Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Krishtlindje të varfëra, bashkëshortët Manushi mes skamjes dhe urisë Empty Krishtlindje të varfëra, bashkëshortët Manushi mes skamjes dhe urisë

Sun 25 Dec 2011 - 16:23
Krishtlindje të varfëra, bashkëshortët Manushi mes skamjes dhe urisë 49740_2PUKË- Edha pse është ditë Krishtlindjesh, nuk janë pak ato familje që janë që jetojnë në realitetin e poemës Migjeniane. E tillë është edhe familja Manushi në Pukë. Bashkëshortët Zef dhe Liza Manushi jetojnë në një barakë të shembur, e ndërsa i ftohti i acartë po i rrezikon jetën.

Është festë, por nuk kanë me cfarë ta festojnë, përvec lutjeve dhe adhurimit të Perëndisë dhe kasolles që rrezikon ti zërë brenda. Bashkëshortët që nuk ju gëzuan të qënurit prind, janë pajtuar me fatin e hidhur në këtë ditë feste, ku të strukur në folenë e tyre me halle shumë jetojnë të dremitur nga varfëria e skamja, që rrallë kund mund të gjendet e tillë.

“Këtë festë unë familjarisht po e kaloj shumë dobët. Nga gjendja ekonomike që kam, i pa shtëpi, pa asgjë”,- shpehet i pikëlluar Zefi.

“Nëse nuk ke bukë, ulesh dhe fle. Dhe neve na ka ndodhur kjo gjë”,- rrëfen Liza.

I pamundur për asgjë, Zefi i sëmurë kronik mbledh forcat dhe drejton apelin që sot vjen më fuqishëm se kurrë.

"Duam vëmendje. Ne jemi shumë keq. Sidomos ne që jetojmë në zona malore",- bën thirrje Zefi.

E teksa bashklëshortët Zef dhe Liza Manushi kalojnë krishtlindjet në kufijtë e varfërisë ata shpresoj që dikush të kthejë kokën edhe për këto familje që përballen me vuajtjen dhe skamjen.
(el.me/news24/BalkanWeb)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi