Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Thonë se....

+45
Mirsa
Hotlani
Nitta
Lulebora
ai cuni
FALKO
Ariol11
pexha
Valbona
Isida
EpiKada
Arian 123
Durrsaku
Uvejs
i panjohur
Mbresa
Bestt
Princo
Zymer
Arian
someone
Fata
Arvi
Luna
Sole
Aleksander
Luan_Valikardi
Njera Si Asnjera
Stina
Kushtrimi4
MeMories
Juventini
Tollumbace
Unknown
Ajo...
Ermira_vlore
Marin
Chiara
Tironci
InTeRiStI_vLoNjAt
Calypso
Malwina
Albo
Anabel
BeSaa
49 posters
Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Thonë se....

Fri 30 Dec 2011 - 2:10
Message reputation : 100% (1 vote)
First topic message reminder :

Nje dashuri e vertete ka nje fund te lumtur..JO! Nje dashuri e vertete nuk ka nje fund......Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit

Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Thonë se....

Tue 17 Dec 2013 - 22:43
kush fal namaz esht ne kontakt me ZotinMarin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 80
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Thonë se....

Tue 17 Dec 2013 - 23:08
thone se nje dit bota do shkaterrohet


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Thonë se....

Wed 18 Dec 2013 - 13:40
thon se e zoja shpis mua me don shum hahahahaAnonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thonë se....

Wed 18 Dec 2013 - 22:58
Mashkulli më me vlerë është ai që i mëson Femres së tij: të qesh kur ajo qan; të dashurojë, kur ajo urren dhe si të buzëqeshi kur ajo vuan.
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Thonë se....

Wed 18 Dec 2013 - 23:11
se femrat nuk kan rahmet sepse ato nuk i frigohen ZotitAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Thonë se....

Sat 28 Dec 2013 - 23:30
Message reputation : 100% (1 vote)
Thone se eshte jo edukative te flasesh me gojen plote.
Une them se eshte jo edukative te flasesh me koken bosh.


Thonë se.... - Faqe 10 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Thonë se....

Sat 28 Dec 2013 - 23:32
Tone se disa femra te smura  nga mende madhsija  fillojn ama shum ngadal dal te qmendenTironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Thonë se....

Sat 28 Dec 2013 - 23:43
Princesha shkruajti:Mashkulli më me vlerë është ai që i mëson Femres së tij: të qesh kur ajo qan; të dashurojë, kur ajo urren dhe si të buzëqeshi kur ajo vuan.
sakte  Very Happy 
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Thonë se....

Sat 28 Dec 2013 - 23:49
Thon se me shum ka njerz te mir se sa te keq sepse ata te keqte jan ne shoqeri me DjallinAnonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thonë se....

Thu 30 Jan 2014 - 22:13
Kur ke nje zemer te madhe ndihmon shume, fal shume, dashuron shume... E ne fund, lendohesh shume e me shume....seeee...te keqperdorin,te shperblejne me injorance duke ta njohur tolerancen tende.Dheee,ti me heshtje flet.Cfare t'i themi kesaj?!!!
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Thonë se....

Thu 30 Jan 2014 - 22:15
UNE JAM QEROS. PO MORE QEROS JAM


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Thonë se.... - Faqe 10 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thonë se....

Sat 8 Feb 2014 - 22:13
"Ka shumë fytyra të pa fytyra në këtë jetë !"
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Thonë se....

Sat 8 Feb 2014 - 23:00
thon se aj si armikun e perfito per mik esht fitusAnonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thonë se....

Sun 9 Feb 2014 - 14:09
-Dashuria e lire eshte nje vlere e padiskutueshme !
Mirsa
Mirsa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
<b>Postime</b> Postime : 137
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/07/2013

default Re: Thonë se....

Tue 11 Feb 2014 - 13:17
Message reputation : 100% (1 vote)
Thon se , askush nuk e di vleren e diqaje deri sa ta humb.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thonë se....

Tue 11 Feb 2014 - 22:00
Thone se ngrohtesia e njerzve te tu nuk krahasohet as me diellin qe te ngroh.
ShtriGa
ShtriGa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 26
<b>Postime</b> Postime : 220
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Burrel
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/01/2014

default Re: Thonë se....

Wed 12 Feb 2014 - 15:41
Mendjelehtat duan vëmendje, femrat e vërteta duan respekt ! |


Thonë se.... - Faqe 10 Animation1-1
Mirsa
Mirsa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
<b>Postime</b> Postime : 137
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/07/2013

default Re: Thonë se....

Tue 18 Feb 2014 - 13:28
Thon se njerzit e pacip nuk ndryshojn kurr.
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Thonë se....

Tue 18 Feb 2014 - 19:27
Beteja e Kosovë 1389 nuk është zhvilluar ndërmjet perandorise osmane dhe serbeve,por princat serb kan zhvilluar lufte ne mes veti.por njera ane e princeve ka qen e mbështetur nga perandoria osmane.


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thonë se....

Tue 18 Feb 2014 - 21:51
Thone se me mire se me qesh gjithmon nuk ka , te zgjatet Jeta ..
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Thonë se....

Tue 18 Feb 2014 - 21:58
THone se vetem Zoti te ndimo ne se ti ati i fal namaz dhe e adhronLuan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21450
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thonë se....

Wed 19 Feb 2014 - 0:56
Hotlani shkruajti:Beteja e Kosovë 1389 nuk është zhvilluar ndërmjet perandorise osmane dhe serbeve,por princat serb  kan zhvilluar lufte ne mes veti.por njera ane e princeve ka qen e mbështetur nga perandoria osmane.

E verteta qendron ndryshe...

Te paret tane Iliret kane patur armiq Romaket...
Ne ndihme te Ilireve kunder Romakeve erdhen Sllavet...
Sllavet erdhen ne Ballkan ne shekullin e 6 pas Lindjes se Krishtit...
Por ndihma Sllave u kthye ne pushtim kunder Ilireve...
Sllavet suleshin sa me ne jug te Ilirise per aresyen se Iliret mbeten te vetem perderisa kishin vetem armiq (Romaket dhe Sllavet)...
Ne vitin 1389 kur u krye Beteja e Kosoves, fiset Ilire te terhequra deri ne jug (aty ku sot ndodhet Shqiperia Etnike) te vetmen ndihme aleate ne ate kohe kishin lindjen (Perandorine Osmane) dhe kjo (Perandoria Osmane) erdhi ne ndihme te fiseve Ilire kunder Sllaveve duke dhene luften fitimtare ne Betejen e Kosoves me 1389 (Shqiptare e Turq kunder Sllaveve pushtues)...
Por ashtu si Sllavet ndihmuan Iliret kunder Romakeve dhe me pas i pushtuan, po ashtu edhe Osmanet te cilet ndihmuan fiset e vetme Ilire te shpetuara SHQIPTARET kunder Sllaveve dhe me pas i pushtuan...

Kjo ka qene fatkeqesia jone historike, aleatet ne fillim na ndihmojne e me pas na pushtojne...

Ne vitin 1999 kur u krye serish lufta e Kosoves dhe aleatet tane Amerikane na ndihmuan, ata me pas nuk na pushtuan por na dhane PAVARESINE, ate qe Osmanet nuk e vleresuan kurre per ne dhe as Sllavet ne kohen e Ilirise nuk e vleresuan kurre PAVARESINE ILIRE, por vetem na pushtonin...

E kuptuat pra sa e cmuar eshte fjala PAVARESI...Thonë se.... - Faqe 10 6ds9w0
Nannerl
Nannerl
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 105
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 02/10/2013

default Re: Thonë se....

Wed 19 Feb 2014 - 1:05
vitet ikin shpejt , shijoje rinine...  Thonë se.... - Faqe 10 3322515229 
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Thonë se....

Wed 19 Feb 2014 - 1:12
Se qendrimi per shume kohe ne nje vend te ftoht .
Ti ftof ndenjat.????
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Thonë se....

Wed 19 Feb 2014 - 21:50
nje krua si gjithmon ka rrejdh uji aj do te rrejedh dhe tutja po me nje shtypje te dopsuarAnonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thonë se....

Wed 19 Feb 2014 - 22:57
Nuk jam hënë,
as nuk jam diell,
as një yll
që ndrinë ...

në qiell,

nuk jam erë
të të përkëdhelë,
as një zanë
me ciftatel,
jam cfarë jam
gjeje vetë

se kjo botë qënka kaltile
zemra, zemres, ja bën me hile.
Geri
Geri
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 33
<b>Postime</b> Postime : 927
<b>Hobi</b> Hobi : Te Gjuj peshk :P
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tiron
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Thonë se....

Wed 19 Feb 2014 - 23:07
Thon se dashuria te le pa gjum gjithe naten jrj 


Thonë se.... - Faqe 10 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21450
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thonë se....

Wed 19 Feb 2014 - 23:20
Thone se "mirupafshim" do te thote te shihemi mire, por shume pak njerez e kuptojne gjuhen SHQIPE!...


Thonë se.... - Faqe 10 6ds9w0
Nannerl
Nannerl
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 105
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 02/10/2013

default Re: Thonë se....

Wed 19 Feb 2014 - 23:55
pritja eshte gjeja me e dhimbshme ne jete , KANE TE DREJTE.
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Thonë se....

Thu 20 Feb 2014 - 1:25
Thonë se asnjëherë mos u dorzo pas mossuksesit të parë.


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thonë se....

Mon 24 Feb 2014 - 22:32
Thon se.. Vetmia eshte djepi i harreses..
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Thonë se....

Mon 24 Feb 2014 - 22:55
kush e rrespekton bashkbisedusin e ka rrespektua vehtenAlbo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Thonë se....

Sun 9 Mar 2014 - 14:12
Hipokrizia e injoranca kane te njejten fole!


Bledi Mane.


UNË JAM DJAL'I KURVËS!
1./
Kriza greke na goditi rëndë edhe ne si familje. Babai morri vendimin final për tu kthyer në vendlindje ndërkohë që më dukej sikur vetëm unë ndjehesha më i persekutuar nga të gjithë. 16 vite jetese në Athinë më kishin rritur e burrëruar dyfish ca prej të qenurit i huaj, ca prej sikleteve në familje, e ca prej rropatjeve mes shkollës dhe punës. Dy vjeç isha larguar nga vendlindja dhe kthimi në të nuk ishte emocional aspak. Më dukej si një sfidë që ose do e mposhtja ose do më zhyste në një depresion pa kthim. Po lija pas frustrimin alla grek në familje, shoqërinë, stilin e jetës, shkollën, paratë që fitoja nga puna e pjesshme, argëtimet e çmendura, të dashurat...
Qyteza ku kisha lindur nuk egzistone aspak në hojet e memories time. Nuk kisha fare lidhje me të por për të ngushëlluar veten po e quaja aventurën e rradhës. E para gjë që prindërit e mi bënë pë mua, ishte konvertimi i studimeve dhe regjistrimi im në gjimnazin e vetëm të qytetit. Më pas pa humbur kohë, me kursimet e kurbetit dhe me guximin e tepruar tipik të babait morrëm me qera një ambjent, u blenë paisjet dhe çelëm një furrë buke paksa më ndryshe nga furrat e tjera që operonin gjysëm ilegalisht në qytet. Prindërit e mi dhe unë modestisht kishin punuar shumë kohë në Athinë si furrtarë e për ta profesioni ishte i lehtë, vështirësia hasej vetëm te sesi do avanconte suksesi i biznesit. 
Vendlindja ime këtu në Shqipëri megjithëse ka një emër të mirë dhe njerëz nikoqirë, mbetet aq e varfër sa herë-herë dukej sikur njerzit do të ndalonin edhe të ngrënin. Fatmirësisht goditëm në shenjë dhe furra jonë e vogël u bë me emër. 
Një nga mësueset e mia në gjimnaz një ditë gjatë orës së anglishtes ma "plasi" mes klasës, natyrisht në gjuhë të huaj:
-Mirë që erdhët ju se na ishte mykur stomaku me bukët e lodhura. Jeni jo vetëm punëtorë e të pastër por jeni edhe të bukur, sidomos ti dhe jot ëmë ndriçoni pas banakut kur shisni...

Unë vazhdoja të ndiqja të njëjtin ritëm jete edhe këtu në këtë humbëtirë. Shkollë, palestër, basketboll, ndihmë prindërve te furra e bukës. Pjesa më e bukur ishte kur shiste nëna dhe unë, ngaqë meshkuj të lodhur dhe vajza të reja e dinin orarin tonë e dyndeshin të blinin prodhimet tona dhe flirtonin me ne. Qeshja me veten sepse sa primitive dukeshin gjuajtjet e tyre ndaj nesh, aq edhe dëshpëruese liria e tyre e cunguar. 
Megjithëse po bënim më shumë se një vit që ishim kthyer, unë shumicën e eksperiencave seksuale i kisha me studentet që vinin nga Tirana. Ato më dukeshin më të ftilluara e më të çlirta. Dinin si puthej, dinin si të të morniconin edhe trupin kur bëje seks. Ndryshe nga këto laraskat e këtushme, e qanin edhe seksin oral. Megjithëse kot mburresha dhe unë. 
Si djalë edhe unë lirinë time treçerekshe e kisha. Babai që s'e bëj dot shok, ma nxinte ditën. Duke jetuar në një qytet të vogël, të vogël ma kishte lenë dhe lakun e argëtimeve në fytin tim. Zyrtarisht në familje megjithëse ishim vetëm tre vetë, nuk i kishim dhënë njëri-tjetrit lirinë dhe konfidencën e duhur. Babai tipik si prej këtyre anëve kontrollonte jo vetëm financat e familjes por edhe shkollimin tim, oraret e mamasë gjatë punës, njohjet e mia. Për të qenë i sinqertë babai kishte filluar të na nxinte jetën më keq se bukët e djegura kur i harronim gjatë natës në furrë por unë si mashkulli i dytë në vatrën tonë, kisha fiksim të aktroja si toger. 
Një nga arsyet pse e doja kthimin e sforcuar në Shqipëri ishin edhe prindërit. 
Qyshkur im atë më pëshpëriti një herë në vesh për time më, gjithçka ndryshoi në mua:
-Ti tani je burrë-kishte afruar buzët e ujdisura me mjekrën e zezë pranë veshit tim. Ti tani je 13 vjeç dhe kupton nga dynjaja,vazhdonte monologun babai një natë të vitit të ri kur si familje kishim shkuar të argëtoheshim me miq grekë e shqiptarë. Unë i hutuar nga atmosfera festive nuk po ua kapja fillin fjalëve të babait e ngaqë fryma e tij e nxehtë mpleksur me uzon e festës më gudulisnin deri poshtë daulles së veshit e morra si një nga broçkullitjet e dehjes. Por babai kokëfortë si gjithmonë ngulmonte edhe më:
-E shikon mamanë tënde? 
-E shikon si e shikojnë këta pushtat rreth e qark? 
-E shikon si e përpijnë me sy sikur ta kenë gruan e tyre? 
-E shikon kur kërcen kjo jona? të gjithë shtangen si statujat e Akropolit! 
-E shikon...? Jo vetëm unë por edhe ti duhet ta ruash tët ëmë se jemi refugjatë dhe greku ta përlan. Ta përlan si gruan e Sotirit, ta përlan e të le ty rrugëve dhe mua si kukudh. E shikon???
Mbaj mend që mbylla sytë, mbulova fytyrën me duart e djersitura dhe nuk doja të shikoja nga turpi që ndjeja as njerzit vërdallë, as babain që më krisi frymëmarrjen, dhe as mamanë që qeshte me gratë e tjera dhe shkëlqente mes tyre. Pas fjalëve, babai iu kthye pijes me dolli, ndërsa unë rëshkita për në tualet. U kyça brenda banjës dhe kundroja veten në pasqyrë. Doja ti flisja vetes por fjalët e babait më bënin sa me turp aq edhe agresiv. Viti i ri që gdhiu pas pak minutash më gjeti më të rritur e më të përgjegjshëm. Tani e tutje veç obligimeve modeste të fillim adoleshencës më duhej të ruaja si gardian edhe nënën. Ajo ishte vërtetë e bukur, me forma llahtar të frikshme dhe bukuria e saj më kallte datën. Kisha frikë se mos ma rrëmbenin grekët, shqiptarët, armenët, bullgarër, arabët, rumunët. Bukuria e nënës dhe xhelozia e babait më kishin tjetërsuar. Po e shikoja nënën me sy tjetër dhe ende nuk e kuptoja se xhelozia ime ishte e tepruar!
Asnjë herë nuk i rashë në sy mamasë. Prej distance e kontrolloja me sy kur dilnim jashtë shtëpisë në Athinë ose kur shkoja i rrija te furra e bukës. Madje, edhe punën e nisa si çirak krejt i vogël me qëllim mësimin e zanatit dhe mbikqyrjen e saj. Çdo blerës mashkull më dukej sikur vinte enkas për të por tu them të drejtë ashtu fshehurazi ndjehesha edhe mirë. Babai si shqiptar i djallëzuar kishte kombinuar çdo orar të saj për të mos e lenë vetëm asnjë herë. Kur mbaronte punë a,i e zëvendësoja unë dhe kur unë mungoja, ai nisej vërtik pranë saj. Isha i sigurtë që mamaja e kishte nuhatur lojën e ne meshkujve dhe kurrë asnjë herë nuk e dha veten. Punë, shtëpi, vizita dhe shopping familjar, gjithçka që bëhej në shtëpinë tonë ajo nuk braktisej. Madje, madje edhe kur fillova të ngacmohesha me greket e shkollës, edhe kur puthja fshehurazi në ndonjë klasë mbetur bosh nuk kisha nerva që puthjen ta zgjasja pa fund. Më fanepsej ajo, ime më dhe dukej sikur edhe ajo puthej fshehurazi si unë por jo me babain.
Indifernca dhe urtësia e nënës karshi planit tonë e tërbonte babain. Nëna thjesht buzëqeshte ëmbël edhe kur babai i bërtiste, i afrohej e i mbështeste kokën me flokët e bukur mbi supet e tij. Ai e shtynte duke e lenë të vetme të ngrirë më këmbë ku i shquheshin në siluhetën e profilit vithet dhe gjokset e saj plot forma të plota. 
Unë ndjehesha mirë dhe keq njëkohësisht e doja ta përqafoja mamanë time por nga dritarja që kishte hapur në kokën time babai, më dukej sikur shikoja ata, ushtarët dashnorë të pafund që gjuanin dhe ngacmonin seksualisht nënën time. 
-Edhe atyre kështu u buzëqesh mamaja ime?-fantazoja i lebetitur dhe porsi babai, unë doja ti bërtisja nënës.
Kriza greke shtoi edhe krizën e besimit në familjen tonë dhe ardhja në Shqipëri mu duk një taktikë sa e zgjuar aq edhe e sforcuar e babait. 
Ai mendonte se duke u kthyer në një qytet të vogël, do të kontrollonte më shumë nënën. 
Ndërkohë unë sa më shumë rritesha aq më shumë kuptoja se me mamanë ne po luanim keq. Ndryshe nga ç'e prisja, ashtu si babai, vendlindja jonë na stabilizoi pakëz financat por po na shkatërronte si njerëz.

2./
-Oooooooou! Bërtiti Genci, shoku im i klasës e u plas në tokë si brumi i bukës që dryj me duar në furrën tonë.Ooooou më vrave, o shkërdhatë!-më shau klithshëm shtrirë mbi fushën me barin kauçuk të kalçetos ku po luanim atë mbrëmje.
-Mos shaj,iu hakërreva duke e parë nga lart poshtë. Qepe gojën se të mbys!-i klitha dhe unë i djersitur nga loja dhe nga ofendimi
-Ti më rruan trapin,mu përvesh ai dhe të tjerë djem i erdhën në ndihmë
-Mbylle gojën grek *****-ma përplasi të sharën e dytë portieri i skuadrës time
-Ik ore pederast,u hodh një i tretë. Ik o të shkërdhevsha mamanë, që e ka dashnore Kleoja trajneri i futbollit!
Nuk pata kohë ta përpunoja të sharën e fundit se moria e grushtave më bombardoi. Nuk munda të numëroja dot as numurin e boksierëve dhe as lumin e të sharave të cilat fillonin e mbaronin vetëm me pallimet dhe dashnorët e nënës time. Brenda pak sekondosh u enjta me grushta dhe me emra kollovarësh që për gati 12 muajt e fundit kishin bërë namin në provincën e humbur me nënën time të bukur...
E kisha vënë në gjumë xhelozinë për mamanë që im atë ma kishte injektuar një natë dimri në Athinën perverse dhe hipokrite. Bashkë me xhelozinë e zgjuar, zgjova dhe retrospektivën e vitit që po kalonin në qytezën e plakur. U bëja inventar të gjitha insituatave në shtëpi, në dyqan, në kafene, në rrugë, ndjekjeve "rastësore" që u bëja ecejakeve të mamasë dhe asnjë herë nuk më dilte askush i dyshimtë. Madje mbaj mend kur më zinte gjumi fundjavave që punoja me të në furrën e bukës, ndjeja tek më puthte e më ledhatonte në fytyrë duke më lenë veç njollave të dashurisë edhe njollat e bardha të mjellit. Kisha frikë ta duaja nënën time sepse edhe murret, rrugët, lulishtet bashkë me njerzit e qytetit po ma tregonin me gisht si të përdalë. Një prej vajzave që refuzova ta kisha të dashur, më goditi porsi shokët e futbollit me një sms në celularin tim:
-Ça pret nga doçi i një baxhelle që e solli burri nga Greqia se nuk la pensionist grek pa bër seks me evro!
Paqja mes meje dhe nënës u prish përgjithmonë. Tani në shtëpi ishim bërë dy burra që e gjykonim çdo sekondë, e kontrollonim gjithçka të saj , po ia neverisnim të qenurin edhe nënë edhe bashkëshorte. Babai u bë më agresiv edhe në alkool edhe në dhunë ndërsa unë e ndjeja se po perversohesha si shtazë. Nuk rrihej më nëna në dhomën e gjumit por kudo nëpër shtëpi, edhe në syrin tim.
-Buçet kështu e duan, më udhëzonte babai dhe në sytë e mavijosur të nënës nuhasja pushtetin dhe kanibalizmin tim.
-Trego ku shkërdhehesh me atë ***** trajneri?-pyeste babai ndërsa unë nuk gjeja dot edhe sikur një shkëndijë fakti a prove. Heshtja klasike e mamasë na detyroi që një mbrëmje ti shkonim trajnerit të ekipit të qytetit në shtëpi e teksa i trokitëm në derë ia nximë sytë dhe buzët pa i lenë kohë për shpegim. Policia, prokuroria, qyteti, shkollat, spitali, dyqanet, kafenetë tashmë kishin material të bollshëm dhe historia e nënës time ecte paralel me episodet e telenovelave të trishtueshme turke.
Në furrën e bukës njerzit më tepër justifikonin blerjen e ndonjë panineje vetëm e vetëm të shikonin mamanë të kalbur nga druri dhe iknin me fytyra të ngërdheshura. Biznesi ynë po rrudhej ndërsa nëna nuk ishte më e bukur si më parë. Qyteti kishte filluar të harronte hallet e tij derisa një ditë u zgjua edhe ai i shtangur. 
Para 3 javësh nëna ime i iku kësaj bote duke u hedhur nga kati i pestë i pallatit ku jetonim. Varrimi i saj më trembi dhe më goditi me grushta, me shpulla, me shkelma... Njerzit ishin të gjithë aty dhe qanin. Qanin ata që e vdiqën. Mendova, edhe unë kontribuova në vrasje e a s'mund të qaj bashkë me ta? 
E fillova të qaj me dënesë sepse më vinte inat me veten, qaja sepse e etiketova në heshtje dhe veten si djali i një ****** por kurrë nuk ia gjetëm dot dashnorët që flinin në fantazitë e mendjes time, në fantazitë e mendjes së babait tim!

3./Shënim i rëndësishëm

Ky është urimi më i mirë në fund të një feste hipokrite që mund tua bëj grave dhe vajzave të provincës në këtë 8 mars. 
Pasi kanë mbaruar dallaveret e Tiranës me pizza dhe sufllaqe, ju lutem pranoni urimet më të mira ju femrat e Shqipërisë tjetër ku dhuna e meshkujve godet më shumë e më shpesh se tritoli i opozitës së Aldo Bumçit dhe Arben Ristanit. Ndoshta u gabova, por këta dy të fundit donin t'ua vidhnin festën. Gëzuar!!!
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 80
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Thonë se....

Sun 9 Mar 2014 - 14:15
si me ty si pa ty cdo gje eshte njesoj ama mos harro se kur lepin shume te holloet gjuha..........


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thonë se....

Sun 9 Mar 2014 - 15:01
Atij që s’njeh paranë, mos i lër para nëpër duar.
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Thonë se....

Sun 9 Mar 2014 - 15:34
Qafirat nuk ndalen tu e njellos fene e Zotit  deri ne KijametDardania
Dardania
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 125
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe shetitja
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : aty ku me pelqen ....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/01/2011
http://www.dardania.msnboard.com

default Re: Thonë se....

Sun 9 Mar 2014 - 17:38
Thon se .... Ti. Thuash Gjerat Drejt per Drejt .... Gjithmon mundohen te i Fshehin .... Sepse Njerezit i Vret Realiteti .... Sepse jan te Mesuar. Drejt per Drejt te thon ndryshe e. Me Veprime Ndryshe me Mashtrime,Genjeshtra e Dallavere....  No Comment....


Thonë se.... - Faqe 10 C47de410
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Thonë se....

Sun 9 Mar 2014 - 19:30
Albo shkruajti:Ky është urimi më i mirë në fund të një feste hipokrite që mund tua bëj grave dhe vajzave të provincës në këtë 8 mars.
Pasi kanë mbaruar dallaveret e Tiranës me pizza dhe sufllaqe, ju lutem pranoni urimet më të mira ju femrat e Shqipërisë tjetër ku dhuna e meshkujve godet më shumë e më shpesh se tritoli i opozitës së Aldo Bumçit dhe Arben Ristanit. Ndoshta u gabova, por këta dy të fundit donin t'ua vidhnin festën. Gëzuar!!!

Te pakten keto paten shancin te gezojne nje dite ne nje piceri apo suflaqe sic thoni ju,dhe kjo qerasje me shkembim por shumica per mos thene te gjitha nuk e gezojne as kete dite!!!

E lexova shkrimin shume rrenqethes dhe shfaq realietin e shoqerise Shqiptare...Ne fakt dhuna kunder femres eshte shtuar me shume se kurre vitet e fundit ne Shqiperi dhe eshte per te ardhur keq,kjo nga mendjet e mykura e te ndryshkura te popullit e mentalitetit tone!


Thonë se.... - Faqe 10 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Dardania
Dardania
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 125
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe shetitja
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : aty ku me pelqen ....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/01/2011
http://www.dardania.msnboard.com

default Re: Thonë se....

Sun 9 Mar 2014 - 19:52
Thon se.... Nje Fjal e Urt Popullore.... :)
Mos u Frigo kurr.... Nga Dallget e Valeve te Lumenjeve.... Sepse ato rrin gjithnje te Njejta....
Por Frigoju nga Tatepjeteza e Valeve te perrockave.... Sepse Dallget e Valeve te tyre kur vijn te gjuajn me gur,drunj e cfar marrin me vehte....
Prandaj edhe Njerezit jan te Till.... Kur marrin Tatepjetezen .... Per 03 Cent te Harrojn.... Kush ishe Dje per te....


Thonë se.... - Faqe 10 C47de410
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Thonë se....

Mon 10 Mar 2014 - 2:13
Thone se vetmia I bashkon njerezit.
Sponsored content

default Re: Thonë se....

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi