëndësi
Eshte njelloj si me deshirat pa kufij ne vogeli; kur ne imagjinojmë se kur te rritemi do të bëhemi astronautë,yje te muzikes ose pse jo thjesht Kryeminister. Pastaj, si ne rritemi, dhe shumica prej nesh kontrollon nje realitet paksa larg nga imagjinata dhe të mëson të jete i/e lumtur me një karrierë më pak të idealizuar. E njëjta gjë ndodh edhe në marrëdhëniet ne cift. Kur jemi të rinj, ne krijojme një ide e burrit tonë ideal apo gruas. Ndoshta ai është një muzikant i errët misterioz e romantik i cili udhëton në botë pa asnjë lloj kokecarjeje. Ndoshta ajo është një kokekuqe e imët dhe avokate që nuk di të marrë asnjë jo për një përgjigje.....

Çfarëdo që ju te mendoni se përbën njeriun tuaj ideal apo gruan ideale, e kaluara - dhe marrëdhëniet e kaluara nuk flasin per asnje gje të tille - na tregon se me të vërtetë nuk ka nje gjë të tillë. Nëse dikush është i gjatë, i shkurtër, bjond apo zeshkan, i pasur apo i varfër, nuk ka rëndësi.

Ajo që ka rëndësi është se cfare perfaqesojne ata 'për' ju, dhe tju pranojnë ju për ate qe jeni.

Ju mësoni më shumë rreth vetes tuaj.
Mbi çdo gjë tjetër, koha juaj e shpenzuar ju ndihmon të mësoni edhe më shumë për veten. Ju ndoshta ne vetvete mendoni se i dini pikat tuaja te forta dhe dobësitë, por brenda një marrëdhënie loja ndryshon, pasi del në pah nje tjeter thellësi që ju nuk e keni ditur se e keni patur me pare. Në një marrëdhënie serioze partneri juaj ju kupton më mirë se kushdo tjetër në botë. Ata e shohin tek ju të mirë tuaj - si edhe më të keqen tuaj.

Mendoni përsëri për debatet qe keni kaluar me ishin tuaj. Çfarë ju ka thenë ai? Ndoshta qe ju jeni shume i/e ngjitur? Shume posesiv/e? Shume qaraman/e? Si do qe te ishte debati e ka patur nje qellim. Ato mendime duhet të vijnë nga diku në mënyrë që të vokalizohen, dhe ndërkohë që ne shpesh themi gjëra në momente ne të cilat jemi te nxehur kjo nuk do të thotë se ato, nuk, janë komplet të vërteta.

Natyrisht, fyerjet që dalin përgjithësisht në zemërim e siper nuk llogariten, por konsiderojmë gjëra të tjera në debat. Mendoni per nje moment se ishi juaj mund te kete patur te drejtë? Ju duhet ti konsideroni fjalet qe jane thene duke i konsideruar ato si me shume njohuri per të metat tuaja dhe të bëheni një partner/e edhe më 1/e mirë në marrëdhënien tuaj të ardhshme.

Ju mësoni të thoni vetes dhe te tjereve 'Mjaft me'
Duke shkuar pas dhe duke analizuar (por jo mbi-analizimin!) e kohes tuaj te shpenzuar ju mund të fitoni nje perspektivë. Ju mund të keni dale me nje person i cili nuk ka qene plotesisht i disponueshem per takime, apo i sigurt, dhe qe mund te kete dale nga nje marredhenie e çrregullt dhe ndarje e veshtire. Çfarëdo qe te kete ndodhur, këto marrëdhënie të përcaktuara ne kohë janë pjese e caktuar e jetës tuaj, dhe ju keni mësuar diçka nga secila prej tyre.

Nuk ka asnjë arsye përse të mundoni veten në lidhje me marrëdhëniet e kaluara, pasi ata janë të gjitha pjesë e kurbës se të mësuarit - dhe kur shikoni mbrapsht ju ndihmon qe të shihni se sa larg ju keni shkuar.

(RevistaShtypi.al)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi