Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Ja si mund ta mësoni fëmijën tuaj të vlerësojë vetveten!

prej Tue 30 Oct 2012 - 12:35
Ja si mund ta mësoni fëmijën tuaj të vlerësojë vetveten! F%C3%ABmij%C3%ABn
Vetëbesim!
Një ndjenjë dhe vlerë që na shoqëron gjatë gjithë jetën. Të gjithë e dimë se vetëvlerësimi është shumë i rëndësishëm për suksesin dhe lumturin në jetën tonë, për këtë është e dobishme që nga mosha e vogëlisë të fëmijës t’i mësojmë të vlerësojë aftësitë e tij, mendjen e tij, veprimet dhe jetën e tij!
Por, si do të ndihmonit ju si prindër t’i përforconit këtë ndjenjë?

Lexoni disa nga këshillat që alb-observer.com ju ofron të cilat janë marrë nga psikologët pediatër më të mirët e fushës, këshilla këto të cilat do të jenë shumë të dobishme për ju dhe fëmijën tuaj:
- Shprehini pa ndrojtje dashurin dhe që keni për fëmijën tuaj. Është shumë e rëndësishme për një fëmijë të ndjejë se pridnët e tij e duan shumë atë, veprimet dhe fjalët e prindërve do ta ndihmojnë shumë atë që të zhvilloi imazhin dhe karakterin e duhur për veten e tij.
- Lavdërojeni fëmijën dhe shprehini atij adhurimin tuaj, për veprimet e mira që ai bënë.
- Mos bëni kurrë gabim që të krahasoni fëmijën tuaj me fëmijë të tjerë të së njëjtës moshë edhe pak më të më të mëdhenj, para tyre. Çdo fëmijë rritet me forma të ndryshme dhe krijon karakterin e tij me ritme të tjera.
- Vendosni rregulla në shtëpi, por duke i lënë atij hapësirë që të marrë nisma të reja!
- Kur ju flet dhe ju pyet për çdo gjë, dëgjojeni me vëmendje. Me këtë mënyrë do t’i tregoni atij, se të gjitha to që tha fëmija, kanë rëndësoi për ju.
- Lërini fëmijët tuaj të mundohen t’i zgjidhin vetë problemet e tyre. Për shembull; nëse grinden me një shokë apo bashkëmoshatar. Këshillojini, por mos u përzieni në fërkimin e tyre!/alb-observer.com/


Ja si mund ta mësoni fëmijën tuaj të vlerësojë vetveten! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi